Wojna totalna

Okładka książki Wojna totalna Jerry Ahern
Okładka książki Wojna totalna
Jerry Ahern Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Krucjata (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Krucjata (tom 1)
Total War
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
1981-01-01
Sławomir Demkowicz-Dobrzański
CIA

Czytało się z wypiekami na twarzy:)

Czytało się z wypiekami na twarzy:)

Boli mnie to że przyznaję tej książce taką ocenę.

Moje pierwsze spotkanie z tą sagą było ponad dekadę temu i niestety zapamiętałam ją w samych superlatywach.

Ahern nie jest najlepszym pisarzem. Jego styl - jeśli można to tak określić - jest wręcz amatorski. Sama akcja rozwijała się tak powolnie że gdyby nie to że sama książka jest krótka, pewnie bym nie przebrnęła. Do połowy, może dwóch trzecich, cała fabuła próbuje odpowiedzieć na pytanie jak i dlaczego zaczęłaby się trzecia wojna światowa. Samo w sobie nie jest to złe, jednakże czekać 50% materiału na jakąkolwiek akcje to przesada.

W dodatku, brak jakiejkolwiek motywacji żeby przebrnąć przez te 50%. Losy bohaterów niezbyt nas obchodzą, bo większości z nich nie znamy dłużej niż dwie strony. Do pewnego stopnia liczy się to nawet protagnonisty.

I skoro już o tym mowa - John Rourke, główny bohater to książkowy przykład Gary Su. Facet ma ponadludzkie zdolności w każdej dziedzinie jaka jest tylko w konkretnym momencie potrzebna. Wszyscy zawsze się mylą lub radzą sobie fatalnie, ale nie John który równie dobrze mógłby być bogiem bo wydaje się nieśmiertelnym cudotwórdzą.

Ahern nie ma także pojęcia o ludzkiej psychologi i stanowczo brakuje mu wyczucia czasu. Wiele rzeczy opisanych zaraz po "głównym wypadku" (aby nie spojlerować) nie miałoby miejsca tak szybko jak się panu Ahernowi wydaje. Nie mówiąc już o tym kiedy bohaterowie twierdzą że minęły ponad dwa dni gdzie z akcji wynika że było to między kilka godzin a maksymalnie doba.

Generalnie, ostatnie 30% było całkiem przyjemne do czytania chociaż tak bardzo nierealistyczne że aż śmiech.

No i oczywiście mamy też fakt tego że pan Ahern ewidentnie skupiał większość swojego intelektu na opisach tych samych broni i procedur w kółko i w kółko zamiast rozwinąć akcję lub dać nam jakiś powód aby losu bohaterów choć trochę nas obeszły.

Boli mnie to że przyznaję tej książce taką ocenę.

Zadziwiająco strawna ;) Sądząc po okładce ciężko się za nią zabrać, ale, jak napisałem, okazuje się odstresowującym czytadłem napisanym bez chaosu, bez błędów logicznych, bez zawiłej akcji i wymyślnych nazwisk rodem z fantasy. Dostajemy kawałek solidnej, amerykańskiej akcji z M-16, śmiercią, samolotami i złymi "Ruskimi".

Prawie idealne post apo, wg mnie. Żadne inne mnie tak nie wciągnęło.

Prawie idealne post apo, wg mnie. Żadne inne mnie tak nie wciągnęło.

Nie znałem tego nazwiska. Sprawdziłem ile napisał (skoro seria jest długa, to pewnie się fanom spodobała, tak sądziłem),sprawdziłem o czym to. Liczyłem na fajne sensacyjne postapo w stylu 'Mad Maxa' albo 'Fallouta'. Nic więcej. I dostałem to. Szkoda, że wcześniej musiałem znieść stertę polityczno- historycznego bełkotu o powodach i początku wojny nuklearnej.

Stąd oznaczenie jako spojler. To wprowadzenie jest totalnie i niepotrzebnie za długie! Amerykański hiros demolujący bandziorów, jego dzielna żona, fascynacja bronią, dużo akcji...

To wszystko jest okej, tego się spodziewałem. Szkoda, że zaczyna się to tak późno.

Naciągane 6/10.

Stąd...

Na półkach: , , , , , , ,

Bezwzględny agent CIA - John Rourke - i jego doskonale wyszkolona brygada morderców należą do tych nielicznych, którym udało się przeżyć konflikt jądrowy. Niestety nie jest to ostatnia tragedia dla Rourke'a i innych ludzi. Koszmar dopiero się zaczyna... Z całą bezwzględnością dokonywane wyroki śmierci, masowe gwałty, mordy - to tylko nieliczne elementy nowego świata. Pośród ogarniającego kraj chaosu, John musi odnaleźć swoją rodzinę – żonę Sarah oraz dwójkę dzieci – sześcioletniego Michaela i czteroletnią Ann.

Książka typu: „zabili go, a on uciekł”. Wojna, apokalipsa, jatka...
Wadą jest rozciągnięcie jednej historii na mnóstwo tomów, a to jest dopiero tom pierwszy.
Zaletą tego tomu jest jego zakończenie: przyjemnie niepoprawnopolityczne - czyli śmierć łajdakom.
Ciekawe, że w tych apokaliptycznych wizjach w realności USA po świecie biega tam mnóstwo kretynów z bronią, którym trzeba odstrzelić łby ku chwale ludzkości...
Nie ma co więcej pisać na temat tej książki, to czysto rozrywkowa opowieść akcji.

Książka typu: „zabili go, a on uciekł”. Wojna, apokalipsa, jatka...

Niestety ale zawiodłem się na tej pozycji. Miałem nadzieję na książkę z dużą ilością akcji a niestety dostałem mało ciekawą opowieść. Wcześniej zawsze starałem się doczytać każdą książkę do końca ale od pewnego czasu doszedłem do wniosku że po co się męczyć skoro tyle innych ciekawych książek przede mną.

Lekka i przyjemna.

Lekka i przyjemna.

Tom pierwszy z długiej serii przygód Johna Rourke’a i jego rodzi, przyjaciół i sojuszników. Główny bohater to doskonale wyszkolony (były) agent terenowy CIA, lekarz i ekspert od technik przetrwania w jednej osobie (przydatne zestawienie jak na sytuację w której się znalazła ludzkość).
Świat tego cyklu to Ziemia po globalnej wojnie nuklearnej.
Główne zajęcia Rourke’a w tym cyklu to hurtowe zabijanie Rosjan oraz nieco nachalne reklamowanie kilku typów uzbrojenia i osprzętu. Akcja serii rwie wartkim potokiem ołowiu, krwi i padających ciał w typowo hollywoodzkim stylu.
Idealny materiał na wysokobudżetowy film akcji. Oczywiście z wszystkimi tego konsekwencjami (a dokładniej niekonsekwencjami :) ),takimi jak niesamowita wytrzymałość samolotu, którym leci główny bohater, na pobliski wybuch nuklearny, niezwykła odporność ludzkości na promieniowanie, czy też maniakalno-samobójcze skłonności głównych bohaterów do uporczywego stosowania taktyki wskakiwania w sam środek „przeważających sił wroga” a następnie wystrzeliwania przeciwników z pistoletów , a po wyczerpaniu amunicji dożynania watach wrogów nożem (pistolety i noże koniecznie określonej marki). Seria ta może też służyć także jako pewne studium psychologiczne „filozofii Kalego” nieobcej żadnemu narodowi, ale lepiej widoczne gdy analizujemy „fortele wojenne” z pozycji czytelnika nie związanego przynależnością narodową z autorem i bohaterami. Rosjanie pokazani są jako zdradzieccy i niegodni zaufania, dlatego też bohater wchodząc czasem z nimi w wymuszone sytuacją czasowe sojusze woli przeważnie (podejrzewając czająca się zdradę) prewencyjnie strzelić im w „sojusznicze” plecy. Jest też dla wszystkich oczywistym, że gdy główny bohater ściąga na kark jakiejś nowej grupie wojnę z Rosjanami, to grupa ta niezależnie od strat własnych nie ma do niego o to żalu i oczywiście dołącza do niego w zacnej misji obrony „wartości”, nawet wtedy gdy przeciw uzbrojonym po żeby oddziałom Specnazu może wystawić tylko ludzi uzbrojonych w pałki…
Całość czyta się dobrze pod warunkiem przymrużenia oka także na „nieśmiertelność” głównych bohaterów czy nielogiczności potrzebne autorowi do uzyskania maksymalnej „widowiskowości „ opisywanych sytuacji.
Seria jest długa w związku z czym czytając ją „ciurkiem” po kilku tomach zaczyna nużyc pewną powtarzalnością schematów, więc warto sobie wtedy zrobić przerwę na jakąś inną pozycję … :)

A tak na marginesie opis książki w części „Bezwzględny agent CIA - John Rourke - i jego doskonale wyszkolona brygada morderców należą do tych nielicznych, którym udało się przeżyć konflikt jądrowy” mija się z prawdą, bo wprawdzie John Rourke jest agentem CIA i bywa bezwzględny ale skąd ktoś wziął tę jego „brygadę morderców” to nie wiem…

Świat tego cyklu to Ziemia po globalnej wojnie nuklearnej.
Główne zajęcia Rourke’a w tym...

• Postapokalipsa
  • Kryminał-sensacja-thriller
  • Jerry Ahern
  • Sci-Fi

Dodaj cytat z książki Wojna totalna