Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania

Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania
Arcana
2023-01-01
2023-01-01

Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...
Okładka książki Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewski, Theodore Dalrymple, Tomasz Gabiś, Henryk Głębocki, Charles Maurras, Jan Ryszard Sielezin, Marcin Sułkowski, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko
Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewsk...
Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...

Autor jest poza mainstreamem i dobrze. Po co zrównywać się z literackimi celebrytami, już nieważne jakimi. WCH nie należy do tej kategorii, należy do kategorii autorów wybitnych, a nie "literackich" świecidełek.
Już sama okładka budzi niepokój ducha. A opowiadania? Kilka z nich można włożyć do szuflady z polskimi arcydziełami tego gatunku - Podwórko, Fantazja o Chłodnej, Ogród Saski w sierpniu, Pomyłki wtórne. Ale nie po to, by je schować, ale wyjmować i co chwila się nimi delektować.
Może łatwiej mi jest docenić tę pozycję, bo znam większość tych miejsc, czuję je - kościół na Chłodnej, bloki osiedla za Żelazną Bramą, asfaltowy kort, obijacze. Ale myślę, że "Sylwia" pociągnie tych czytelników, którzy Warszawy nie znają, bo dobra literatura zawsze się obroni.

Dodaj cytat z książki Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania