rozwiń zwiń
Magda

Profil użytkownika: Magda

Wrocław Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 34 minuty temu
1 478
Przeczytanych
książek
1 496
Książek
w biblioteczce
662
Opinii
26 670
Polubień
opinii
Wrocław Kobieta
Niepoprawna książkoholiczka. Fanka thrillerów i kryminałów wszelakiej maści. Właścicielka kotki, której wciąż wydaje się, że jest Spidermanem. Moje motto: "nie liczy się ilość przeczytanych stron, ale radość płynąca z czytania" "Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" Monteskiusz

Opinie


Na półkach: , , ,

Judith długo nie mogła uwierzyć, że reżyser kultowych filmów grozy- Morbus Delacroix- zgodził się na spotkanie z nią. Kobieta nie mogła również przewidzieć, jakie mrożące krew w żyłach niespodzianki czekają na nią w posiadłości jej ekscentrycznego idola…

Martin Servaz musi zmierzyć się z najbardziej skomplikowanym śledztwem w całej swojej karierze. W Tuluzie zostaje zamordowany pacjent tamtejszego szpitala psychiatrycznego. Stan Du Welz cierpiał na schizofrenię paranoidalną i co jakiś czas wracał na oddział celem podjęcia dalszego leczenia. Morderca działał z pełną premedytacją, celowo unieruchomił mężczyznę, przywiązując go do szpitalnego łóżka. Ciało denata zostało makabrycznie okaleczone, a sprawca nakreślił krwią ofiary znak spirali na materacu. Kolejne dowody w sprawie wskazują na powiązanie morderstwa speca od efektów specjalnych z pewnym zakazanym filmem. Martin Servaz będzie zmuszony odkryć, co wiąże Morbusa Delacroix z serią brutalnych zbrodni…

Początek książki nie do końca mnie nie przekonał ze względu na mnogość wprowadzonych postaci i wątków pobocznych. Czułam się trochę zniesmaczona i przytłoczona całą tą perwersyjną otoczką, która towarzyszyła pierwszej części Spirali Zła. Po serii wzlotów i upadków Martina Servaza , w końcu zrozumiałam zamysł Bernarda Miniera i dałam się wciągnąć w ten scenariusz. Autor przez pryzmat głównych bohaterów pokazał, czym może być istota zła, a jeden zły wybór może nakręcać kolejne. Motyw winy i kary został przedstawiony w zupełnie nowej, dostosowanej do współczesnych czasów odsłonie. Minier bardzo świadomie igra z emocjami czytelnika, do końca nie wiadomo, kto jest tym dobrym, a kto złym charakterem. Cała sprawa kręci się wokół pewnego brutalnego epizodu, jaki miał miejsce w trakcie kręcenia ostatniego filmu Morbusa Delacroixa, ta sprawa staje się prawdziwym tematem tabu. Zagadkowe wydarzenie stało się całkiem udanym motorem napędowym dla dalszych wydarzeń, których dynamika mile mnie zaskoczyła. Gdzieś od połowy książki dosłownie zaczęły sypać się iskry. Minier co jakiś czas nad wyraz świadomie przerywa panującą wśród postaci zmowę milczenia, uchylając rąbek tajemnicy. Całość utrzymana jest w atmosferze najprawdziwszej grozy, która towarzyszy filmom kręconym przez głównego podejrzanego w sprawie. Tożsamość mordercy do ostatnich stron była skrzętnie ukrywana, nie udało mi się odkryć tożsamości sprawcy spirali zbrodni. Wprowadzenie elementów horroru do tego thrillera trochę mnie przestraszyło, ale z perspektywy czasu miało głębszy sens i okazało się dobrym wyborem, który nadał fabule odpowiedniego kolorytu. Martin Servaz w tym śledztwie pokazał się z bardziej ludzkiej strony, miałam wrażenie, że z całych sił stara się utrzymać emocje na wodzy. Na samym końcu czułam się na przemian wstrząśnięta i zmieszana.

