From a Certain Point of View (Star Wars)

Bardzo dobry zbiór opowiadań ukazujący wydarzenia "Nowej nadziei" oczami bohaterów epizodycznych. Dla fana Gwiezdnych Wojen, który zna "Nową nadzieję" na wylot, jest to nie lada gratka. Lubię, kiedy oddaje się głos zwykłym ludziom (a większość narratorów opowiadań to zwykli ludzie, nie wielcy bohaterowie czy wielcy złoczyńcy),lubię też kiedy pokazuje się zwykłe życie w niezwykłych okolicznościach czy czasach. Jedyne za co odjęłabym tu punkty to: 1) zbyt długi pobyt na Tatooine (to nie jest najbardziej fascynujący element "Nowej nadziei") - wystarczyłyby tu maksymalnie dwa opowiadania, 2) zbyt kolokwialny język w niektórych opowiadaniach. Za całkowicie bezsensowne uważam też ostatnie opowiadanie, miało robić za podsumowanie, a wyszło... dziwnie. Ale ogólnie rzecz biorąc, jest dobrze.

Czterdzieści opowieści na 40-lecie "Nowej Nadziei" to jedna z najlepszych pozycji ze świata Gwiezdnych Wojen, jaką miałem okazję trzymać w rękach od dłuższego czasu. Mimo że książkę od Wydawnictwa Olesiejuk zakupiłem w dniu jej premiery, czuję do siebie jako wielkiego fana "Star Wars" (na dzień dzisiejszy posiadam około 50 książek z najlepszego uniwersum w Galaktyce) mocny żal, że nie zabrałem się za nią wcześniej. :)

Na ponad 540 stronach dostajemy, przy ciągłym zachowaniu klimatu związanego z czterdziestoleciem, 40 wspaniałych rozdziałów, które przybliżają "Nową Nadzieję" jak nic innego nie byłoby w stanie tego zrobić. Idealnie dobrane "Z pewnego punktu widzenia" otwiera całkiem inne spojrzenie na rozwój oraz przebieg akcji naszego solenizanta, gwarantując pełną gamę emocji i uczuć towarzyszących od pierwszej do ostatniej strony. Dostajemy pełne uśmiechu historie, takie jak "Sith od papierkowej roboty" autorstwa Ken Liu, czy też wpływające w nieprawdopodobny sposób na całą fabułę "Nowej Nadziei"....

Cała recenzja na moim IG - serdecznie zapraszam @adreed_bookz !

Jest tu bardzo dużo magii starej trylogii, trochę na zbyt długo zatrzymuje się w kantynie Mos Eisley, a niektóre opowiadania trochę po nic, ale większość naprawdę wzbogaca jakoś ten świat.

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że filmowa saga "Gwiezdnych wojen" stworzona przez George'a Lucasa odmieniła oblicze zarówno przemysłu filmowego jak i samej popkultury. Fantastyczna opowieść o mitycznej walce dobra ze złem w kosmicznym anturażu rozpala zmysły fanów i twórców do dziś.
"Star Wars: Z pewnego punktu widzenia. 40 opowiadań na 40-lecie Nowej nadziei" to zbiór opowiadań napisany dla uczczenia ważnej rocznicy powstania pierwszego kinowego filmu z uniwersum Star Wars. I jest to rzecz absolutnie rewelacyjna! Autorzy oddają głos postaciom oraz istotom będącym tłem dla głównych bohaterów, przedstawia wydarzenia z ich punktu widzenia pogłębiając całą znaną nam wcześniej historię o nieznane motywy. Jest to ogromny atut tego zbioru bo nie dość, że jest różnorodnie to jeszcze jest wciągająco, chwilami nostalgicznie, smutno, ale i zabawnie. Obsada Gwiazdy Śmierci to już nie anonimowi imperialni fanatycy, a ludzie mający uczucia i swoje aspiracje, każdy ma swoją historie życia, marzenia i pragnienia. Podobnie istotny znane z kantyny na Tatooine czy rebelianci wyczekujący pojawienia się śmiercionośnej stacji bojowej nad Yavinem 4. Paleta emocji jakie towarzyszyły mi podczas lektury sprawiała, że ciężko było poprzestać tylko na jednym opowiadaniu, chciało się czytać kolejne i kolejne. Przyznam, jednak, że poziom tychże jest różnorodny i nie każde działało na mnie tak samo. Taki zbiór to też świetna okazja do poznania stylu autorów. Dla mnie bomba! Obyśmy prędko doczekali się kolejnych zbiorów opowiadań z cyklu "Z pewnego punktu widzenia".

Kupiłem od razu, kiedy tylko się ten zbiór ukazał. Imaginowałem sobie, że oto poczuję znowu starwarsowe orzeźwienie po latach od wydania kapitalnych „Opowieści z kantyny Mos Eisley" i późniejszych nieco mniej zajmujących opowieści (łowcy nagród, pałac Jabby, Nowa Republika, Imperium). Otóż nie, już przy numerze 2 poczułem duchotę i jakby sztywność wyobraźni uczestników tego projektu.

Rocznicowa antologia dla uświetnienia 40-lecia premiery Części IV (1977-2017) okazała się 40. opowieściami wypełniającymi szczeliny między scenami, które pamiętam(y) z filmu. Niektóre z nich były szersze, inne węższe. Znakomita większość tych opowiadań szczelinowych nie porywa konceptem. Są po prostu nijakie - pisane pod hasłowy pomysł, z płytkim wątkiem i wypełniaczami meandrujących przemyśleń. To odczucie potęguje wciskanie w jedną szczelinę więcej niż jednego opowiadania. Na nieszczęście są w tym zbiorze także opowieści, które podczepiają się na sępa do Nowej nadziei, ale na milę czuć, że pasożytują na niej dorabianym wątkiem imitującym jakąś do niej relację.

Wśród tej szarej nijakości jasna strona Mocy przyniosła nam jednak kilka pereł lśniących jak najjaśniejsze gwiazdy w Galaktyce. Klasę pokazuje Laina (polecam notę o Autorze!). Uwagę zwraca monolog admirała duszonego ciemną mocą przez Vadera. Na pewno spodoba się wam opowieść Omi wraźliwej na Moc i pogodzonej z przeznaczeniem, które tą Mocą odczytała (aczkolwiek jest wątku tej opowieści jakaś nieciągłość przyczynowo-skutkowa w tym, że nie wiemy dlaczego Omi trafiła tam, gdzie spotkała Skywalkera). I na koniec perła wśród pereł, czyli rzecz o tym kto kogo kantuje z największym cwaniakiem gry w klikklaka w roli głównej. Moje trzy grosze to też opowiedź (pisownia właściwa) o tym, jak faktycznie powstał ten fajowy tekst odlatujący w galaktyczną ciemność. I jeszcze noty o autorach. Koniecznie.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Jest to zbiór czterdziestu opowiadań, napisanych przez czterdziestu trzech autorów, które ukazują wydarzenia z filmu "Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja" z innej perspektywy. Według mnie najlepsze są "Stories in the Sand" Griffina McElroya, "Master and Appretince" Claudii Gray, "Change of Heart" Elizabeth Wein, "Time of Death" Cavana Scotta, "There is another" Gary'ego D. Schmidta, "Palpatine" Iana Doeschera i "Whills" Toma Anglebergera. Myślę, że godne wyróżnienia jest też "The Baptist" Nnedi Okorafor. Niektóre z tych historii wyróżniają się formą, np. jedna jest rozdziałem autobiografii, inna - formularzem wypełnionym przez szturmowca, a jeszcze inna została napisana w stylu Shakespeare'a. Polecam wszystkim fanom.

Pomysł świetny, ale z każdym kolejnym opowiadaniem traciłem zapał. Doceniam, że ktoś chciał przedstawić wydarzenia z Nowej nadziei z perspektywy droida-myszy, dianogi (!) czy ducha Qui-Gon Jinna, ale połowę można byłoby wyciąć i nic tej książce by się złego nie stało.

Meh.

Meh.

Polecam, mimo, że w Polsce na wydanie się nie zanosi.

Polecam, mimo, że w Polsce na wydanie się nie zanosi.

Niektóre opowiadania to perełki zaskakujące konceptem i wzbogacające obraz filmu, ale niektóre to straszne średniaki i wypełniacze.

• Star Wars
  • Po angielsku
  • Star Wars Kanon
  • Gwiezdne wojny
  • Star Wars

Christie Golden Star Wars: From a Certain Point of View Zobacz więcej
Christie Golden Star Wars: From a Certain Point of View Zobacz więcej
Christie Golden Star Wars: Z pewnego punktu widzenia. 40 opowiadań na 40-lecie Nowej nadziei Zobacz więcej