Nic o tobie nie wiem

Okładka książki Nic o tobie nie wiem Małgorzata Rogala
Okładka książki Nic o tobie nie wiem
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Weronika Nowacka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Weronika Nowacka (tom 2)
Skarpa Warszawska
2021-02-10
2021-02-10
literatura polska

Pani Rogala jak zawsze o ważnych problemach społecznych, tym nastolatki i ich świat. Niekiedy bardzo skomplikowany.

Temat tej książki jest naprawdę wstrząsający i niezwykle przejmujący. To lektura skierowana dla wszystkich rodziców. Jest napisana bardzo lekko, nie trzyma bardzo w napięciu i nie jest brutalna.

Książka porusza wiele bliskich mi tematów i dotyka moich lęków - hejt w szkole, znęcanie się uczniów, które wkroczyło już w erę cyfrową, brak właściwej reakcji niektórych nauczycieli, którzy kalkulują co zrobić, żeby nie zostać oszkalowanym w sieci i uchronić przed tym placówkę, w której uczą. Dodatkowo brak wsparcia dla dzieci ze strony rodziców, którzy również wpadli w sieci życia w necie, a nie "w realu". Jak dla mnie dramat opisujący to co ma miejsce w każdym pokoleniu - brak właściwych relacji rodziców i dzieci... Zmienia się otoczenie, ale nadal można powiedzieć, że życie własnych dzieci różni się od tego jakie mamy o nim wyobrażenie.

Książkę „Nic o Tobie nie wiem” powinni przeczytać wszyscy rodzice, od tych, którzy mają nastolatki po trochę młodsze dzieci. Książka dosyć dobrze pokazuje realia szkoły, za moich czasów nie było tyle platform, ale to i tak wystarczyło żeby były podobne sytuacje. Trochę sami rodzice to tego doprowadzają, wygodnie jest włączyć bajkę, dać tablet, telefon czy w tych czasach konsole. Najpierw, żeby dziecko lepiej i szybciej jadło, później żeby na chwilę był spokój i cisza, a czym dziecko starsze tym na dłużej się pozwala. Nagle okazuje się, że rodzice nie panują ile dziecko spędza czasu przed bajkami czy grami, bo sami dorośli ludzie zatapiają się w ten „nierzeczywisty” świat. Ta książka pokazuje, jak mało można wiedzieć o własnych dzieciach i jakie są konsekwencje publikacji różnych rzeczy w sieci.

"Nic o tobie nie wiem" to niezwykle wartościowa książka, która porusza aktualne i ważne problemy dotyczące życia młodzieży w internecie. Autorce, Małgorzacie Rogali, należy się pochwała za sposób, w jaki przedstawiła te zagadnienia w formie powieści obyczajowej z elementami kryminału.

Historia skupia się na głównej bohaterce, Weronice Nowackiej, pedagogu szkolnym, który staje przed trudnym zadaniem rozwiązania konfliktu między rodzinami uczniów. Jednak niespodziewanie dochodzi do tragedii, a śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci Szymon Pawelec i Krystyna Szuba. Dzięki ich działaniom wychodzą na jaw tajemnice związane z życiem uczniów w internecie, które mają wpływ na przebieg śledztwa.

Małgorzata Rogala porusza w swojej książce temat aktywności młodzieży w internecie. Pokazuje, jak nacisk środowiska rówieśników wpływa na wygląd i jakie są konsekwencje prezentowania swojego ciała w jednoznacznie seksualnym kontekście. Książka porusza także problem braku zahamowań w wypowiedziach nastolatków, które nie są przeznaczone dla dorosłych. Dzieci z tzw. dobrych domów okazują się być potworami bez skrupułów.

"Nic o tobie nie wiem" to wartościowa lektura nie tylko dla rodziców, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć i zainteresować się problemami dzieci i młodzieży w internecie. To książka, która nie pozostawia obojętnym i skłania do refleksji.

Książka ciekawa, zwracająca uwagę na pewne rzeczy związane z nastolatkami i ich obecnością w internecie. W mojej opinii ta książka to bardziej dramat kryminalny niż kryminał, bardziej był skupiony na tym wątku internetu i jego wpływu na nasze życie niż na sprawie kryminalnej. Przeczytałam to dość szybko, bez większych emocji. Dobre, ale nie pozostanie w mojej pamięci na dłużej.

