Cerebro

Okładka książki Cerebro Andrij Bondar
Okładka książki Cerebro
Andrij Bondar Wydawnictwo: Warstwy Seria: Proza nieobca literatura piękna
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza nieobca
Tytuł oryginału:
Cerebro
Wydawnictwo:
Warstwy
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365502469
Tagi:
Cerebro Bondar Wydawnictwowarstwy Prozanieobca
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny Jurij Andruchowycz, Sofija Andruchowycz, Kateryna Babkina, Ołeksandr Bojczenko, Andrij Bondar, Ołeksandr Irwaneć, Andrij Lubka, Wasyl Machno, Roman Małynowski, Taras Prochaśko, Mykoła Riabczuk, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk
Ocena 7,3
Piszą, więc ży... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy Jurij Andruchowycz, Kateryna Babkina, Natalia Belczenko, Łeś Bełej, Natałka Biłocerkiweć, Mirek Bodnar, Andrij Bondar, Witalij Boryspołeć, Iryna Ciłyk, Tomasz Dejak, Ołeksandr Gordon, Ołeksandr Irwaneć, Lubow Jakymczuk, Ołeksandr Kabanow, Wasyl Karpiuk, Marianna Kijanowska, Wano Krueger, Hałyna Kruk, Switłana Lisowska, Wasyl Łoziński, Andrij Lubka, Ołeh Łyszeha, Wasyl Machno, Anna Malihon, Bohdana Matijasz, Kostiantyn Moskałeć, Maria Mykycej, Dmytro Pawłyczko, Hałyna Petrosaniak, Wołodymyr Rafiejenko, Mykoła Riabczuk, Hryhorij Semenczuk, Wasyl Słapczuk, Ostap Sływynski, Eliasz Strongowski, Wasyl Symonenko, Julia Szeket, Jurij Wynnyczuk, Serhij Żadan, Bohdan Zadura
Ocena 8,3
100 wierszy wo... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Listy z Ukrainy. Antologia poezji Andrij Bondar, Jurij Izdryk, Hryhorij Semenczuk, Serhij Żadan
Ocena 0,0
Listy z Ukrain... Andrij Bondar, Juri...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
137
70

Na półkach: ,

Świetna książka. Luźno pisane o poważnych tematach. Szybko się czyta. Lepsze niż się spodziewałam

Świetna książka. Luźno pisane o poważnych tematach. Szybko się czyta. Lepsze niż się spodziewałam

Pokaż mimo to

avatar
2634
87

Na półkach: ,

Kilkanaście esejów, z których każdy przedstawia inną, całkiem odrębną historię. Ich lektura jest trochę jak podróż ze świata realnego w głąb podświadomości. Teksty tu zawarte zostały bowiem poukładane według pewnego schematu: od twardego stąpania po ziemi i prozaicznych, codziennych spraw, do błądzenia w mglistej nieokreśloności rodem z niepokojących snów.

Już na pierwszych stronach autor sprawia, że robi nam się niekomfortowo. Wbija szpilkę w temat, który żadnego wrażliwego człowieka nie może pozostawić obojętnym. Wprowadza element niepokoju, który natychmiast każe się zastanawiać, czy w pozostałych tekstach, będzie nas kłuć podobnymi wrażeniami. Szybko jednak tonuje nastrój i przez kilka kolejnych esejów wiedzie nas po spokojnych wodach. Z lekkim przymrużeniem oka przedstawiając rzeczywistość. Sytuacje i zdarzenia, które niejednemu czytelnikowi znane są w własnych doświadczeń. Można się uśmiechnąć. Można się zadumać. Ogólnie jednak, emocji tu niewiele.
Ot, proza życia.
Fajerwerków brak.

Zmiana następuje dokładnie w połowie, kiedy to rzeczywistość zaczyna się zniekształcać. Wstępujemy wraz z narratorem w gościnne progi rybnickiego domu, a wizyta ta okazuje się być niczym wejście do gabinetu luster, którego licznych zakamarków nie opuścimy już do końca książki. Robi się tajemniczo. Niepokojąco. W eseju "Ludzie mają akurat na odwrót" wręcz klaustrofobicznie. Jakby człowiek tę klonidynę, bohaterkę z wcześniejszego tekstu, przedawkował. Wędrujemy po fabułach ocierających się o surrealizm, gdzie mieszają się formy i znaczenia, a nic nie jest takie, jakim być powinno. Nie wiadomo na co natkniemy się w kolejnych akapitach, a ciekawość niecierpliwie pcha nas do przodu.

I jak tu potem ocenić zbiór krótkich form, po którego pierwszej połowie prześlizgnął się człowiek bez ekscytacji, natomiast druga porwała go z nurtem w rejony, które literacko sercu jego są tak bliskie...

Kilkanaście esejów, z których każdy przedstawia inną, całkiem odrębną historię. Ich lektura jest trochę jak podróż ze świata realnego w głąb podświadomości. Teksty tu zawarte zostały bowiem poukładane według pewnego schematu: od twardego stąpania po ziemi i prozaicznych, codziennych spraw, do błądzenia w mglistej nieokreśloności rodem z niepokojących snów.

Już na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
685
525

Na półkach:

Pierwsze z tych (na poły autobiograficznych) opowiadań przeczytałam z autentycznym zachwytem, po nich nastąpiło lekkie rozczarowanie, ale nadal Andrij Bondar pozostaje jednym z najciekawszych współczesnych autorów. Szczególnie pierwszy tekst, Delfiny i szynszyle, ustawia poprzeczkę bardzo wysoko. Niezwykle ciekawy jest także tekst Ahmad o filozofie-szambiarzu. W niektórych opowiadaniach akcenty komiczne całkowicie biorą górę – np. wtedy gdy towarzyszymy Andrijowi w pierwszej samodzielnej jeździe samochodem albo zmaganiom z zamarzniętą rurą i brakiem wody.

W zbiorze Cerebro balansuje na granicy gatunków, a także faktów i fikcji, rzeczywistości i fantazji, co jest firmową wizytówką Bondara. Alter ego autora to bohater potrójnie wykluczony – i jako przybysz ze Wschodu, i jako autor krótkich form prozatorskich, i wreszcie jako intelektualista. Bondar bardzo sprawnie posługuje się komizmem i absurdem, nawet (szczególnie?) wtedy, gdy mówi o sprawach ważnych. Wspaniale potrafi wychwycić różne drobne wschodnio- i środkowoeuropejskie dziwactwa, na które sami czasem przestajemy zwracać uwagę. Cerebro stanowi dzięki temu sporą dawkę (tragi)komicznej zabawy literackiej.

Bondar obśmiewa m.in. typowo słowiańską skłonność do mądrzenia się, domorosłego filozofowania opartego często na typowo chłopskich, zupełnie prostolinijnych podstawach. Pokazuje, że tak w w Polsce, jak i w Ukrainie stale towarzyszy nam rozdarcie między Wschodem a Zachodem (od razu na myśl przychodzi Anne Applebaum). Jest w tym zbiorze także jakaś groteska mrożkowska i kafkowski absurd, ale jest także gawędziarski styl Wiesława Myśliwskiego. Pochłania się to w jedną noc!

Pierwsze z tych (na poły autobiograficznych) opowiadań przeczytałam z autentycznym zachwytem, po nich nastąpiło lekkie rozczarowanie, ale nadal Andrij Bondar pozostaje jednym z najciekawszych współczesnych autorów. Szczególnie pierwszy tekst, Delfiny i szynszyle, ustawia poprzeczkę bardzo wysoko. Niezwykle ciekawy jest także tekst Ahmad o filozofie-szambiarzu. W niektórych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
688
165

Na półkach: ,

Nietuzinkowe opowiadania o wszystkim i niczym szczególnym. Interesujące.

Nietuzinkowe opowiadania o wszystkim i niczym szczególnym. Interesujące.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    6
  • 2022
    2
  • 2021
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Do kupienia
    1
  • Non-fiction - nauki przyrodnicze/ animal studies
    1
  • Fizycznie moje
    1
  • Literatura piękna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cerebro


Podobne książki

Przeczytaj także