Sowniki

2021-04-14

Wyróżniona opinia i

Sowniki

przeczytanych książek 1010 napisanych opinii 55

Niezbyt ciekawa historia. Wręcz przewidywalna.

Niezbyt ciekawa historia. Wręcz przewidywalna.

Co chatka to zagada.
To powiedzenie świetnie tutaj pasuje!

Co chatka to zagada.
To powiedzenie świetnie tutaj pasuje!

Trochę musiała poczekać na moją uwagę powieść Kamili Bryksy „Sowniki”. A czekała od 2021 roku zdaje się. Głównemu bohaterowi powieści umiera żona. Tragedia, wiadomo. Gość postanawia jechać w rodzinne strony żony, tym bardziej że zupełnie ich nie zna. Szanowna zmarła żona trzymała go z daleka od swoich krewnych. Facet też pewnie chciał odnaleźć cząstkę swojej żony w innych. I tu Bernarda rozumiem poprzez swoje doświadczenia. Jak postanowił tak zrobił i pojechał do tytułowej wioski, a jak szukamy tajemnic i mgły niedomówień to musi być Podlasie. Kobiet tu tyle zaginęło, że jedna w tą czy w tamtą to mieszkańcom nie robi różnicy. Każdy tu ma swój sekret. A Bernard, przekonuje się, że nie znał swojej żony. Żartem muszę tu wtrącić, że żonę czy też męża tak naprawdę poznajemy w dniu rozwodu i tu autorka wniosła do mojego życia kolejną maksymę, że w dniu śmierci również. Jeszcze tylko pozostaje dodać, że jest to bardzo obiecujący debiut Kamili Bryksy.

"Sowniki" to debiutancki thriller psychologiczny Kamili Bryksy z 2021 roku.

Akcja książki rozgrywa się na Podlasiu. Od pierwszych stron poznawałem rodzinną tajemnicę, która wyjawiała się ze spowitej mgłą podlaskiej wsi Sowniki.

Główny bohater Bernard, po śmierci swojej żony, postanawia odwiedzić jej rodzinę. Do tej pory nie miał takiej okazji, gdyż zmarła żona stroniła od nich nie chcąc utrzymywać jakichkolwiek kontaktów z najbliższymi.

No i tak trafiłem do podlaskiej wsi, gdzie życie od lat toczy się niespiesznym rytmem. Otóż nie tutaj. Zawitałem bowiem do wsi, w której jednak wydarzyły się nietypowe zdarzenie. Wiele lat temu doszło do tajemniczych zniknięć. Pojawienie się w Sownikach Bernarda otwiera zabliźnione rany, wracają trudne wspomnienia, ciężka mgła, która nakryła się na tych tajemnicach powoli zaczynała się unosić odkrywając mroczne, rodzinne tajemnice.

Autorka cudownie tkała tę historię. Każda przeczytana strona oplatała mnie jak gęsta mgła. Stawałem się uczestnikiem rodzinnych dramatów. Współczułem. Towarzyszyłem. Próbowałem zrozumieć. Oplatająca mnie mgła tajemnic była podstępna, zwodnicza. Miałem wrażenie, że akcja raz zwalnia, by za chwilę gwałtownie przyśpieszyć powodując mętlik w mojej głowie. Nie zawsze rozumiałem co do mnie dociera.

"Dostosuj się albo zniknij. Nie drąż tematu. Tajemnice mają zostać tajemnicami". Złowieszczy słowa krążyły nad moją głową jak sępy nad padliną. Kwestią czasu było czy dam radę obalić mur milczenia czy jednak się poddam?

Brnąłem więc dalej. Przymierzałem ulicami Sowników. Rozmawiałem z mieszkankami i mieszkańcami wsi. Szukałem odpowiedzi na kłębiące się w mojej głowie pytania. "Problemy nie rozwiązują się same, trzeba im pomóc" i ja to właśnie czyniłem.

Autorka ciekawie zbudowała portrety psychologiczne rodziny pokazując ją jako konstrukcję zbudowaną z wielu członków, a każdy z nich posiada swoją indywidualność.

Zakończenie zaskakuje. Nie tego się spodziewałem. Ale to nawet dobrze, bo dzięki temu pozostałem w osłupieniu i lekkim niedowierzaniu. Takie zakończenie spowodowało, że ta historia mocniej wryła się w moją pamięć i dała pretekst jeszcze długo po lekturze do rozmyślań czy faktycznie rodzina jest najważniejsza i ile bym dla niej zrobił, aby ją ocalić?

Zapraszam Ciebie do czytelniczej podróży. Zawitaj wraz z Bernardem do podlaskiej wsi i daj się wciągnąć w rodzinne tajemnice.
Polecam! Czytaj!

"Sowniki" to debiutancki thriller psychologiczny Kamili Bryksy z 2021 roku.