Zdecydowanie gorsza od poprzedniej. Dopiero po około 100 stronach akcja się rozkręca. Nie wiem czy sięgnę po kolejną część.

Chyba wszyscy rodzice powinni przeczytać tę książkę, przerabiam to w domu z moją 15 latką - łatwo nie jest. Książka pokazuje jak internet i ciągłe siedzenie w sieci powoduje że żyjemy obok siebie a nie ze sobą. Tylko jak to wytłumaczyć 15 latce która wie wszystko najlepiej? A rodzic to znienawidzony wróg?

Drugie spotkanie z @malgorzata.rogala.pisarka i muszę powiedzieć, że z książki na książkę coraz bardziej lubię.
To, że jest to kryminał, to wiemy, jednakże dla mnie najważniejsze w książkach autorki jest poruszanie niewygodnych społecznie tematów. W tym przypadku, mamy do czynienia z uzależnieniem młodych ludzi ( i nie tylko oczywiście - bo my dorośli mamy też dużo za uszami ) od internetu. Tak, siedzimy wszyscy z nosami w telefonach i świata poza tym nie widzimy.
Weronika, która jako introwertyk, nie udziela się w mediach społecznościowych, nie ma pojęcia o tym co się wyprawia. Za sprawą jednej z uczennic, która zginęła, będzie musiała przysiąść przy komputerze i założyć profil na znanym portalu, a potem rozgryźć, dlaczego 13 letnia Julia musiała zginąć. No właśnie, czy musiała???? Czy gdyby odpuściła pewne rzeczy, gdyby zachowała się inaczej i dotrzymała słowa, to czy cała ta historia zakończyłaby się inaczej?? A co z jej matką?? W końcu ona siedziała jeszcze więcej w necie, gdyż jako sławna blogerka, żyła z niego. Jednakże, czy właśnie jej zaślepienie nie doprowadziło po części do tego wszystkiego. Książka czyta się "sama", ale pytań pozostaje milion. I może warto by było, abyśmy my rodzice spojrzeli też trochę krytycznie na siebie, a nie tylko na swoje pociechy

Weronika Nowacka pracuje w podstawówce jako pedagog. Kiedy jeden z uczniów zamyka drugiego w ciemnym pomieszczeniu, wydaje się jej, że to głupi kawał, jakich wiele. Jednak rodziny dzieciaków biorą się za łby w internecie. Sytuacja eskaluje, gdyż matka jednego z chłopców jest blogową infuencerką. Dyrektorka nakazuje Weronice podjęcie mediacji pomiędzy rozjuszonymi rodzinami, mimo że chłopcy się pogodzili. Do spotkania jednak nie dochodzi, gdyż szkolną aferę przyćmiewa morderstwo. Ofiarą jest Julia Czarnecka, córka blogerki.
Na arenę wkracza policja i wyniku podjętych wychodzą na jaw różne szkolne tajemnice nastolatków. Działania młodzieży w internecie wyglądają na równoległe życie, które prowadzą obok rzeczywistego. Okazuje się, że to właśnie życie w sieci ma dużo większy wpływ na ich decyzje i relacje.
Małgorzata Rogala podejmuje w „Nic o tobie nie wiem” bardzo aktualny temat aktywności młodzieży w internecie. Presję środowiska rówieśników na piękny wygląd rozumiany często opacznie jako prezentowanie swojego ciała w bardzo jednoznacznie seksualnym kontekście. Porusza także brak zahamowań w wypowiedziach, które nie są przeznaczone dla dorosłych. Grzeczne i ułożone dzieciaki z dobrych domów okazują się być potworami, które za nic mają uczucia innych, poniżają ich i depczą nie zważając na konsekwencje.
Mimo, że Małgorzata Rogala ukazuje świat młodzieży i niczego nieświadomych rodziców w sposób prosty w formie, zdumiewa rewelacjami, które odkrywa przed czytelnikiem. Zmusza do refleksji, zwłaszcza osoby posiadające dorastające pociechy i każe zadać sobie pytanie, na ile znają swoje dzieci. Może to zabrzmi patetycznie, ale jeśli dzięki tej książce choć jeden rodzic ochroni przed złem tego świata, to dla autorki powinno być co najmniej tak samo ważne jak sukces literacki.

• Audiobooki