6,38 (2015 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
uszula, rozpacz, żałoba, kochanowski
poezja
Jeanpaul

Inne wydania

Treny Jana Kochanowskiego - wyjątkowy w polskiej literaturze cykl utworów napisanych po śmierci zmarłej córki poety – Urszuli.

Niesamowite jak silna jest miłość ojca do dziecka, zwykle ojcowie w rozumieniu i mentalności społeczeństwa obecnego jak i sprzed 200, 300 czy nawet 700 lat nie są w jakiś szczególny sposób związani z dziećmi tak jak matka.
Kochanowski udowadnia, że to błędny pogląd.
Po śmierci "ukochanej" (tu daje cudzysłów, ponieważ uważam, że nieco na wyrost pokazana tu jest miłość tylko do jednej córki i jestem pewna, że gdyby Kochanowskiemu zmarło inne dziecko to jego pamięć także by uczcił. Podobnie zresztą stało się w sytuacji, kiedy dotknęła go tragedia śmierci jeszcze jednej córki Hanny) Urszulki pogrążony w żałobie, zdający sobie sprawę z tego jak życie jest kruche a los nieprzewidywalny.
Myślę, że w obliczu czasu mimo, że był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu w Europie i bezsprzecznie wielkim poetą to pisanie trenów było dla niego pewnego rodzaju terapią.
Przelewając swoje uczucia i smutek na papier bezpośrednio przyczynił się do stworzenia monumentalnego dzieła...

Paweł | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, Studia

Treny Kochanowskiego są kolejnym dowodem potęgi tego autora. doświadczony przez Życie twórca stworzył piękne utwory trenowe, w których po podważa wartości stoicyzmu. Uważam, że trzeba się z nimi zetknąć w życiu. Polecam

...że "Treny" Kochanowskiego są zbiorem tak znanym, że niepotrzebna jest żadna wzmianka o ich tematyce... Wspaniale ukazany ojcowski ból, doskonale pokazane uczucia po stracie ukochanej córeczki, rozpacz, gorycz, smutek, a na koniec nadzieja - to wszystko zawarte przez Kochanowskiego w zbiorze XIX "Trenów". Utwór ponadczasowy. Chyba każdy przeczytał. Grzech nie polecić.

Marysieńka | 2011-12-19
Przeczytana: 1972 rok

Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,
Moja droga Orszulo, tym zniknienim swoim.
Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:
Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.
Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała,
Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała.
Nie dopuściłaś nigdy matce się frasować
Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psować,
To tego, to owego wdzięcznie obłapiając
I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając.
Teraz wszytko umilkło, szczere pustki w domu,
Nie masz zabawki, nie masz rośmiać się nikomu.
Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje,
A serce swej pociechy darmo upatruje.

Nie wiem, czy po "Trenach" Jana Kochanowskiego powstały piękniejsze wiersze poświęcone zmarłemu dziecku, opowiadające o bólu ojca po stracie ukochanej córeczki. Powstały - kiedy? jakieś 500 lat temu? a przecież są tak samo aktualne i dziś. Bo miłość rodzicielska jest taka sama, niezmienna, ponadczasowa....Polecam.

Ledarg1916 | 2016-04-24

To wyjątkowe dzieło, bardzo osobiste, być może nawet nie powinno być przeznaczone dla ogółu? Z drugiej strony można poznać stan emocjonalny poety. Mam jednak problem z "Trenami"... Otóż żal i smutek poety są oczywiście widoczne i pięknie Kochanowski o tym pisze, ale... To dzieło bardzo przemyślane, od początku do końca, a czy można pisać o śmierci dziecka w sposób przemyślany, poukładany itp...? Sam nie wiem... Nie jestem poetą, więc nie mogę osądzać, wiedzieć, co poeta miał w głowie, po prostu taka refleksja zawsze mi towarzyszy podczas czytania "Trenów".

Nola | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Czy może być coś bardziej osobistego jak cykl liryków żałobnych poświęconych ukochanej córeczce, która "powiększyła grono aniołków"? Wątpię. Każy inaczej przeżywa żałobę oraz śmierć bliskiej osoby. Jan Kochanowski stworzył TRENY i chwała Mu za to.

Monika | 2012-01-28
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Dotkliwie smutne, do bólu szczere, ponadczasowe.

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

To jest przepiękna poezja!! Piękne wiersze pisane po śmierci córeczki. Cudowny, staropolski język i ojcowska miłość bijąca z każdego wersu. Warto!

Dave | 2017-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Jak wielką siłę oddziaływania musi mieć poezja, która mimo upływu 500 lat od jej powstania dalej niesie w sobie ładunek wielkich emocji, rozpaczy, wątpliwości, kryzysu i daje świadectwo o niezłomności człowieka i drodze do jego pogodzenia się z cierpieniem? Według mnie olbrzymią. Udowadnia to, że Kochanowski był jednym z najwybitniejszych literatów w naszych dziejach. Mistrz z Czarnolasu potrafi za sprawą osobistej tragedii postawić znak zapytania nad kwestiami fundamentalnymi, potrafi zuniwersalizować swoje doświadczenie dając możliwość czerpania zeń siły, otuchy i mądrości kolejnym pokoleniom swych odbiorców przysługując się w ten sposób tym, którzy również muszą ścierać się z, czasem bardzo trudnymi, wyzwaniami jakie stawia przed nimi los. Poeta tworząc ten niezwykły cykl zdaje się do tego czerpania zapraszać, udostępniając zapis swoich niezwykle intymnych uczuć i myśli wobec trudnej do wyobrażenia tragedii utraty dziecka. Myśli te mogą wesprzeć innych w ich kryzysach, wskazywać...

Aleksandra | 2015-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Może na początek "Co to jest tren?". Tren to odmiana pieśni żałobnej pochodząca ze starożytności, poświęcona zmarłej osobie, chwaląca jej czyny, dokonania i wyrażająca żal po odejściu. Dawniej treny były poświęcone jedynie wybitnym i znanym postaciom. Kochanowski jako pierwszy stworzył cykl trenów poświęconych swojej zmarłej córce.
Dzieło Jana Kochanowskiego składa się z 19 trenów. W nim upamiętnił swoje dziecko, Urszulkę oraz ukazał żal po stracie córki.
"Treny" są kolejnym dowodem świadczącym o wielkości autora. Idealnie przedstawiają żal, ból i smutek ojca po stracie córki. Czyta się je dobrze i również nie za długo. Myślę, że jeden wieczór wystarczy.
Zachęcam każdego do zapoznania się z tym dziełem. Serdecznie Zapraszam!