Szkiełko i wokół

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Kasiszon

Biograficzna opowieść jednego z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy zaczyna się tak: "To prawda, że nasikałeś na kanapę noblistki? Podobno tak było, ale zdarzenia nie pamiętam. Znam je tylko z opowiadań osób trzecich, czyli mojej mamy i nieżyjącej już Wisławy Szymborskiej. O tym, że się zsikałem u niej na kanapę, dowiedziałem się, kiedy gruchnęło, że otrzymała literacką nagrodę...

"To prawda, że nasikałeś na kanapę noblistki?
Podobno tak było, ale zdarzenia nie pamiętam. Znam je tylko z opowiadań osób trzecich, czyli mojej mamy i nieżyjącej już Wisławy Szymborskiej. O tym, że się zsikałem u niej na kanapę, dowiedziałem się, kiedy gruchnęło, że otrzymała literacką nagrodę Nobla.
Rozmawiałem z nią (Szymborską) w pokoju, gdzie było więcej osób i żeby moi producenci i współpracownicy usłyszeli, o czym mówimy, co ustalamy, przełączyłem telefon na tryb głośnomówiący. Ona powtórzyła jeszcze raz: „Grzesiu?” a potem dodała „…a pamiętasz, jak mi nasikałeś na kanapę?”. Trochę głupio się poczułem, bo miałem równo czterdziestkę, ale starałem się nie dać tego po sobie poznać."

A potem jest jeszcze ciekawiej… Grzegorz Miecugow opowiada o kulisach pracy w radiowej Trójce, telewizji, najpierw publicznej, potem TVN, o swoich przygodach, wpadkach na antenie, o kultowym Szkle Kontaktowym, ale też szczerze przyznaje się do uzależnienia od hazardu i walce z tym i innymi nałogami…

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Woody | 2017-11-25
Przeczytana: 13 października 2016

Wywiad-rzeka z Grzegorzem Miecugowem, który snuje opowieść o swoim życiu cudownie. To był dziko inteligentny facet, miał dar mówienia i pisania. Książka jest wysoko nasycona życiową mądrością, a sam Miecugow miał niebywałe życie już od dzieciństwa! To się nadaje na scenariusz filmowy.

jojolinka | 2017-09-29

Bardzo przyjemna książka, pełna ciekawostek z życia G. Miecugowa.
Interesująca, momentami wzbudzająca szczery uśmiech.
Wielki szacunek dla Pana Grzegorza, którego już niestety z nami nie ma...

Aleksandra | 2017-09-23
Przeczytana: 22 września 2017

Książka czekała kilka lat zanim po nią sięgnęłam, ale niespodziewana śmierć pana Grzegorza Miecugowa skłoniła mnie do natychmiastowego czytania.
Z rozbrajającą szczerością snuje opowieść o swoim życiu, początkach kariery dziennikarskiej, sukcesach i porażkach. Brakuje mi tego człowieka. Bardzo często był gościem w naszym domu. Nikt go nie zastąpi.

Czyżyk | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Kiedyś

Wczoraj późnym wieczorem przy ognisku dowiedziałam się, że zmarł Grzegorz Miecugow. Poczułam się dziwnie, bo od razu pomyślałam, patrząc w płomień, że śmierć dała o sobie znać w niezwykłym momencie.
Grzegorza Miecugowa spotkałam tylko raz i na pewno to spotkanie coś znaczyło jedynie dla mnie.
W 2013 roku przy Skwerze Kościuszki w Gdyni miał miejsce II Nadmorski Plener Czytelniczy. Trafiłam tam przypadkiem i z ciekawością wypatrywałam znanych twarzy. Dostrzegłam wiele, ale wybrałam tylko jedną – właśnie Grzegorza Miecugowa. Nie wiem dlaczego. Instynktownie podeszłam do stoiska, kupiłam „Szkiełko i wokół” z karykaturą autora na okładce i ruszyłam po autograf.
Teraz, gdy to piszę, spoglądam na tę karykaturę i widzę twarz przewlekle zmęczonego człowieka z podpuchniętymi oczami. Przypomina mi żółwia – spokojnego i powolnego, który nie spieszy się, lecz wytrwale podąża do wyznaczonego celu. I to właśnie zawsze mnie w nim pociągało.
Książkę "Szkiełko i wokół" czytałam z...

ghaia | 2015-05-16
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Przyjemna lektura o zdobywaniu szlifów dziennikarskich i życiowych. Z jednej strony znajdziemy tu nostalgiczne wspomnienia z Krakowa sprzed lat, z drugiej - opowieści z survivalu, jakim okazało się budowanie nowej stacji telewizyjnej. A wszystko okraszone wspominkami o ludziach z szeroko pojętych mediów - o ich aspiracjach, marzeniach, doświadczeniach i przyjaźniach. Fajna sprawa, choć narodowej epopei z tego nie będzie.

kaja | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Przypomniała mi jakie wrażenie zrobiła na mnie entuzjastyczna opinia mojej prawie dziewięćdziesięcioletniej Babci na temat SK:) Nic co prawda dziwnego mając w pamięci chęć porozumiewania się ze mną za pomocą netu (telefon już nie za bardzo, bo słuch nie ten:). Szkoda, że życie takie krótkie.
Bardzo ciekawa opowieść o zawodowym życiu autora na tle pamiętanej przez nas burzliwej rzeczywistości, polecam:)