Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Okładka książki Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki Violetta Ozminkowski
Okładka książki Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki
Violetta Ozminkowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2021-06-03
2014-05-20
literatura polska seksuologia sztuka kochania wspomnienia PRL

Okładka książki Sposób na przetrwanie Krzysztof Daukszewicz, Violetta Ozminkowski
Sposób na prze... Krzysztof Daukszewi...
Okładka książki Lubię farbować wróble Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski
Lubię farbować... Agnieszka Osiecka, ...
Okładka książki Szkiełko i wokół Grzegorz Miecugow, Violetta Ozminkowski
Szkiełko i wokół Grzegorz Miecugow, ...

Warto przeczytać choćby po to, żeby wiedzieć jak bardzo można szaleć w życiu. Wyobrażałam sobie, że takie przygody w tamtych czasach, mogła mieć Marilyn Monroe, a nie nasza polska Michalina.

Czytałem wcześniej wspomnienia Wisłockiej z młodości i oglądałem film o niej, więc nie były to dla mnie nowe rzeczy ale trzeba przyznać, że książka jest bardzo ciekawie napisana, jak na rzetelną biografię. Niewątpliwie wartą przeczytania bo Wisłocka jest jedną z tych osób, które niewątpliwie bardzo mocno zmieniły Polskę w XX wieku. Intrygujące i dające do myślenia są domysły, że bohaterka mogła być autystykiem.

Natomiast jak słuchałem o jej problemach z wydaniem "Sztuki kochania" to zastanawiałem się czy dziś na pewno byłoby łatwiej jej taką książkę wydać. Oczywiście, dziś już nie walczyłaby z cenzurą ale ona była hejtowana o wiele wcześniej zanim ktokolwiek w Polsce poznał słowo "hejt". A dziś pewnie także do różnych ministerstw przychodziłyby "matki polki" w strojach ludowych wołając, że "takich świństw nam nie potrzeba". Jak wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało jak było?

Warto poznać życie prywatne i zawodowe kobiety, której książka "Sztuka kochania" rozchwytywana była w czasach PRL. O ile na polu zawodowym odniosła sukces, to życie prywatne nie układało się. Jej mąż okazał się egoistą, nie miała w nim oparcia. Książkę czyta się szybko, opisana historia tej skandalistki za jaką ją uważano w tamtch latach jest ciekawa. Wydana w 1976 roku "Sztuka kochania" "natychmiast zrobiła furorę. Sprzedała się przez lata w siedmiu milionach egzemplarzy, czym pobiła nie tylko nakład "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza , lecz także Biblii. " Trochę utrudnia śledzenie losów Wisłockiej brak chronologii zdarzeń.

Dużo przecierpiała, żyła w trudnych dla siebie czasach.

"Żyje tylko wtedy, gdy kocham, reszta to tylko kalendarz".

Dużo przecierpiała, żyła w trudnych dla siebie czasach.

"Żyje tylko wtedy, gdy kocham, reszta to tylko kalendarz".

Mam wrażenie , że ta bardzo ciekawa historia życia Pani Michaliny Wisłockiej i historia powstania kultowej książki "Sztuka kochania" została potraktowana bardzo nieuważnie. Już ktoś tutaj napisał, że książka jest napisana niechlujnie i ja się z tym całkowicie zgadzam. Często niechronologicznie, z wykorzystaniem ogromnej ilości listów czy zapisków z dziennika przy małej ilości samej treści, skupienie się na romansach czy podkochiwaniu się, a ogólnikowym potraktowaniu ważnych spraw. Takie są moje wrażenia po przeczytaniu. Niestety w tym przypadku film o wiele lepszy. Szkoda.

"Sztuka kochania gorszycielki" jest wypełniona zapiskami z pamiętnika, relacjami bliskich osób, a nawet ciekawostkami z czasów PRL. Jedyne czego mi zabrakło to zdjęć, poświęcenie fotografiom tylko 5 stron... niefajnie. Ale cała merytoryczna storna jest jak najbardziej satysfakcjonująca. Polecam! Ponieważ warto poznać osobę, która pokazała Polsce czym jest i jak korzystać z witaminy M ;-)

