Fraszki

poezja
Wolne Lektury
2008-11-01
2008-11-01

Czytałem ale było tak średnio, ani za fajnie ani za słabo.

Czytałem ale było tak średnio, ani za fajnie ani za słabo.

Fraszki to zbiór wierszy o często żartobliwym i ironicznym charakterze. Poezja o bogatej tematyce- możemy tu znaleźć fraszki opisujące światopogląd poety, fraszki biesiadne, dotyczące uczuć, patriotyczne a nawet epitafia. Ciekawa lektura, jednak archaizmy językowe utrudniały czytanie.

Lekkie i humorystyczner.

Lekkie i humorystyczner.

Natura ludzka pozostaje niezmienna.

Natura ludzka pozostaje niezmienna.

Super autor pokazuje swoją zabawę polszczyzną. Nie zapominając o morale i pięknie. Dla wrażeń estetycznych warto.

Autor w formie anegdot, w sposób czasem nostalgiczny, czasem poważny ukazuje ówczesne życie w różnych jego aspektach. Kochanowski wielokrotnie bawi się słowem i prowadzi igraszki z czytelnikiem. Wszystko to jednak stara się przedstawić w pogodny, swobodny sposób. Fraszki przypominają zapomniane piękno i bogactwo renesansowego świata.

+121/2020 (A)

+121/2020 (A)

Takie mądrości z epoki. Świetnie pokazują ówczesne poczucie humoru, obyczaje i obyczajowość. Niektóre z nich uważam za dość uniwersalne.

"Fraszki" Jana Kochanowskiego uznawane są za dziełka mistrzowskie w swoim gatunku i warto o tym pamiętać. Po nie sięgnąłem, ponieważ zalegały na półce. I okazało się, że te krótkie, zabawne rymy są wciągające.

2083

...i czemu nasze przywary się nie zmieniają z wiekami?

...i czemu nasze przywary się nie zmieniają z wiekami?

• Lektury
  • Poezja