Sposób na przetrwanie

Okładka książki Sposób na przetrwanie Krzysztof Daukszewicz, Violetta Ozminkowski
Okładka książki Sposób na przetrwanie
Krzysztof DaukszewiczVioletta Ozminkowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2023-11-07
2023-11-07
literatura polska wspomnienia satyra

Zwierz estradowy udomowiony
Krzysztof Daukszewicz już niemal 40 lat dostarcza Polakom rozrywkę, trafnie, czasem ironicznie i z charakterystycznym dla siebie humorem komentując otaczającą rzeczywistość. Violetta Ozimkowski dziennikarka i redaktorka, a prywatnie żona bohatera, ukazuje nam satyryka w nieco innej odsłonie.

Mamy okazję przyjrzeć się legendzie kabaretu z zupełnie innej perspektywy. Autorka wnikliwie przepytuje Krzysztofa Daukszewicza z jego przeszłości. Odsłania kulisy rozwoju drogi artystycznej, burzliwego życia estradowego, rodzinnego i towarzyskiego. W siermiężnych czasach głębokiego PRL-u umieli się bawić! Daukszewicz z rozrzewnieniem wspomina ekscesy kabareciarzy, dziejące się pod nosem cenzury, a było ich wiele! Hitem było bezkarne zorganizowanie w 1976 roku w Zakopanem festiwalu piosenki antyradzieckiej. Główną nagrodą była wódka Turówka. Takich smaczków ten wywiad-rzeka kryje znacznie więcej. To prawdziwa skarbnica wiedzy o artystycznym świecie Polski Ludowej.

Przewrotne puenty i scenariusze, które pisze życie, nie są główną treścią tej opowieści. Poznajemy interesującego człowieka. Najlepszą częścią wywiadu są fragmenty „Z pamiętnika Krzysia”, w których z czułością i humorem opisuje małżeńskie pożycie. Drobna próbka:

Viola miała mieć poważną operację na oddziale ginekologii w jednym z warszawskich szpitali.[…]

Podchodzę do windy i pytam panią, która ją obsługuje:

-Przepraszam bardzo, jak się tutaj jedzie na ginekologię?

A ta ,nie odwracając się, odpowiada:

- Na noworodki czy na patologię? – Po chwili odwróciła głowę i mówi: - Patologia. (s.107)

Gotowy materiał na skecz.

Jak widać Krzysztof Daukszewicz to niepoprawny optymista, człowiek zawsze idący pod prąd, któremu nic nie można kazać - postać nietuzinkowa. Jeśli więc szukacie interesującej lektury. Jesteście ciekawi jak żyło się ludziom w czasach PRL-u, śmiało możecie sięgać po „Sposób na przetrwanie”.

Tę przyjemnie wydaną książkę, pełną klimatycznych fotografii i przyprawioną porcją solidnej wiedzy pozycję polecam z czystym sumieniem.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Zwierz estradowy udomowiony

Mamy okazję przyjrzeć się legendzie kabaretu z...

Lubicie czytać książki napisane w formie wywiadów? Ja nie potrafię sobie przypomnieć czy miałam wcześniej okazję zmierzyć się z taką pozycją. Wydaje mi się, że lektura Sposobu na przetrwanie jest dla mnie czytelniczym debiutem w tym gatunku. Sposób na przetrwanie stanowi swego rodzaju zapis rozmowy między dziennikarką Violettą Ozminkowski, a osobowością sceny kabaretowej Krzysztofem Daukszewiczem. Ciekawostką jest fakt, że prywatnie są oni małżeństwem. Ozminkowski zadaje Daukszewiczowi mnóstwo pytań na temat jego twórczości, a także życia prywatnego. Pan Krzysztof opowiada o swoim dzieciństwie, rodzinie, okresie dorastania, początkach pracy zawodowej, karierze estradowej, a także o swoim życiu rodzinnym i towarzyskim. Jego opowieści okraszone są licznymi przemyśleniami, które są niezwykle błyskotliwe i inteligentne. Sama rozmowa przypomina dialog dwójki przyjaciół. Emanuje z nich ciepło i zrozumienie dla interlokutora. Pod tym względem książkę czytało się wyśmienicie. Minusem dla mnie są wspomnienia o wielu gwiazdach estrady, o których nigdy wcześniej nie słyszałam. Te fragmenty były dla mnie zwyczajnie nudne. Zbyteczne dla odbioru całości okazały się dla mnie też wtrącenia w postaci fragmentów twórczości Krzysztofa Daukszewicza. Fantastyczne były natomiast fragmenty jego dziennika, w którym w przezabawny sposób opisuje on perypetie swojej żony. Nie będę Was zniechęcać, ani zachęcać do tej pozycji. Jeśli interesują Was postaci współautorów lub taka forma literatury to spróbujcie.

