rozwińzwiń

Jezioro Dargin

Okładka książki Jezioro Dargin Wojciech Chmielewski
Okładka książki Jezioro Dargin
Wojciech Chmielewski Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2020-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2020-03-02
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307034980
Tagi:
powieść literatura polska powieść obyczajowa przyjaźń relacje międzyludzkie
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...
Okładka książki Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewski, Theodore Dalrymple, Tomasz Gabiś, Henryk Głębocki, Charles Maurras, Jan Ryszard Sielezin, Marcin Sułkowski, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko
Ocena 7,7
Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
269
79

Na półkach:

Powieść o przyjaźni i alkoholowej degrengoladzie. Podobne motywy jak w prozie Marka Nowakowskiego: pijacy, bary, opowieści przy kieliszku i opisy różnych warszawskich zaułków, ale w tej książce ci tzw. prawdziwi ludzie to już inny sort niż Książę Nocy (a właściwie resort). Całość jest nieprzekonująca, sztuczna, mimo rozbudowanych psychologicznych tyrad trudno zrozumieć dylematy głównego bohatera-narratora i jego przyjaciela, o którym narrator rozmyśla od pierwszej do ostatniej strony. Tekst nuży, wracają te same fakty i wydarzenia, tak jakby autor nie do końca przemyślał formę i chciał na siłę wydłużyć tę historię. Plus za "warszawskość" i przypomnienie zapomnianych książek i autorów, o których mało kto obecnie wspomina. Szczepański! Novalis!

Powieść o przyjaźni i alkoholowej degrengoladzie. Podobne motywy jak w prozie Marka Nowakowskiego: pijacy, bary, opowieści przy kieliszku i opisy różnych warszawskich zaułków, ale w tej książce ci tzw. prawdziwi ludzie to już inny sort niż Książę Nocy (a właściwie resort). Całość jest nieprzekonująca, sztuczna, mimo rozbudowanych psychologicznych tyrad trudno zrozumieć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
420
320

Na półkach:

Znajomy terapeuta powiedział, że pacjentom w depresji poleca książki smutne, bo one pokazują choremu, że inni mają gorzej niż on, i budują go na duchu. No to to jest taka właśnie książka - przeraźliwie smutna, śmierdząca alkoholem, mętna. Trudno przebrnąć przez tych 200 stron i nie odczuwać znużenia. Potwornie przeciągnięta, z bodaj dwoma wartościowymi akapitami, za które daję dodatkową gwiazdkę do oceny.

Znajomy terapeuta powiedział, że pacjentom w depresji poleca książki smutne, bo one pokazują choremu, że inni mają gorzej niż on, i budują go na duchu. No to to jest taka właśnie książka - przeraźliwie smutna, śmierdząca alkoholem, mętna. Trudno przebrnąć przez tych 200 stron i nie odczuwać znużenia. Potwornie przeciągnięta, z bodaj dwoma wartościowymi akapitami, za które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
11

Na półkach:

Bardzo dobra proza, godna ucznia Marka Nowakowskiego i laureata nagrody imienia tego wybitnego pisarza. Wojciech Chmielewski napisał świetną książkę o ludziach prawdziwych, z krwi i kości. Autor jest młodym, wschodzącym pisarzem, i jeszcze nie raz o nim usłyszymy. Dobra literatura, warto przeczytać "Jezioro Dargin"

Bardzo dobra proza, godna ucznia Marka Nowakowskiego i laureata nagrody imienia tego wybitnego pisarza. Wojciech Chmielewski napisał świetną książkę o ludziach prawdziwych, z krwi i kości. Autor jest młodym, wschodzącym pisarzem, i jeszcze nie raz o nim usłyszymy. Dobra literatura, warto przeczytać "Jezioro Dargin"