Witajcie kochani dzisiaj przychodzę do was z książką "Sowniki" Kamila Bryksy.
Od tragicznej śmierci żony Bernarda nie potrafi się pozbierać i wrócić do dawnego życia. Pod wpływem impulsu postanawia odwiedzić rodzinną wieś swoje żony. Gdy Mężczyzna zjawia się w Sownikach wzbudza w mieszkańcach wsi zaskoczenie. Bernarda poznaje tajemniczą historie wioski które niegdyś nimi wstrząsneła.
Jakie tajemnice i intrygi będzie musiał odkryć Bernarda aby odkryć i poznać zaskakującą prawdę.
Autorka opisuje tą historie w taki tajemczy i ciekawy sposób że ma się ochotę przeczytać książkę jedynym tchem aby jak najszybciej poznać zakończenie.
Fabuła książki jest bardzo ciekawa i wciągająca, strona po stronie poznajemy coraz więcej szczegółów i faktów które zbliżają nas do poznania prawdy.
Czytanie tej książki sprawiło mi wiele radości i przyjemność z momentami zaskoczenia ale ostatecznie książka mi się podobała.
Polecam
Jeśli lubicie kryminalne historie z wieloma tajemnicami i zaskakującym zakończeniem to
Polecam tę książka🤗
Pozdrawiam 😉

Witajcie kochani dzisiaj przychodzę do was z książką "Sowniki" Kamila Bryksy.

"Sowniki" Kamila Bryksy

Czy 10 lat wspólnego życia to wystarczająco dużo, aby się naprawdę poznać? Po śmierci żony Bernard przekonuje się, że wcale nie. Dopiero po śmierci Weroniki Bernard jedzie do jej rodzinnej miejscowości, aby poznać teścia oraz jak się okazuje swoją żonę. Jakie tajemnice kryją się w małych Sownikach i jak one wpłynął na dotychczasowe życie naszych głównych bohaterów ?
Książka choć lekko przewidywalna to nawet ciekawa.. fakt, że miało się nadzieję, że jednak coś mocna nas zaskoczy... no, ale mimo wszystko było naprawdę miło spędzić z tą książką czas 😊
#sowniki #kamilabryksy #wydawnictwokobiece #pociskmagazynliterackokryminalny #lubimyczytać #czytamykryminały #czytampolskieksiążki #mojepsyczytajazemna

"Sowniki" Kamila Bryksy

Bernard ciężko przeżywa śmierć żony. Pod wpływem impulsu postanawia odwiedzić rodzinne strony Weroniki. Na miejscu okazuje się, że przeszłość kobiety skrywa wiele tajemnic, i że nie wszystko, co mówiła było prawdą.

Całość przesłuchałam w formie audiobooka. Pierwsza połowa powieści ma niesamowity klimat i wprowadza nastrój tajemnicy oraz niepewności, ale im bliżej końca tym bardziej moje zainteresowanie spadało. A samo zakończenie jest ledwie letnie, zwyczajnie zabrakło mi jakiegoś mocniejszego akcentu, który sprawiłby, że zapamiętam fabułę na dłużej.

Biorąc pod uwagę, że jest to debiut to muszę przyznać, że całkiem udany. Owszem, może powieść nie jest znakomita, ale pokazuje, że Kamila Bryksy ma talent i warto zwrócić na nią uwagę. Warsztatowo wszystko gra, pomysł na fabułę był naprawdę dobry, a stworzenie odpowiedniej atmosfery już Autorka ma opanowane w stopniu porównywalnym do bardziej doświadczonych twórców. Troszeczkę zabrakło konceptu na logiczne spięcie wszystkich wątków i stworzenie takiego zakończenia, które sprawiłoby, że czytelnik otworzyłby szeroko oczy ze zdumienia.

"Sowniki" to interesująca powieść z pogranicza obyczajówki i thrillera. Napisana przystępnie i lekko, a fabuła jest na tyle wciągająca, że książkę skończyłam w dwa wieczory. Pomimo kilku niedociągnięć uważam, że jest ona warta uwagi.

Doceniam pomysł, ale czuje się nazbyt przytłoczona atmosferą książki. Całość wypada średnio, a szkoda- historia miała ogromny potencjał. Klimat na początku był mroczny, a wątek przewodni obiecujący. Później nazbyt wiele elementów się popsuło. Plus za psychologie postaci pierwszoplanowych. Twórczość autorki jest mi dobrze znana, ale ta książka jest zdecydowanie najsłabsza na tle pozostałych.

Polecam ten kryminał. Ja wysłuchałam w pierwszorzędnym wykonaniu Pana Kosiora.

Polecam ten kryminał. Ja wysłuchałam w pierwszorzędnym wykonaniu Pana Kosiora.

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, akcja rozwijała się ciekawie, bohater odkrywał po kolei stare, dobrze skrywane tajemnice. Ale zakończenie kompletnie mnie rozwaliło. Mówiąc wprost nie podobało mi się i zepsuło cały pozytywny efekt.

• Audiobooki