13 cytatów o seksie, czyli dosłownie, romantycznie i pikantnie o miłosnych uniesieniach

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.07.2021

Jeśli chodzi o seks (ten opisywany na łamach książek, oczywiście), istnieją różne gusta czytelników i czytelniczek. Niektórym osobom w ogóle nie przeszkadzają dosłowne opisy fizycznych zbliżeń, inni wolą, by pisać o nich z przymrużeniem oka, humorem lub raczej romantycznie. Przygotowując nasze zestawienie erotycznych cytatów, zadbaliśmy o to, by zaspokoić wszelkie czytelnicze gusta.

13 cytatów o seksie, czyli dosłownie, romantycznie i pikantnie o miłosnych uniesieniach Milada Vigerova

Mówi się, choć przede wszystkim w odniesieniu do reklamy, że „seks sprzedaje najlepiej”. Nic więc dziwnego, że przez lata zdjęcia roznegliżowanych kobiet i mężczyzn można było zobaczyć na billboardach zachęcających do zakupu towarów wszelkiego rodzaju: nie tylko bielizny, ale nawet materiałów budowlanych, narzędzi czy opon. A jak to wygląda w przypadku literatury? Czy lubimy czytać o seksie?

Reklama

W raporcie o „Stan czytelnictwa w Polsce 2020”, przygotowanym przez Bibliotekę Narodową, próżno szukać twórców piszących przede wszystkim o erotyce. Poza jedną autorką – Blanką Lipińską, która uplasowała się na mocnej 5. pozycji w tym zestawieniu. Jej książki sprzedawały się w Polsce jak przysłowiowe świeże bułeczki, a „365 dni” doczekało się również ekranizacji na Netflixie (a wcześniej produkcję można było zobaczyć na ekranach kin). Obecnie powieść dostępna jest już w tłumaczeniach m.in. na angielski, francuski, hiszpański, w sumie, jak zaznacza sama Lipińska, książka doczekała się (jak na razie) przekładów na 20 języków. Być może nie byłoby fenomenu Lipińskiej, gdyby nie wcześniejsze pojawienie się na rynku wydawniczym „Pięćdziesięciu twarzy Greya” E.L. James. Autorka, która rozpoczynała swoją pisarską karierę od tworzenia fanfików, zainspirowanych sagą Zmierzch, w rok po wydaniu słynnej już erotycznej powieści znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu „Time”. Co więcej, książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya” sprzedała się w większym nakładzie niż ostatnia część przygód Harry'ego Pottera. Warto dodać, że „50 twarzy Greya” było najczęściej wyszukiwaną frazą w polskim Google'u w 2015 roku, a powieść i jej następczynie z cyklu o Greyu doczekały się ekranizacji z Dakotą Johnson i Jamiem Dornanem w rolach głównych. 

Ci jednak czytelnicy, którzy do fanów tej autorki nie należą, ale lubią, gdy – jeśli o seks w literaturze chodzi – pisarz czy pisarka „kładzie im kawę na ławę”, czyli pisze o nim dosłownie, też mają w czym wybierać. I zapewne chętniej skuszą się na lekturę książek Charlesa Bukowskiego czy Donatiena Alphonse’a Françoisa de Sade, czyli po prostu Markiza de Sade, słynnego skandalisty. Niemały skandal wywołała też w Polsce premiera pod koniec stycznia 2021 roku „Parafila” Bartka Rojnego. W książce znajduje się scena gwałtu i seksualnych tortur, opisana w bardzo brutalny sposób. Jedna z najważniejszych postaci w książce, Witek Weiner, jest zresztą specjalistą od dewiacji seksualnych. O powieści i związanych z nią kontrowersjach pisaliśmy w artykule umieszczonym pod tym linkiem.

Z humorem i dystansem o seksie pisali natomiast w swoich wierszach (a konkretnie: w erotykach) Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy… Jan Kochanowski, kojarzony przecież głównie z trenami dla ukochanej Urszulki. Nie trzeba jednak wracać pamięcią aż do poety z Czarnolasu, by, czytając o miłosnych uniesieniach, uśmiechnąć się pod nosem – o seksie we współczesnych cyfrowych czasach pisze m.in. Joanna Jędrusik w „50 twarzach Tindera”. No i nie zapominajmy o powieściowej klasyce – Nabokovie, Kunderze, a nawet... Nienackim. W naszym zestawieniu 13 cytatów o seksie nie zabrakło również propozycji dla romantyków, których reprezentuje m.in. Paulo Coelho.

Róże gatunki literackie, pisarze tworzący w różnych czasach, jedni bardziej doceniani przez krytyków, inni – wręcz przeciwnie – tylko przez część czytelników. Wszyscy z nich jednak, na pewnym etapie (bądź nawet na wszystkich etapach) swojej twórczości pisali o seksie. W jaki sposób – sprawdźcie sami!

13 cytatów o seksie 

1.

Była muzykalna, a przy tym słodka jak jabłko. Jej nogi podrygiwały z lekka na mym zelektryzowanym łonie; głaskałem je, a ona rozkładała się w prawym rogu, prawie rozkraczała, podlotna Lola, pożerając swój przedwieczny owoc, i śpiewała przez kapiący sok, i spadał jej kapeć, i tarła piętą w nieświeżej skarpeteczce o spiętrzoną na wersalce po mojej lewej stronie stertę nieświeżych czasopism - a każdy jej ruch, każde przesunięcie czy drgnienie pomagało mi tym bardziej zataić i ulepszyć sekretny system dotykowych korelacji między piękną a bestią - między moim zakneblowanym, spęczniałym bestialstwem a pięknem jej dołeczków pod niewinną bawełnianą sukienką.

Vladimir Nabokov, „Lolita”                         

2.