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Całe swoje dojrzałe czytelnicze życie, nie wiedząc o tym - czekałam na "Jezioro Dargin". To głęboko refleksyjna powieść, wyzwalająca u czytelnika odruch rewizji własnej przeszłości, pochylenia się nad sensem teraźniejszości i perspektywą przyszłości. Skłaniająca do zadania sobie pytań, które w codziennej gonitwie umykają, albo może - człowiek sam ich unika? Retrospektywna analiza jest o tyle bolesna, że wstecz - nie można już nic zmienić. Dzięki "Jezioru Dargin" dostajemy szansę, aby coś przemyśleć wcześniej, aby zdążyć "zanim". Możemy tego dokonać zanurzając się z głównym bohaterem w tafli tytułowego jeziora Dargin, wędrując z nim mazurskim lasem, pijąc wódkę z jego przyjacielem w stołecznej karczmie, albo idąc z obydwoma szpitalnym korytarzem.
Jest to powieść wybitna, bez zbędnych, słownych popisów, napisana autentycznym językiem, z autentycznymi bohaterami, w których istnienie nawet przez moment nie wątpimy, ergo - obdarowujemy jej autora najwyższym zaufaniem, którego Wojciech Chmielewski nie zawodzi.

Całe swoje dojrzałe czytelnicze życie, nie wiedząc o tym - czekałam na "Jezioro Dargin". To głęboko refleksyjna powieść, wyzwalająca u czytelnika odruch rewizji własnej przeszłości, pochylenia się nad sensem teraźniejszości i perspektywą przyszłości. Skłaniająca do zadania sobie pytań, które w codziennej gonitwie umykają, albo może - człowiek sam ich unika? Retrospektywna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
155

Na półkach:

LUDZIE PRAWDZIWI. Piją bez celu i ile wlezie, żyją minionym życiem, bez celu. Pewnie ich nie zauważamy, a oni są blisko nas. Nieszczęśliwi, zrzędliwi, przegrani. Stracili pracę, rodzinę, ustrój.
Dostrzega ich Chmielewski. Wśród nich jest przyjaciel głównego bohatera. Sam bohater nie należy do ludzi prawdziwych. Raczej bliżej mu elity, ale tej w dobrym znaczeniu. Wykształcony, obyty w świecie kultury, erudyta, trochę jednak życiowy nieudacznik, przynajmniej w życiu prywatnym. Szuka sensu życia, chce zrozumieć porządek tego świata po śmierci przyjaciela.
Przyjechał nad jezioro Dargin. Otoczenie jeszcze bardziej pobudza do refleksji, również czytelnika. To także przeciwstawienie coraz brzydszej, zabudowywanej gdzie i czym popadnie, Warszawy (oj tak, zgadzam się).
Autor ma niezwykły talent do opisywania prostych ludzi, skomplikowanych na pierwszy rzut oka życiowych sytuacji. Żebyśmy się nie nudzili pojawiają się cytaty z dobrej literatury, w tle słychać niezłą muzykę, dekorację stanowi – często paskudny – krajobraz Warszawy lub – spokojny – jeziora Dargin.
Chmielewski nie jest pisarzem z kręgu tych, co siadają na kanapach telewizji śniadaniowych i ględzą swoje pseudo-prawdy. Nie dostał wielkiej międzynarodowej nagrody i pewnie nie dostanie, ale szczerze mówiąc, jakie ma to znaczenie. Liczy się dobra literatura, którą my sami osobiście odkrywamy, a nie ta, którą nam ktoś wtyka w gardło poprzez tv, szmaciane gazety i tygodniki. I to jest taka proza, którą ja kiedyś tam odkryłem dzięki temu pisarzowi. Znakomita.
Chmielewski jako autor przypomina raczej głównego bohatera, ale to jest PISARZ PRAWDZIWY.

LUDZIE PRAWDZIWI. Piją bez celu i ile wlezie, żyją minionym życiem, bez celu. Pewnie ich nie zauważamy, a oni są blisko nas. Nieszczęśliwi, zrzędliwi, przegrani. Stracili pracę, rodzinę, ustrój.
Dostrzega ich Chmielewski. Wśród nich jest przyjaciel głównego bohatera. Sam bohater nie należy do ludzi prawdziwych. Raczej bliżej mu elity, ale tej w dobrym znaczeniu....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    3
  • 2021
    3
  • Z polecenia
    1
  • Papier
    1
  • E-book
    1
  • 2022
    1
  • Filia 8
    1
  • Mam ebooka
    1

Cytaty

Więcej
Wojciech Chmielewski Jezioro Dargin Zobacz więcej
Wojciech Chmielewski Jezioro Dargin Zobacz więcej
Wojciech Chmielewski Jezioro Dargin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także