Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć

Okładka książki Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć
Violetta Ozminkowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2021-02-23
2021-02-23
literatura polska wspomnienia

Okładka książki Sposób na przetrwanie Krzysztof Daukszewicz, Violetta Ozminkowski
Sposób na prze... Krzysztof Daukszewi...
Okładka książki Lubię farbować wróble Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski
Lubię farbować... Agnieszka Osiecka, ...
Okładka książki Szkiełko i wokół Grzegorz Miecugow, Violetta Ozminkowski
Szkiełko i wokół Grzegorz Miecugow, ...

Wyróżniona opinia i

Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć

przeczytanych książek 245 napisanych opinii 197

Zaznaczę na początku, że wielką fanka Pani Marii nie byłam (ale przeciwnikiem również nie). Może zważywszy na mój ówczesny młody wiek.
Książkę kupiłam i przeczytałam z ciekawości, bo wiem, jaką metkę nosiła Pani Maria - IKONY.
Niestety nie rozumiem tej książki, a dalej nie rozumiem fenomenu Pani Marii.
Książka ani to biografia, ani nie skupia się na jednym okresie życia Pani Marii.
Przykro mi to pisać, ale albo jest skierowana do WIELKICH fanów P. Czubaszek, albo została wydana tylko dla pieniędzy.

Niestety nie rozumiem tej książki, a dalej nie rozumiem fenomenu Pani Marii.
Książka ani to biografia, ani nie skupia się na jednym okresie życia...

Szczerze, to nie wiem dla kogo to jest... Książka jest bowiem przekombinowana, poszatkowana i dziwnie chaotyczna. Jakby to był kolaż. Te przypadkowe anegdoty i informacje z życia Marii Czubaszek, które pojawiają się losowo na kartach książki nie mają kontekstu. I nic nie wynika dla mnie z tego wszystkiego. Opowieść zaczyna się bez wstępu ani żadnego komentarza, tła; czytelnik nie dostaje jakiegokolwiek punktu tworzącego perspektywę opowieści. Poza tym za dużo tu taniej sensacji, jak dla mnie. A za mało konkretnych informacji i jakiegoś zamysłu przekazu. Autorka oczywiście pokazała Wojciecha Karolaka, jego ból po stracie Zajączki i jakieś jego refleksje, ale to za mało. To nie jest ciekawa biografia, zajmujący tekst, wciągająca opowieść. Jestem na nie… Trzeba się ciągle orientować, czy aktualny urywek to jakiś przedruk powiedzmy felietonu samej Czubaszek, czy może fragment rozmowy z jej mężem już po jej śmierci, czy może jakiś komentarz autorki książki... a może jakaś historia z przeszłości, czy wywiad. Całość nie powala. Zaletą są rysunki Karolaka. Jednak chyba nie warto tracić czasu na to coś. No, bo po co?

Rozczarowanie z powodu formy. Lepsza jest druga połowa książki, ale całość i tak nie powala.
Nie ma wstępu ani żadnego komentarza. Trzeba się łapać w trakcie, czy aktualna opowieść to jakiś przedruk tekstu samej Czubaszek, czy może fragment rozmowy z jej mężem już po jej śmierci, czy może jakiś komentarz autorki książki...
Tak samo, jeśli chodzi o czas - czy jesteśmy po jej śmierci, przed, za komuny, czy już po - każdy rozdział to łapanie się od nowa, zero chronologii i do tego zero naprowadzenia.
I nic nie wynika dla mnie z tej książki na temat samej Marii Czubaszek.

Tak samo, jeśli chodzi o czas - czy jesteśmy po...

Maria Czubaszek to kobieta nietuzinkowa. Mistrzyni ciętej riposty, nałogowa palaczka, kochała psy, nie znosiła zdrowego trybu życia i podróżowania. Taką ją znaliśmy. A jaka była naprawdę?

Swoich czytelników. słuchaczy i widzów bawiła, czarowała osobowością i swoim talentem satyrycznym. Autorka książki – Violetta Ozminkowski – jednak ukazuje satyryczkę w zupełnie innym świetle. Pokazuje, że życie Marii Czubaszek to nie tylko humor i śmiech, ale także cienie, o których niewiele osób wie.

