Muminki tom 1

Okładka książki Muminki tom 1 Tove Jansson
Okładka książki Muminki tom 1
Tove Jansson Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Muminki - komiks (tom 1) Seria: Klub Świata Komiksu komiksy
komiksy
2014-11-17
2008-01-01
Teresa Chłapowska
Muminki komiks skandynawski

Muminki w wydaniu dla dorosłych! Jestem nieobiektywna, ponieważ kocham Muminki od dzieciństwa, ale ta pozycja jest świetna i bardzo relaksująca! Miałam obiekcje, bo nie czytam komiksów od wielu już lat. A poza tym.. Muminki bałaganiarze, Ryjek myślący tylko o kasie i jej pomnażaniu, Panna Migotka dosyć niestała w uczuciach, Muminek fajtłapa, czy kasyno i szalone przygody na Riwierze.. brzmi dziwnie? Ale jest wspaniałe! Nakreślone z taką lekkością i poczuciem humoru, że aż się mlaszcze z zadowolenia. Ja przepadłam!

MUMINKI RYSOWANE

Przez lata wielu wydawców próbowało wydać komplet komiksów o muminkach stworzonych przez Tove Jansson. Nigdy jednak się to nie udało. Aż do teraz, kiedy to Egmont postanowił wrócić do tematu i wydać wszystkie w trzech pokaźnych tomach. Dwa z nich są już dostępne na rynku i postanowiłem im się bliżej przyjrzeć. I trzeba przyznać, że to kawał świetnego, znakomicie wydanego komiksu. Ale, niestety to najnowsze wydanie ma też swoje minusy.

Muminki to małe, białe trolle żyjące w Dolinie Muminków. Ich życie pełne jest zarówno codziennych trosk, jak i niezwykłych przygód. Co tym razem je spotyka? Muminek musi poradzić sobie z najazdem krewnych, a także po latach odnajduje utraconych rodziców. Potem nasze Muminki zakosztują luksusowego życia bogaczy czy zmierzą się z życiem na bezludnej wsypie, która kryje sekrety o ich przodkach, a to zaledwie początek!

MUMINKI RYSOWANE

Poziom bardzo różny i tak samo poziom mojego nimi zainteresowania, jednak przy odpowiednim nastroju, w odpowiednim momencie w ciągu roku bywają miłą odskocznią a nawet zdarza im się natchnąć do jakiejś refleksji, choć przede wszystkim przenoszą nostalgicznie w czas, w którym czytywało się śmieszne paski komiksowe w codziennym wydaniu gazety, których jedynym zadaniem było dać niewyspanemu, biegnącemu do obowiązków człowiekowi te kilka sekund odskoczni z delikatnym uśmiechem na twarzy. Moja ocena może być zawyżona przez silną stronniczość ku wszelkiej twórczości Tove Jansson.

klasyka warto;)

klasyka warto;)

Inne niż książki, inne niż kreskówka - choć pewne zależności istnieją, a ich śledzenie to dla fana Muminków prawdziwa przyjemność. Znacznie więcej jest elementów satyrycznych (zwłaszcza w "Muminkach na Riwierze" i "Nowym życiu Muminków" - wyborna destabilizacja społeczności przez skrajnych proroków),więcej też jest gierek damsko-męskich między Muminkiem i Migotką. Najśmieszniejszy jest chciwy Ryjek, najbardziej udana i najsympatyczniejsza - "Zabawa w udawanie" z satyrą na mieszczański snobizm i morałem o samoakceptacji. Najsłabsze "Muminki i Marsjanie", widać w tej historii już pewne znużenie.

Pomimo trochę słabszego początku trzymają świetny poziom książkowego pierwowzoru. Zupełnie inne przygody, ale Muminki te same.

Nie miałam zielonego pojęcia, że Tove Jansson stworzyła również komiksy o Muminkach, kiedy więc pierwszy raz zobaczyłam tę pozycję, myślałam, że będzie to bardziej nawiązanie do kreskówki, niż oryginalnych opowiadań. Nic bardziej mylnego! Nie ma tutaj tej naiwności i niewinności, znanej z telewizyjnej dobranocki, za to jest niesamowity klimat, jaki towarzyszył oryginalnym historiom. Dość rzec, że Tatuś Muminka często przesadza z whisky, Mama Muminka potrafi zabić dzika, żeby tylko wykarmić rodzinę, zaś Muminek i Migotka mają wiele typowych dla związków problemów. Gdy ja to piszę, brzmi topornie, ale Tove potrafiła to wszystko podlać niesamowitą porcją humoru i podać w sposób, który nie raził, zachowując w tym wszystkim baśniowy klimat swoich opowieści. W każdym razie nie jest to pozycja dla najmłodszych czytelników, raczej dla takich starych koni, jak ja, których z Muminkami łączy pewne uczucie nostalgii, i którzy chyba najbardziej docenią skomplikowaną urodę Doliny Muminków oraz bogactwo charakterów jej mieszkańców.

'może być/ ujdzie'
jak dla mnie brak tutaj magii i głębi opowiadanych historii, wręcz powierzchowność mocno irytująca

'może być/ ujdzie'

Wiecie, co w muminkowych komiksach jest najlepsze? To, że wespół z książkami oraz bajkami przedstawia Muminki w jeszcze inszym świetle!

Dla lubujących się w satyrze, czarnym humorze i zdecydowanie nie będących już dziećmi ;)

Doskonały zbiór, pełen niezwykłego poczucia humoru i prostych, ale jednak ciekawych historii. Idealna lektura na poprawę humoru po ciężkim tygodniu pracy.

• Komiksy
  • Komiks