Spirala zła to zupełnie nowa odsłona dobrze znanego mi cyklu. Minier tym razem połączył to, co najlepsze w thrillerze z elementami literatury grozy. Książkę polecam czytelnikom o mocnych nerwach, którzy nie boją się wyzwań i docenią kunszt tego scenariusza. Po takim wbijającym w fotel finale z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Judith długo nie mogła uwierzyć, że reżyser kultowych filmów grozy- Morbus Delacroix- zgodził się na spotkanie z nią. Kobieta nie mogła również przewidzieć, jakie mrożące krew w żyłach niespodzianki czekają na nią w posiadłości jej ekscentrycznego idola…

Martin Servaz musi zmierzyć się z najbardziej skomplikowanym śledztwem w całej swojej karierze. W Tuluzie zostaje...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Maggie Bird po odejściu z CIA zdecydowała się na radykalne kroki. Pierwszym krokiem w misternym planie zmian był zakup farmy w Purity. Wspomnienia z misji na Malcie znowu brutalnie wdarły się do jej teraźniejszości, wszystko za sprawą nieoczekiwanego spotkania z tajemniczą kobietą o imieniu Bianca. Sprawa komplikuje się tym bardziej, gdy dzień po nieoczekiwanym spotkaniu przed domem Maggie podrzucane zostają zwłoki nowo poznanej agentki. Wszystko wskazuje na to, że tajemnicza Bianca przed śmiercią była torturowana. Dawni wrogowie nie dadzą Maggie o sobie zapomnieć…

Z każdą kolejną książką Tess Gerritsen utwierdzam się w przekonaniu, że autorka straciła dar tworzenia bezbłędnych kryminalnych historii. Nie twierdzę, że Wybrzeże szpiegów było kiepskim thrillerem, ale poziom prowadzenia fabuły zdecydowanie odbiega od wcześniejszych książek autorki. Niby fabuła dotyczy agentki CIA, ale zdecydowanie nie zakwalifikowałabym tego tytułu do literatury szpiegowskiej. Książka miała zadatki na niezły thriller, ale przerost formy nad treścią sprawił, że można ją uznać co najwyżej za znośną. Wątek przewodni dotyczy zakończonej niepowodzeniem operacji, ale zanim przejść do konkretów, byłam zasypywana przez autorkę niepotrzebnymi dygresjami z życia głównej bohaterki. Zamiast thrillera na moich oczach rozgrywał się romans z lekką nutą kryminału w tle. Początek oceniam jako obiecujący, Gerritsen nieźle się rozpędziła. Problem w tym, że wraz z rozwojem akcji przyszła baaardzo seria niepokojących przestojów.

Prowincjonalna policjantka irytowała mnie długimi przemyśleniami dotyczącymi oczywistych kwestii, nie przepadam za nierozgarniętymi stróżami prawa. Klub martini to grupka lekko zbzikowanych byłych agentów, którzy mieli swój urok, oczywiście do czasu. Nie do końca rozumiem, do czego były potrzebne wszystkie wątki poboczne i zasypywanie masą niepotrzebnych informacji. Akcja na przemian przyspieszała i zwalniała. Czarne charaktery, zamiast przerażać, porażały mnie głupotą. Jedyną osobą, jaka mnie przekonała do siebie była Maggie. Lubię takie twarde, inteligentne i bezkompromisowe postacie. Zabrakło mi tej dopracowanej otoczki, dobrze znanej z innych thrillerów Gerritsen. Przypadkowość poszczególnych wydarzeń była dla mnie niepokojąca. Zakończenie trywialne i do bólu przewidywalne.

Wybrzeże szpiegów było miłym czytadłem, ale nic poza tym. Książka niczym nie wyróżnia się na tle gatunku, nie nazwałabym jej powieścią szpiegowską. Odniosłam wrażenie, że ta historia napisana została na siłę, zabrakło lekkości i dynamiki, tak dobrze znanych z thrillerów medycznych autorki. Nie polecam tego tytułu, bo dla mnie okazał się stratą czasu.

Maggie Bird po odejściu z CIA zdecydowała się na radykalne kroki. Pierwszym krokiem w misternym planie zmian był zakup farmy w Purity. Wspomnienia z misji na Malcie znowu brutalnie wdarły się do jej teraźniejszości, wszystko za sprawą nieoczekiwanego spotkania z tajemniczą kobietą o imieniu Bianca. Sprawa komplikuje się tym bardziej, gdy dzień po nieoczekiwanym spotkaniu...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Ji-hye żyje z dnia na dzień, mając świadomość beznadziejności swojej egzystencji. Bez szans na awans kolejne miesiące poświęca pracy stażystki w wielkiej korporacji. Ciągłe niepowodzenia w trakcie licznych rozmów kwalifikacyjnych utwierdzają ją w przekonaniu, że nie warto ryzykować. Lepiej niech zostanie, tak jak jest. Każdy marazm kiedyś musi się skończyć, dla niej światełkiem w tunelu było pojawienie się Gyu-oka. Nowy stażysta ma plan, jak obalić elity władzy i proponuje Ji-hye układ, dzięki któremu każda ze stron skorzysta.

Pierwsza myśl po przeczytaniu? Jak udało się Sohn Won-Pyung zawrzeć tyle ważnych treści w tak niepozornej książeczce. Niemożliwe, a jednak wykonalne i jestem tym mile zaskoczona. Od początku do końca autorka gra na emocjach, igrając z poczuciem lęku, który drzemie w każdym z nas. Ji-hye przeżywa kryzys egzystencjalny, a jej sytuacja życiowa jest ściśle związana ze zmianami, jakie na przestrzeni lat były wprowadzane w Korei Południowej. Tło społeczno- polityczne wydarzeń idealnie współgra z wartościową treścią. Ji-hye nie dzieli się z nikim swoimi przemyśleniami, tłumi swoje emocje, świadoma, że spotyka ją niesprawiedliwość. Taki schemat postępowania sprawdza się do czasu i również w tym przypadku świetnie sprawdziły się prawa znane z teorii hydraulicznej. Rola katalizatora, który uwolnił długo tłumione reakcje emocjonalne Ji-hye, przypadła nowemu stażyście.

Fabuła z jednej strony toczy się niespiesznie, ale została misternie rozplanowana. Mimo że nie jest to baśń, to świetnie oddane zostały elementy walki dobra ze złem. Każdy kolejny rozdział to kolejna historia niesprawiedliwości systemowej, której finał może zaskoczyć. Sohn Won-Pyung przez pryzmat życia swoich bohaterów pokazuje, jak ważne jest podejmowanie radykalnych kroków w sytuacji kryzysu. Odwaga w takim wydaniu wchodzi w zupełnie nowy wymiar. Każda postać ewoluuje, wychodzi z kokonu kompleksów, żeby pokazać swoją transformację. Zmiany obarczone są ryzykiem, ale bez nich świat stałby w miejscu. Takie niełatwe przemiany warto śledzić, bo mobilizują do walki o własne ja i lepszą przyszłość. Czytałam z pewnym niepokojem, jak się okazuje nieuzasadnionym. Treść szokuje, momentami bulwersuje, ale od początku do końca skłania do myślenia, co życiu nadaje sens i czyni je szczęśliwym.

Lekkie pióro autorki w połączeniu z niebanalną treścią czyni Kontratak lekturą kompletną. Wychodzę z szoku i nie ukrywam, że mam ochotę na więcej. W bitwie o siebie i o poczucie własnej sprawczości własnego ja zawsze warto podjąć walkę.

Ji-hye żyje z dnia na dzień, mając świadomość beznadziejności swojej egzystencji. Bez szans na awans kolejne miesiące poświęca pracy stażystki w wielkiej korporacji. Ciągłe niepowodzenia w trakcie licznych rozmów kwalifikacyjnych utwierdzają ją w przekonaniu, że nie warto ryzykować. Lepiej niech zostanie, tak jak jest. Każdy marazm kiedyś musi się skończyć, dla niej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Magda

z ostatnich 3 m-cy
Magda
2024-03-19 08:58:55
2024-03-19 08:58:55
Magda
2024-03-14 15:33:31
Magda oceniła książkę Spirala zła na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-03-14 15:33:31
Magda oceniła książkę Spirala zła na
6 / 10
i dodała opinię:

Judith długo nie mogła uwierzyć, że reżyser kultowych filmów grozy- Morbus Delacroix- zgodził się na spotkanie z nią. Kobieta nie mogła również przewidzieć, jakie mrożące krew w żyłach niespodzianki czekają na nią w posiadłości jej ekscentrycznego idola…

Martin Servaz musi zmierzyć się z ...

Rozwiń Rozwiń
Spirala zła Bernard Minier
Cykl: Martin Servaz (tom 8)
Średnia ocena:
7.5 / 10
25 ocen
Magda
2024-03-10 21:23:57
Magda oceniła książkę Pocałunek Judasza na
6 / 10
2024-03-10 21:23:57
Magda oceniła książkę Pocałunek Judasza na
6 / 10
Pocałunek Judasza Ryszard Ćwirlej
Średnia ocena:
7.5 / 10
37 ocen
Magda
2024-02-28 21:48:34
Magda oceniła książkę Dom obok na
6 / 10
2024-02-28 21:48:34
Magda oceniła książkę Dom obok na
6 / 10
Dom obok Klaudia Muniak
Średnia ocena:
7.4 / 10
616 ocen
Magda
2024-02-26 22:23:31
Magda
2024-02-25 22:46:03
Magda oceniła książkę Za wszelką cenę na
6 / 10
2024-02-25 22:46:03
Magda oceniła książkę Za wszelką cenę na
6 / 10
Za wszelką cenę Harlan Coben
Średnia ocena:
6.8 / 10
839 ocen
Magda
2024-02-24 12:57:11
Magda oceniła książkę Kuba na
7 / 10
2024-02-24 12:57:11
Magda oceniła książkę Kuba na
7 / 10
Kuba Jacek Ostrowski
Cykl: Zuzanna Lewandowska (tom 10)
Średnia ocena:
6.5 / 10
148 ocen
Magda
2024-02-23 14:43:06
Magda oceniła książkę Żona lekarza na
6 / 10
2024-02-23 14:43:06
Magda oceniła książkę Żona lekarza na
6 / 10
Żona lekarza Daniel Hurst
Średnia ocena:
7.1 / 10
270 ocen
Magda
2024-02-22 14:57:04
Magda oceniła książkę Porwani na
6 / 10
2024-02-22 14:57:04
Magda oceniła książkę Porwani na
6 / 10
Porwani Marcel Moss
Cykl: Echo (tom 4)
Średnia ocena:
7.8 / 10
270 ocen
Magda
2024-02-19 10:01:50
2024-02-19 10:01:50

ulubieni autorzy [8]

Chris Carter
Ocena książek:
7,9 / 10
14 książek
1 cykl
Pisze książki z:
1433 fanów
Małgorzata Rogala
Ocena książek:
7,1 / 10
29 książek
7 cykli
417 fanów
Karin Slaughter
Ocena książek:
7,1 / 10
30 książek
4 cykle
628 fanów

Ulubione

Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Inwigilacja Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Opowieści fantastyczne Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Esther Perel Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Winston Graham Cztery łabędzie Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Lindsey Fitzharris Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera Zobacz więcej
Fiona Barton Dziecko Zobacz więcej
Esther Perel Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej
Lindsey Fitzharris Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera Zobacz więcej
Claire McFall Przewoźnik Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 478
książek
Średnio w roku
przeczytane
164
książki
Opinie były
pomocne
26 670
razy
W sumie
wystawione
1 436
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
8 337
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
godziny
8
minut
W sumie
dodane
8
cytatów
W sumie
dodane
22
książek [+ Dodaj]