W książce przytoczonych jest mnóstwo zabawnych sytuacji i dialogów, które dziennikarka prowadziła z bliskimi jej osobami, przyjaciółmi czy współpracownikami. Jeśli szukacie obszernych opisów z życia prywatnego, intymnych smaczków, to od razu uprzedzam, że się zawiedziecie, bo tutaj tego nie ma, bo bohaterka książki nie lubiła za dużo opowiadać na swój temat.

Czytelnik za to dowie się, jak wyglądała relacja Czubaszek z jej mężem – znanym jazzmanem – Wojciechem Karolakiem. I przyznam szczerze, że te fragmenty najbardziej mnie wzruszyły i, według mnie, to one właśnie stanowią esencję tej książki. Małżonkowie zwracali się do siebie z czułością „Zając” i „Zajączka”. Musieli stawić razem czoło alkoholizmowi Karolaka i współuzależnieniem Marii. Żyli niby obok siebie, ale mimo wszystko bardzo blisko. Ta więź, która ich łączyła była niezwykła i specyficzna. Był w niej szacunek, czułość i miłość. Taka nie na pokaz, ale którą można wyczuć – między wierszami i nie tylko.

Dołująco na mnie zadziałały opisy ostatnich miesięcy i dni znanej autorki. Trudno mi było uwierzyć w to, że kobieta, którą znamy wszyscy z telewizji, radia, uśmiechnięta, mająca odpowiedź na wszystko, wydawałoby się że pełna życia, tak zwyczajnie tego życia miała dosyć i pragnęła by jak najszybciej się ono dla niej zakończyło. Smutne to.

Gdybym miała do czegoś przyczepić się, jeśli chodzi o tę pozycję, to mam zastrzeżenia do zamieszczonych odręcznych notatek, telegramów. Osobiście wolałabym żeby ta korespondencja była opisana, streszczona przez Ozminkowski. Być może to był zabieg celowy, aby dodać wiarygodności książce. Myślę, że każdy czytający odbierze to inaczej.

Reasumując, bardzo polecam książkę „W coś trzeba nie wierzyć”. Dzięki niej poznacie Marię Czubaszek z całkiem innej strony.
To portret kobiety tyleż samo silnej, co zagubionej w wielkim świecie i melancholijnej. Czy Wam odpowiada taki wizerunek Marii Czubaszek, to już musicie sami odpowiedzieć sobie po lekturze pozycji autorstwa Violetty Ozminkowski.
Mnie Czubaszek fascynuje niezależnie czy jest dowcipną i błyskotliwą czy smutną i zawiedzioną rzeczywistością kobietą. Jedna i druga wzbudza ciekawość.

Książka napisana bardzo " sucho". Bez emocji, czyste fakty. Opowieść urywana, ale rzeczowa. Wszystko ma sens.

Z czułością o kobiecie, która uczyniła naszą egzystencję znośniejszą. Miała odwagę żyć jak chciała, mówić co myśli i odejść na swoich warunkach. Pozostanie w moim umyśle i sercu.

Spodziewałam się czegoś więcej, przeszkadzał mi też chronologiczny chaos, ale mimo to książka oddaje aurę wokół Marii Czubaszek. Komentarz Pani Marii odnośnie pewnej propozycji ministra Zdrojewskiego the best.

Przyznaje, ze moglem nie dojrzec do tej ksiazki.
Napisana w ciekawy sposob o niewatpliwie ciekawej osobie.
Niestety nie rozumiem destrukcji glownej bohaterki.
Pragnalbym wiecej wypowiedzi i wywiadow. Eweidentnie opisnia publiczna wypaczala wypowiedzi Czubaszek, a ta nie szczedzila sarkazmu oraz cennych uwag.
Polecam.

Przyznaje, ze moglem nie dojrzec do tej ksiazki.
Napisana w ciekawy sposob o niewatpliwie ciekawej osobie.
Niestety nie rozumiem destrukcji glownej bohaterki.
Polecam.

Ciekawa w formie i bardzo poruszająca w treści, opowieść o niezwykłej osobowości.

Jak zwykle pełna dawka humoru i szczerości.

Jak zwykle pełna dawka humoru i szczerości.

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć