Kariera prokuratora Żółcia

Eco Redonum
2020-11-27
2020-11-27
Polityka

Długo szukałam tej książki i mnie nie zawiodła.
Powstała jeszcze przed aresztowaniem R.Giertycha, o czym sam wspomina we wstępie.
Zgodnie z tytułem głównym bohaterem jest pewien szeregowy prokurator, który gotów jest zrobić wszystko dla kariery i... własnych zboczonych przyjemności. Kocha władzę i korzysta z niej ponad miarę, jest skorumpowany, pozbawiony jakichkolwiek hamulców, ludzi traktuje przedmiotowo. W drodze na szczyt wykonuje zadania zlecone przez wyżej postawionych "kolegów" partyjnych - niszczy ludzi, zabiera majątki, posługuje się kłamstwem, oszczerstwem, konfabulacją. Wymyśla oskarżenia ciesząc się pełną bezkarnością.
To książka dla amatorów political fiction... choć fiction nie do końca.
Dobrze, że przeczytałam to teraz - kiedy prokuratorzy w rodzaju Żółcia już nie rządzą

Długo szukałam tej książki i mnie nie zawiodła.
Jest to NIBY fikcja literacka, ale przywołuje z pamięci prawdziwe wydarzenia, o których głośno było w mediach. Przez to nie mogłam przeczytać tych 145 stron na raz, bo się strasznie denerwowałam. Włos się jeżył co ta "władza" robiła z ludźmi!...

Wysłuchałem we fragmentach na YT czytaną przez autora. Zaskakująco dobrze napisane. Choć to w dużej mierze drwina i chęć dokopania wiadomemu środowisku, z którym autor zaczął mieć na pieńku. Nie dajmy się nabrać, że z pana Romana nagle jest taki prowolnosciwiec, a książka to tylko element wojenki z PiS. LPR, skrajnie prawicowe poglądy, od którego przecież nigdy się pan autor nie odciął, to taki sam brunatny ściek, jak Konfa...

Daje do myślenia....

Daje do myślenia....

Najpierw napiszę o tym, co mi w tej książce nie pasowało. Przede wszystkim styl pisarski, raczej przypominający sulfpublishingowe internetowe pisaniny niż tradycyjną literaturę z redakcją, korektą itp. Nie zaprzeczę jednak, że czyta się to lekko. Nie podobały mi się też wątki mniej lub bardziej sugerujące przemoc seksualną (ale one nigdy mi się nie podobają). Uważam także, że zbędny był zabieg nadawania tej książce aktualnego kontekstu (mowa jest o rządach partii Dobro i Uczciwość, jest ściągający pieniądze ze środków publicznych i usprawiedliwiający pedofili ojciec Tomasz prowadzący radio itp.). I to ogromny błąd, chociaż rozumiem aspekt komercyjny tego rozwiązania. A jednak przez te wszystkie sprawy gubi się w tej książce jej prawdziwy atut: świetne studium powstawania i pogłębiania władzy autorytarnej oraz wikłania się mniej lub bardziej zwykłych ludzi w jej trybiki. Skojarzenia z "Rokiem 1984" chociażby jak najbardziej na miejscu, zachowując oczywiście niezbędne proporcje. Szkoda, że ten niezaprzeczalny, wartościowy i mądry walor zostaje przysłonięty innymi wątkami, bez względu na to, czy Autorowi przyświecały intencje komercyjne czy polityczne. Mogła być z tego dobra, mądra literatura, ale takie a nie inne decyzje sprowadzają ją do jednosezonowca. Szkoda...

nie wiem jak pobrać wersję elektroniczną. strona wydawnictwa jest bardzo nieintuicyjna, delikatnie mówiąc. Książka jest super aż boli

Bardzo mnie ta książka zdenerwowała. Autor opisuje naszą polityczną rzeczywistość. Z przerażeniem czytałam przerysowane fakty znane mi z Faktów i netu. Wielką radość sprawiło mi zakończenie, wnosi ono nadzieję do naszego smutnego bytu. Oby pan Giertych okazał się prorokiem.

Dobra polityczna fikcja! Chociaż, czy aby na pewno to całkowicie fikcja? Jeśli mecenas Giertych nawet połowę zmyślił, to ja się boje tej drugiej połowy. Chyba naiwnie ale mam nadzieję, że całość to jednak fikcja. Oby!

Mecenasa Giertycha jako polityka nie lubiłam. Jako adwokat wydaje się być specjalistą wysokiej jakości, skoro ma klientów zamożnych, których stać na wynajęcie najlepszych. Jako pisarz ma pióro lekkie (czuje się to zwłaszcza we fragmentach dotyczących spraw prawnych i sądowych),zmysł obserwacji wybitny, umysł bystro analizujący fakty i powiązania między zdarzeniami.

To wszystko powoduje, że książka ta jest lekko przerażająca, chwilami zabawna (tym bardziej, że czytana na emigracji),do tego wszystkiego może kogoś otrzeźwi.

Lekki zgrzyt i dowód na naiwność autora stanowi wyłącznie wprowadzenie do akcji trzech prawych biskupów, jak tych kilku sprawiedliwych, których zabrakło w Sodomie i Gomorze. Nie wierzę, że wśród polskiego kleru na wyższych szczeblach ktokolwiek wierzy w to, co oficjalnie głosi, a nie wyznaje zasadę prymatu złota i hedonizmu nad skromność, posługę i ubóstwo (chyba że myślowe, ale to się po prostu praktykuje).

Miałam też wrażenie, że autor próbował usprawiedliwić swoją niegdysiejszą współpracę z PiS stwierdzeniem, że trzymają z nimi też ci, którzy po prostu wierzą w konserwatyzm i wartość tradycji. Zacytuję filmowego Geralta z Rivii: Hmmm.

Czy polecam? TAK!

To...

Zaczynałam tę książkę czytać razem z mężem, po kilkunastu stronach, stwierdził, że on nie da rady, bo im dalej, tym większy "nerw" go ogrania i ma ochotę zostać rewolucjonistą, bo czyta niby fikcję, ale ma przekonanie, że to fikcja oparta w dużej mierze o rzeczywistość.
A ja dopiszę od siebie, że zaczynając czytać, czułam się lekko rozbawiona opisami postaci i zabawą w "zgadnij, kto był inspiracją dla postaci", ale z każdą kolejną stroną rozbawienie mijało i na koniec zostało we mnie tylko koszmarne poczucie, że mecenas Giertych może i wyolbrzymia, ale jeśli nawet połowa to ubarwiona rzeczywistość, to ja się boję.
I jak większość piszących recenzje tej powieści nie zostanę fanką sposobu pisania autora, ale przy treści to schodzi absolutnie na drugi plan.

Nie można się oderwać - fakt.
Skóra cierpnie - fakt.
Fikcja - fakt?

Nie można się oderwać - fakt.
Skóra cierpnie - fakt.
Fikcja - fakt?