Luonto

Melissa Darwood
2020-12-31
2017-04-26
romans natura koniec świata

Nie raz zdarzało mi się polecać tę książkę i za każdym razem zaczynałam od tych samych słów: "Więc... To jest książka fantasy, która nią nie jest, ale jednak nią trochę jest." Nieco pomieszane tłumaczenie, czyż nie?

Dzieło w ciekawy sposób przedstawia katastrofę ekologiczną i to jak na świecie pojawiają się różne alergie. Oczywiście wiemy, że nie jest to teoria prawdziwa, ale brzmi co najmniej ujmująco.

Najlepszą częścią fabuły jest to, że niemalże od początku akcji wiemy, jak wszystko się zakończy, a jednak przez ilość zamieszania i zwrotów akcji do samego końca pozostajemy w pewnym napięciu. Dlatego też gdy w końcu dobijamy finału jesteśmy w szoku i ciężko pogodzić się z tym, że książka się zakończyła tak, a nie inaczej.

Była okej, jednak czegoś mi w niej brakowało. Świat przedstawiony jak najbardziej na plus, ale szybko utworzone relacje nie za bardzo do uwierzenia. W dorobku pani Darwood powiedziałabym, że średnia książka z dobrym przekazem.

Przeczytałam tą książkę i jestem pewna, że jeszcze do niej wrócę, mimo, że z początku czytało mi się ją dość ciężko. Daję 10/10, bo książka jest ciekawa (nigdy nie czytałam podobnej) i, choć jest to powieść, motywuję do większego dbania o ekologię, co jest ogromnym plusem.

Pomieszanie z poplątaniem a początek wydawał się interesujący.

Pomieszanie z poplątaniem a początek wydawał się interesujący.

Piękna powieść fikcyjna.
Polecam dla młodzieży :)

Piękna powieść fikcyjna.
Polecam dla młodzieży :)

Wahałam się nad oceną tej książki. Tak jak opisuje autorka trudno określić czy to fantasy czy może romans. Bardzo duży plus za podjęcie tematu ekologii, który dla osób interesujących się przyrodą będzie ciekawy. Podobał mi się świat Luonto stworzony przez autorkę, chwilami, czytając miałam wrażenie- że tam jestem. Podsumowując, warto tę książkę przeczytać chociażby we względu na rzadko podejmowany temat.

Mam problem żeby ocenić tą książkę, wychyla się ponad ramy. Chyba trafnie nazwała ją autorka romans ekologiczny gdzie rzeczywistość przeplata się z fikcją

Piękna książka poruszająca bardzo istotny problem o którym ludzie bardzo lubią zapominać. To nie jest erotyk, za to piękny romans który przy okazji pokazuje ludzka naturę.

Wow... Świetna książka. Zaskakująca i otwierająca oczy. Naprawdę świetnie mi się ją czytało. A zakończenie... Dla mnie super! Zdecydowanie polecam.

„Luonto” Melissy Darwood w pierwszym wydaniu zakupiłam latem za 5 zł na jednej z tych książkowych wyprzedaży pod wielkimi namiotami (zapewne wiecie o co mi chodzi). Zasugerowałam się okładką, która była świetna i szybkim zerknięciem do internetu na oceny z lubimyczytac. I w ten sposób kilka lat później, wzięłam ją wreszcie do ręki.

Chloris to 17-latka, która znajduje się w epicentrum trzęsienia ziemi, a kiedy już prawie ma zniknąć w rozpadlinie, ratuje ją ogromny orzeł, który jest homanilem. Pół człowiek i pół zwierzę o imieniu Gratus dostał nakaz od Matki Natury, aby przetransportować nastolatkę do Luonto, malowniczej krainy, która istnieje, aby chronić wszystkie gatunki zwierząt przed nadchodzącą katastrofą ekologiczną, która ma zniszczyć ludzkość.

„Chłopak wzruszył ramionami i uniósł lekko kąciki ust. Miała ochotę przybić mu piątkę. Pięścią. W tę jego piękniutką twarz.”

Książka jest pisana w trzeciej osobie czasu przeszłego i można ją roboczo podzielić na dwie części. W pierwszej poznajemy Luonto oraz nawiązuje się trudna więź między Gratusem, a Chloris. Chłopak ma tzw. partnerkę, która również przemienia się w orła i w tej właśnie formie mają przedłużyć gatunek. Podczas narady, w której pojawia się starszyzna, tzw. Plenum, okazuje się, że istnieje zdjęcie, na którym Chloris i Gratus całują się, więc nikt nie wierzy w ich historię z ingerencją Matki Natury. Ponadto nagle pojawia się królowa, aby przybliżyć dziewczynie jej znaczenie w nadchodzących wydarzeniach. Poznajemy pobieżnie dość dużo postaci, których historia nie jest w ostatecznym rachunku zakończona. Mówię dla przykładu o historii dwóch sióstr półwilczyc. Starsza stała się partnerką Iwona, w celu przedłużenia gatunku, mimo że to Iwon i Jaśmina (młodsza siostra) darzą się uczuciem.

„- Po co mi to mówisz, skoro i tak nigdy nie będziemy razem? (..)
- A po co oddychasz, skoro i tak kiedyś umrzesz?”

Po pierwszej części urwanej w miejscu, wchodzi część druga gdzie zaserwowane są pewne odpowiedzi, natomiast mocno nie podobało mi się jak bardzo przyspieszona i pofragmentowana jest dalsza historia. Odpowiedzi, które otrzymujemy są nie do końca satysfakcjonujące w moim odczuciu. Mamy dwa dość mocne plot twisty, niespodziewane jako że kręcimy się w kółko, nie wiedząc w co wierzyć. Zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało, bo znowu, uważam, że było zbyt przyspieszone. Książka nie ucierpiałaby na kilkudziesięciu dodatkowych stronach, chociażby skupienia się na innych relacjach i pogłębienia obecnych. Mogę polecić osobom, które lubią ekologię, zdrowy tryb życia i zero waste, a także szybkie książki z wątkiem romantycznym.

Chloris to 17-latka, która znajduje się w...

• 2017