Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony

Okładka książki Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony Agnieszka Kamińska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony
Agnieszka Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2021-02-10
2021-02-10
Szwajcaria Szwajcarzy Konfederacja szwajcarska Polacy za granicą emigracja życie społeczne zwyczaje różnorodność kulturowa

Okładka książki Politeja. Vol. 43 (2016) Maciej Bachryj-Krzywaźnia, Anna Duda, Mirosław Dymarski, Józef M. Fiszer, Katarzyna Idźkowska, Agnieszka Kamińska, Marcin Kamiński, Agnieszka Kastory, Roman Kisiel, Wiktor Marzec, Cześnik Mikołaj, Maciej Milczanowski, Tomasz Młynarski, Kamil Mroczka, Andrzej Polus, Mirosław Sadowski, Monika Sawicka, Paweł Ścigaj, Dominik Sieklucki, Anna Skrzypek, Marek Świstak
Politeja. Vol.... Maciej Bachryj-Krzy...

Wyróżniona opinia i

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony

przeczytanych książek 926 napisanych opinii 762

Jak większość książek tego typu jest raczej wstępem pełnym ciekawostek i rysu historyczno-politycznego do głębszej opowieści o Szwajcarii.
Prawdę mówiąc, to więcej o życiu w tym kraju dowiedziałam się z książki Joanny Lampki, a to właśnie w tym celu po takie książki sięgam.

Nie jest to jednak zła pozycja, do tego okraszona ładnymi zdjęciami. I byłaby całkiem przeciętna, gdyby nie drobne wtrącenia z własnego życia autorki - niestety za mało ich i naprawdę są drobne, bo ograniczają się zwykle do jednego zdania.
Ocena pomiędzy 5 a 6 gwiazdek.

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony Agnieszki Kamińskiej to bardzo dobra książka, która przedstawia kraj o wysokim standardzie życia, ale czy na pewno dla wszystkich...
Autorka porusza tutaj przede wszystkim aspekty życia społecznego i także politycznego. Oczywiście zwraca też uwagę na piękną przyrodę tego kraju.
Bardzo ciekawym wątkiem w tej książce jest rola kobiet w społeczeństwie szwajcarskim.
Chyba nie ma drugiego takiego kraju w Europie, żeby w XXI wieku na życie kobiet miały wpływ tak konserwatywne poglądy mężczyzn, ale nie tylko. Nie jedną czytelniczkę może to zadziwić, więc przeczytajcie tę książkę.
Bardzo szczegółowo Agnieszka Kamińska opisuje tu zasady przeprowadzania referendum w Szwajcarii. Jak olbrzymią rolę i wpływ na życie Szwajcarów mają referenda, poczytajcie. To niezwykle ciekawy temat. Kto tak naprawdę rządzi tym krajem też dowiemy się z tej lektury.
Szwajcaria to kraj neutralny, a jak jest z problemem obronności tego kraju i ten temat został tu poruszony.
Książka ta to kompendium wiedzy na temat tego kraju. Napisana bardzo przystępnym językiem. Mamy też trochę humoru w opisach różnych zdarzeń.
No i dowiemy się, dlaczego autorka o Szwajcarii napisała: raj wymyślony.
Polecam tę lekturę z całego serca.

Bardzo ciekawym wątkiem w tej książce jest rola kobiet w...

Bardzo dobra ksiazka ukazujaca Szwajcarie w kontekscie obyczajowo-spolecznym.
Autorka opisuje zwyczaje i nawyki Szwajcarow, ktore musze przyznac sa specyficzne. Nie jest to ksiazka podroznicza, jakich wiele, ale kulturoznawcza. Na pewno ciekawa, jak historia tego pieknego kraju.
Znajdujemy tu kilka rekomendacji wycieczek, jednak odnosze wrazenie, ze autorka ma jakis niewypowiedziany zal i nie do konca "jej" Szwajcaria sie podoba...
PS. Mieszkalem jakis czas w Lozannie, sam wspomnien i opowiesci mam na niejeden wieczor, a wszystkie wspomniane rzeczy chlonalem z zaciekawieniem i akceptowalem. Byc moze wroce nad Lac Leman...

Bardzo dobra ksiazka ukazujaca Szwajcarie w kontekscie obyczajowo-spolecznym.

Autorka chciała opisać w książce wszystko, a przez to tematy są jedynie liźnięte, coś jest wspomniane, lekko wyjaśnione i następuje przeskok do kolejnego tematu. Dla takiego laika jak ja, jeśli chodzi o Szwajcarię, jest to w porządku, ale pewnie dla osób bardziej zainteresowanych tym krajem, będzie czegoś brakowało.

Całkiem przyjemna lektura o Szwajcarii. Jest tu trochę i o systemie politycznym, i o społeczeństwie, i o kulturze, prawie czy historii - napisane przystępnym językiem, bez epatowania datami czy nazwiskami (skoro sami Szwajcarzy nie znają prawidłowych dat ze swojej historii i nazwisk swoich polityków, to i po co my byśmy je mieli znać:) Wszystko to powoduje, że książkę czyta się szybko i był to bardzo miły czas. A i błysnąć w towarzystwie po jej lekturze można:)

Bardzo ciekawa książka, przeczytałem ją w jeden łikend - polecam osobom których ciekawi ten wspaniały kraj, jakim jest Szwajcaria.

To była 3 książka, którą przeczytałam z tej serii. Na razie najciekawsza była ,,Albania". Płynnie przechodziłam z ciekwostki w ciekawostkę. Tutaj zbyt długo autorka ciągnęła jeden wątek. Miejscami czułam się zaciekawiona, a potem bardzo szybko się nudziłam i tak w kółko. Ktoś może powiedzieć "każdy kraj jest inny, być może ten cię nie porwał,,. Tak się składa, że obejrzałam znakomity odcinek National Geographic "Europa z powietrza", który natchnął mnie do poszerzenia wiedzy o Szwajcarii i dlatego sięgnęłam po tą książkę. Więc kraj jest świetny, różnorodny i ciekawy, o czym autorka tego reportażu doskonale wie, ale jeszcze nie odkryła jak to przekazać. Trzymam kciuki za przyszłość jej twórczości. Tym razem jednak mówię "nie".

Ciekawa książka, bogato ilustrowana i opowiadająca o różnych stronach tego kraju
Polecam

Polecam

Czyta się jak najwyższej klasy zbiór opowiadań "z kluczem". Tym kluczem jest Szwajcaria - mozaika nacji, kultur, tradycji i... sprzeczności. Złota klatka i wymyślony raj, tolerancyjna i ksenofobiczna, ekologiczna, nowoczesna i konserwatywna do granic zacofania. Układanka z 26 puzzli: każdy z innej parafii, a jednak idealnie do siebie przylegają.

Sporo ciekawych informacji o tym kraju. Czytałam w trakcie podróży po Szwajcarii i dzięki temu na więcej rzeczy zwróciłam uwagę.

• Podróże
  • Reportaż