Do zrecenzowania tego tytułu zachęciła mnie mama. To ona pierwsza przeczytała, o - przepraszam- pochłonęła "Sposób na przetrwanie".
Dziwiłam się, dlaczego? Nie spodziewałam się, że rozmowy Violetty Ozminkowski z mężem Krzysztofem Daukszewiczem, tak przypadną do gustu mojej rodzicielce.
Kiedy przyszła kolej na moje czytanie, to już nie miałam wątpliwości. Takiej perełki nie da się odłożyć na półkę bez zachwytu.
Po pierwsze, wydawnictwo Proszyński i S-ka podarowało czytelnikom fantastyczny kąsek. Okładka książki jest twarda, a format pozwala na wyeksponowanie zdjęć. No i te kolory wewnątrz książki. Myślę, że wielu czytelnikom przypadną do gustu fragmenty " Z pamiętnika Krzysia". Pełne humoru, anegdot, wspomnień ze wspólnych przeżyć i przygód - doskonale lustro relacji zarówno damsko-męskich, jak i społecznych.
Ci, którzy sięgną po ten tytuł żeby odsłonić nieco tajemnic ze świata kultury i polityki, też nie będą zawiedzeni. Mamy i trudne wspomnienie z okresu stanu wojennego, są reminiscencje początków Krzysztofa Daukszewicza w Warszawie, ale dla równowagi przywołane są piosenki tryskające ironią, patrzącę na współczesny czas z dużym przymrużeniem oka, bezbłędnie wyłapujące fałsz i niedociągnięcia.
Och, tak sobie pomyślałam, czytając "Sposób na przetrwanie", że idealnym dopełnieniem tego tytułu byłoby dołączenie do książki płyty z piosenkami Krzysztofa Daukszewicza. Chociaż sądzę, że pojawiłby się duży problem, które wybrać, aby zaspokoić gusta czytelników.

Podczas lektury tych rozmów będziecie się śmiać, odetchniecie głęboko, że nie tylko w waszych związkach zdarzają się kryzysy, ale przede wszystkim spędzicie czas w atmosferze wspaniałych tekstów zarówno kabaretowych, jak i nieco poważniejszych. Moim faworytem jest piosenka "Easy Rider":

"A kiedy minął już miesiąc w mej samotnej drodze,
Gdzieś na szlaku zatrzymał pojazd mój wędrowiec
Sprawiedliwość i prawda - rzekłem do rodaka
I był pierwszym, co spytał: dobrze, ale jaka?
I podzielił się ze mną chlebem i kłopotem,
To był też Easy Rider, tylko na piechotę"

Rekomenduję!

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Lubicie satyrę i kabarety?
Jeśli tak, sięgnijcie po książkę "Sposób na przetrwanie" zawierającą zabawną rozmowę Krzysztofa Daukszewicza z Violettą Ozminkowski. Znajdziecie w niej wspomnienia z życia estradowego, ale również , rodzinnego, gdyż autorzy prywatnie są małżeństwem.
Książka zawiera informacje o działalności kabaretowej satyryka, o życiu rodzinnym, a także o pisarstwie.
Ciekawym dopełnieniem lektury są zdjęcia z prywatnego archiwum, teksty utworów a także fragmenty pamiętnika.
Jest to naprawdę ciekawa propozycja, tym bardziej, iż we wspomnieniach pojawiają się znane osoby w postaci m.in. Janusza Gajosa, Jonasza Kofty, Artura Andrusa czy Marii Czubaszek. Całość napisana jest zabawnie i z humorem, z nutą melancholii.
Polecam gorąco tę lekturę. Może być świetną propozycją na prezent pod choinkę.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za możliwość zapoznania się z książką "Sposób na przetrwanie"

Lubicie satyrę i kabarety?

Wybitny członek polskiej sceny kabaretowej i znana pisarka rozmawiają na najróżniejsze życiowe tematy.

Wspomnienia, życie estradowe, teksty piosenek, lata przygód. A wszystko to opowiedziane z humorem, zabawnie, ale też melancholijnie z nostalgia od dawnych lat.

Lubię czytać książki-rozmowy, książki-wywiady, zwłaszcza takie, gdy rozmówcami są ludzie sobie bliscy. I to właśnie taka książka. Rozmowę prowadzą satyryk, poeta i piosenkarz Krzysztof Daukszewicz i jego żona, pisarka i dziennikarka Violetta Ozminkowski. W zasadzie to Daukszewicz jest przepytywany przez Ozminkowski, ale to takie sympatyczne, serdeczne przepytywanie – trochę o rodzinie i kręgu towarzyskim, trochę o działalności estradowej, trochę o pisarstwie. Pojawiają się też fragmenty pamiętnika prowadzonego przez Daukszewicza i teksty jego utworów oraz sporo zdjęć. Naprawdę ciepła, sympatyczna książka. Polecam.

• Popularnonaukowe
  • Ebook do kupienia
  • Samodzielne
  • Przeczytane 2024
  • Audiobooki Legimi
  • Czekają na spotkanie

Dodaj cytat z książki Sposób na przetrwanie