Michalina Wisłocka nazwisko, które jest znane każdemu dorosłemu, który swoje życie intymne zaczynał w czasach PRL
Jej "Sztuka kochania" miała miejsce w każdym domu. Była to pozycja obowiązkowa, nawet jeśli tylko miała gościć na półce.
Napisała o tym jak wielką sztuką jest przeżywanie miłości i przyjemności.
To ona mówiła o satysfakcji kobiet, o macierzyństwie i antykoncepcji.
To ona zapoczątkowała rewolucję seksualną końca okresu komunistycznego.
Jej życie skrywało wiele tajemnic.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych było życie w trójkącie. Ona, jej mąż i przyjaciółka. Obie zaszły w ciążę w tym samym czasie. Michalina i jej mąż adoptowali jej dziecko przyjmując, że urodziła bliźnięta. Łatwo się domyśleć kto był ojcem.
Mimo, że zmieniła myślenie wielu milionów to sama nie była szczęśliwa.
Autorka napisała świetną biografię opartą między innymi na odnalezionych dziennikach i zapiskach Michaliny, opowieściach jej córki czy rozmowach z jej bliskimi.
Książka podzielona na rozdziały o bardzo ciekawych tytułach.
Całość napisana spójnie, ciekawie, a nawet momentami uśmiech pojawiał się na twarzy.
Piękna oprawa graficzna. Cudowna pamiątka po tak wyjątkowej i nietuzinkowej kobiecie.
Polecam każdemu kto lubi czytać biografie.

Napisała o tym jak wielką sztuką jest przeżywanie miłości i przyjemności.
To ona mówiła o satysfakcji kobiet, o macierzyństwie i...

Jedna z lepszych biografii, jakie miałam okazję czytać (a właściwie to słuchać w formie audiobooka) w ostatnim czasie. Fragmenty pamiętników Michaliny Wisłockiej wzbogacają i nadają autentyczności opowieści o jej życiu, które na pewno nie można nazwać banalnym. Miłość jest motywem przewodnim, nic jednak dziwnego, skoro zajmowała ona tak ważne miejsce w życiu Wisłockiej. Miłość burzliwa, często nieszczęśliwa, z nieodpowiednimi mężczyznami, z którymi przeżyte noce i dnie stanowiły siłę napędową dla Michaliny. Historia niełatwej pracy naukowej, której swoje życie poświęciła Wisłocka, to drugi z głównych "wątków" tej biografii, w tle natomiast wybrzmiewają problemy związane z rodzicielstwem. Wszystko opisane w bardzo ciekawy sposób, osobiście wersja książkowa wywarła na mnie o wiele większe wrażenie od filmu na jej podstawie. Prawdziwa skarbnica cytatów. Polecam, nawet tym, którzy nie są fanami biografii.

Czy wiecie że raptem kilka dni temu, bo 1 lipca, nasza naczelna "Pani od seksu" obchodziłoby swoje setne urodziny? Gdy zobaczyłam że Wydawnictwo Prószyński ponownie wydało biografię Michaliny Wisłockiej, a jej autorką jest Violetta Ozminkowski, od razu wiedziałam że muszę tę książkę przeczytać.
Pani Violetta, opierając się na listach i dziennikach bohaterki opisuje życie " Miśki" czy też "Malinki" zupełnie jakby sama była jego świadkiem. A nie było to życie lekkie. Lata młodości naznaczone były wojną, biedą i głodem a i później nie było lepiej. Przebyte w tamtym czasie choroby, a potem toksyczny związek z mężem na zawsze już pozostawiły ślady w Jej organiźmie i spowodowały choćby ciężką chorobę serca. Serca, które uwielbiało kochać. Miłość była tym co Michalina stawiała na piedestale, ale mimo wielu partnerów nigdy nie zaznała pełni szczęścia. Kochała wielokrotnie i była kochana, ale ostatecznie wiecznie zostawała sama. Kobieta, która całe pokolenia uczyła jak kochać i znajdować radość z seksu, prowadziła badania nad skuteczną antykoncepcją i założyła klinikę świadomego macierzyństwa, sama żyła można powiedzieć wbrew swoim radom. Mąż nigdy nie dał Jej satysfakcji w seksie, a był do tego stopnia "namolny" że sama sprowadziła mu kochankę. Przez lata żyli w trójkącie, wychowując wspólne dzieci. Sama Michalina w późniejszym okresie "testując" na sobie antykoncepcję przeszła kilka aborcji. Była osobą nietuzinkową, upartą, ambitną i oddaną swoim pacjentkom, ale też zbyt szczerą i trochę infantylną - zwłaszcza gdy się zakochała. Te ostatnie Jej cechy były prawdopodobnie wynikiem nigdy nie zdiagnozowanego Zespołu Aspergera.
Michalina Wisłocka odeszła w 2005 roku.
Książka ta jest wznowieniem, pierwsze wydanie miało premierę w 2014 roku. W 2017 na podstawie książki powstał film "Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej" z Magdaleną Boczarską w roli głównej.

Książka byłaby bardzo ciekawa i znacznie łatwiejsza w odbiorze, gdyby autorka lepiej przedstawiła chronologię wydarzeń. W pewnym momencie czytelnik gubi się, bo autorka przeplata wydarzenia z różnych okresów życia Wisłockiej.

• Biografie
  • 2017

Violetta Ozminkowski Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki Zobacz więcej