Andrij Bondar

(właśc. Andrij Wołodymyrowycz Bondar ) Jest ukraińskim pisarzem, poetą, literaturoznawcą i tłumaczem. W 1991 roku ukończył szkołę w Kamieńcu Podolskim. W latach 1991-1994 studiował w Instytucie Pedag... (właśc. Andrij Wołodymyrowycz Bondar ) Jest ukraińskim pisarzem, poetą, literaturoznawcą i tłumaczem.

W 1991 roku ukończył szkołę w Kamieńcu Podolskim. W latach 1991-1994 studiował w Instytucie Pedagogicznym w Kamieńcu Podolskim na kierunku filologia. W 1994 roku rozpoczął studia w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, które ukończył w 2001 roku. W latach 1998-2000 był redaktorem naczelnym gazety "Literatura plus" („Література плюс”) Asocjacji Ukraińskich Pisarzy. Następnie od 2000 do 2001 r. był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma "Ewa". Od 2001 do 2007 roku zajmował się redagowaniem części poświęconej literaturze w renomowanym tygodniku "Dzerkało tyżnia" („Дзеркало тижня”). Żonaty z pisarką Sofiją Andruchowycz. Mają córkę Warwarę (urodziła się 10 marca 2008 roku).

Jako poeta debiutował 24 listopada 1993 roku, publikując wiersze w gazecie "Podolanin" („Подолянин”) w Kamieńcu Podolskim. Bondar jest autorem trzech tomików wierszy : Весіння єресь (Kijów, 1998), Істина і мед (Odessa , 2001) oraz Примітивні форми власності (Lwów, 2004). Jego wiersze tłumaczono na angielski, niemiecki, francuski, polski, szwedzki, portugalski, rumuński, chorwacki, litewski oraz białoruski. Ponadto Andrij Bondar jest autorem kilku tłumaczeń ( m. in. Ferdydurke Witolda Gombrowicza, tłum. w 2002 r.) oraz prac literaturoznawczych.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Bondar

źródło zdjęcia: http://opowiadanie.org/2012/?p=502

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historie ważne i nieważne
Historie ważne i nieważne
Andrij Bondar

7,11 (9 ocen i 1 opinii)
Historie ważne i nieważne
Autor:
Seria: Proza
• Bohater Bondara (a właściwie sam Bondar, bo są to prozy autobiografizujące) nie stroni od ironii, często wymierzonej również w samego siebie, a od popadnięcia w patos wielokrotnie ratuje go humor. Z...
czytelników: 29 | opinie: 1 | ocena: 7,11 (9 głosów)
Jogging
Jogging
Andrij Bondar

7 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)
Listy z Ukrainy. Antologia poezji
Listy z Ukrainy. Antologia poezji
Serhij Żadan, Andrij Bondar, Jurij Izdryk

0 (0 ocen i 0 opinii)
Listy z Ukrainy. Antologia poezji
Publikacja ta stanowi kompleksowy ogląd najnowszej poezji ukraińskiej, tworzonej i publikowanej w czasie przełomowych zmian społecznych na Ukrainie. Jako datę graniczną zbioru przyjęliśmy 30 listopa...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Nogami do przodu
Nogami do przodu
Andrij Bondar

7 (1 ocen i 0 opinii)
Nogami do przodu
Autor:
Seria: Wschodni Express
Obszerny wybór krótkich felietonów jednego z najciekawszych ukraińskich intelektualistów młodego pokolenia, drukowanych na przestrzeni kilku lat w ukraińskiej prasie. Słodko-kwaśna odtrutka na chandrę...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
13
22
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (13)

Powiązane treści
Chrząszcz zabrzmi w trzcinie już w niedzielę

W Szczebrzeszynie już w niedzielę 31 lipca rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Jego motywem przewodnim jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki. 


więcej
Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego – po raz drugi

Coraz mniej czasu zostało do drugiej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W malowniczej miejscowości z publicznością spotkają się m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł. Gwiazdą muzycznej sceny będzie Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch. Impreza potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd