Znikodem i zagadka lęku

Okładka książki Znikodem i zagadka lęku Artur Gębka
Okładka książki Znikodem i zagadka lęku
Artur Gębka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2021-01-01
2021-01-01
lęk uczucie oswoić lęk spokój strach terapia ACT

Okładka książki Ten Pan Natalia Chirkowska, Artur Gębka
Ten Pan Natalia Chirkowska,...
Okładka książki Butelka taty Agata Dudek, Artur Gębka
Butelka taty Agata Dudek, Artur ...

Fantastyczna książka terapeutyczna przeznaczona naszym zdaniem zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także starszych .
Mały chłopiec o imieniu Znikodem boi się wszystkiego co go otacza. Jego problemy coraz bardziej się pogłębiają. Wyzwaniem jest nawet pójście do szkoły, strach przed krytyką oraz tym, że źle wypadnie na tle rówieśników. Okazuje się także iż jego rodzice również zmagają się z jakimiś lękami. Znikodem powoli zaczyna oswajać swój strach i jego życie nabiera koloru. To co z pozoru było trudne i niedostępne nagle staje się proste i łatwe do wykonania.
Znakomicie skonstruowane opowiadanie terapeutyczne w którym pojawiają się także humorystyczne epizody. Książka pozwala na oswojenie dziecięcego lęku oraz zrozumienie przyczyn jego powstawania i możliwości radzenia z nim. Ponad to na końcu znajdują się ćwiczenia, które możemy wykonać wraz z naszymi pociechami. Na uwagę, zasługują również przepiękne ilustracje przykuwające wzrok czytelnika. My jesteśmy zachwycone i z pewnością wielokrotnie wykorzystamy opowiadanie oraz ćwiczenia w swojej pracy.

Dziecięcy lęk.

Czy jest lęk? Jak go przezwyciężyć, opanować, oswoić? To wszystko bardzo ważne pytania - niezależnie od naszego wieku - są one jednak istotne w sposób szczególny w przypadku dzieci. Sytuacje pełne lęku i strachu dotykają bowiem także najmłodszych. To normalne, to część codzienności. Przytaczając powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” warto tutaj zwrócić uwagę na to, że dotyczy ono także wspomnianej wyżej sfery – jeśli Jaś nie nauczy się jak radzić sobie z lękiem, to Jan z dużą dozą prawdopodobieństwa także nie będzie tego umiał. Niniejsza książka może w tym nieco pomóc.

„Znikodem i zagadka lęku” to bardzo mądrze i przystępnie napisana historia tytułowego Znikodema oraz członków jego rodziny. Chłopiec musi radzić sobie na co dzień z rożnymi sytuacjami, które wywołują w nim lęk – od wizyty u stomatologa, przez odpowiedź przy tablicy na środku klasy, po lęki wywołane własnymi przemyśleniami i obawami. Nie jest mu łatwo okiełznać strach, w toku lektury przekonamy się jednak, że jest to jak najbardziej wykonalne.

Artur Gębka przedstawia nam w tej historii pewnego rodzaju bajkę terapeutyczną, która pod pozorem historii o zwykłym dzieciaku pokazuje nam, że na opanowanie własnych lęków można znaleźć skuteczną metodę. Przedstawione przez autora sposoby całymi garściami czerpią z ACT – czyli z teorii akceptacji i zaangażowania. Co to w gruncie rzeczy oznacza?

W praktyce oznacza to, że dziecko powinno na początek zaakceptować sam lęk jako zjawisko, które po prostu jest, istnieje i będzie mu prawdopodobnie w dalszym ciągu towarzyszyć (nie da się go bowiem tak po prostu wyłączyć, jak np. włącznik światła). Trzeba się z tym zjawiskiem pogodzić i stopniowo je oswajać ucząc się wyłapywać te momenty, w których lęk bierze nad nami kontrolę. Kolejny krok to stopniowa zamiana lękowych nawyków na zachowania przeciwstawne lękowi – a więc w swej istocie pozytywne i konstruktywne.

Brzmi to jak trudny, bardzo skomplikowany proces. To wszystko jest jednak wykonalne – także dla dziecka. Artur Gębka przekonuje, że również najmłodsi są w stanie nauczyć się definiować własne zachowania oraz kształtować je w sposób, który pozwoli wykształcić prawidłowe reakcje w obliczu takich zjawisk, jak omawiane w książce strach i lęk. W efekcie możliwe będzie oswojenie strachu oraz sytuacji, które go wywołują – a to może tylko i wyłącznie pomóc w tym, co dla dziecka powinno być najważniejsze: w czerpaniu radości z tego, że jest się dzieckiem :)

Polecam.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#znikodemizagadkalęku #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #bajkaterapeutyczna #arturgębka #strach #lęk #ACT #pokonaćlęk #oswoićstrach

Dziecięcy lęk.

Ciekawa pozycja pokazująca zupełnie inną stronę lęku niż do tej pory nam znana. Pomaga z większą wyrozumiałością spojrzeć na to, co się z nami dzieje, gdy pojawia się w nas lęk. To, co zwiększa wartość tej książki to ćwiczenia zawarte na jej końcu. Pozwalają one zaadaptować treści opowiadania i nauki z niego płynące do własnych doświadczeń dziecka w formie zabawy. Zdecydowanie polecam wszystkim rodzicom!

To bardzo mądra i potrzebna książka. Opowiada o relacji z własnym lękiem, który jest przecież naszym naturalnym uczuciem. Choć stworzona została z myślą o dzieciach, jako osoba dorosła przeczytałam ją z przyjemnością. Myślę, że pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na lęk. Pozwala go zrozumieć, a nie z nim walczyć.

Piękna i ważna książka! Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Piękna i ważna książka! Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

• Dziecięce/młodzieżowe
  • Psychoterapia - ACT
  • DLA DZIECI
  • Dziecko - Hania
  • Psychoterapia
  • Psychoterapia dzieci i młodzieży
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Znikodem i zagadka lęku