Kochasz się z kimś i myślisz już, że będzie tobą razem z tobą, że zlepicie się i będziecie tak na zawsze, głowa w głowę, serce w serce, że w wielkim ognisku miłości spalisz tę samotność, ten cały tłuszcz życia, druzgocącą ohydę własnego istnienia! A tymczasem: on tylko wstaje i idzie do łazienki się wysikać, a ty leżysz i patrzysz na zwały cellulitisu, które niegdyś były twoimi udami.

Dorota Masłowska, „Kochanie, zabiłam nasze koty”                                               

3.

[...]

Nie uciekaj przede mną, dziewko urodziwa,

Serceć jeszcze niestare, chocia broda siwa;

Choć u mnie broda siwa, jeszczem niezganiony,

Czosnek ma głowę białą, a ogon zielony.

Nie uciekaj, ma rada; wszak wiesz: im kot starszy,

Tym, pospolicie mówią, ogon jego twardszy;

I dąb, choć mieścy przeschnie, choć list na nim płowy,

Przedsię stoi potężnie, bo ma korzeń zdrowy.

Jan Kochanowski, „Do dziewki”

4.

Gdy robi się ostro, wianek spada na umazaną farbą podłogę, a Janek chwyta za te czerwone korale jak za wodze; czuję, jak wbijają mi się w szyję, zaraz dojdę i stracę przez nie oddech, ale wtedy sznurek pęka ze świstem, czerwone kule rozpryskują się na wszystkie strony. Janek dochodzi, zwalamy się na podłogę, dyszymy. Słychać nasze oddechy i korale wciąż toczące się po parkiecie. W ramach podtrzymania konwencji mówię: „Oj dana dana!”. Przytula mnie, całuje w czubek głowy.

Joanna Jędrusik, „50 twarzy Tindera”

5.

Wtedy Zeus, władca Olimpu, rzekł : „Mam pomysł jak odebrać moc tym śmiertelnikom”. Cisnął piorun i rozpłatał owo stworzenie na pół. Tak narodzili się kobieta i mężczyzna. Wprawdzie liczba ludności na ziemi się podwoiła, ale jednocześnie ludzie poczuli się słabi i zagubieni. Odtąd musieli przemierzać świat w poszukiwaniu swej utraconej połowy, w poszukiwaniu czułego uścisku, w którym mogliby odnaleźć dawną moc, umiejętność obrony przed podstępem, odporność na zmęczenie wytrwałość w pracy. I ten uścisk, w którym dwa ciała zlewają się na powrót w jedno, nazywamy dziś seksem.

Paulo Coelho, „Jedenaście minut”

6.

Cóż możemy zyskać na cnocie kobiet? To ich rozwiązłość służy naszym uciechom, natomiast ich dziewiczość interesuje nas najmniej.

Donatien Alphonse François de Sade, „Justyna, czyli nieszczęścia cnoty”

7.

Nic w tym niezwykłego, jeśli łączą się z sobą dwa obce ciała. Zdarza się też czasem symbioza dusz. Ale tysiąc raz rzadszym zjawiskiem jest symbioza ciała z własną duszą i zespolenie się ich we wspólnej namiętności. Ale i to zdarza się czasami, kiedy człowiek kocha naprawdę; chyba tak; wierzę w to i nadal chcę w to wierzyć.

Milan Kundera, „Żart”

Reklama

8.

Lubię, kiedy kobieta omdlewa w objęciu,

kiedy w lubieżnym zwisa przez ramię przegięciu,

gdy jej oczy zachodzą mgłą, twarz cała blednie

i wargi się wilgotne rozchylą bezwiednie.

Lubię, kiedy ją rozkosz i żądza oniemi,

gdy wpija się w ramiona palcami drżącemi,

gdy krótkim, urywanym oddycha oddechem

i oddaje się cała z mdlejącym uśmiechem.

[...]

Kazimierz Przerwa-Tetmajer, „Lubię, kiedy kobieta”

9.

– Papierosów już pan nie dostanie, bo klub dziś nieczynny – powiedziała Widłągowa do Porwasza.

– A we mnie może pan sobie pozwolić, ponieważ ja już nie mam miesiączki i w ciążę nie zajdę.

To mówiąc szybkim ruchem zadarła Widłągowa kiecki, zręcznie zrzuciła majtki, niewiele o nie dbając. Z bzami sąsiadował młody klon, jego to pnia chwyciła się Widłągowa obydwoma rękami, grzbiet i głowę ku ziemi pochyliła i na Porwasza swój goły zad wypięła.

Zbigniew Nienacki, „Raz w roku w Skiroławkach”

10.

Większość dotyczyła interesów, ale wśród nich znalazłem także SMS od Anny: „Jestem mokra, potrzebuję kary”. Mój penis poruszył się w spodniach, a ja z westchnieniem poprawiłem go i mocno ścisnąłem.

Blanka Lipińska, „365 dni”

11.

Pocałunki są bardziej intymne od rypania. Dlatego właśnie nie lubiłem nigdy, gdy moje dziewczyny całowały się z innymi. Wolałbym już, żeby się z nimi rżnęły.

Charles Bukowski, „Kobiety”

12.

[…]

Duszno było od malin, któreś, szepcząc, rwała,

A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich woni,

Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni

Owoce, przepojone wonią twego ciała.

I stały się maliny narzędziem pieszczoty

Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całym niebie

Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie,

I chce się wciąż powtarzać dla własnej dziwoty.

[…]

Bolesław Leśmian, „W malinowym chruśniaku”

13.

...chodzi o kontrole Anastasio. Jak bardzo byś się czuła bezradna, gdybyś była związana i nie mogła mówić? Jakim zaufaniem musiałabyś mnie darzyć, wiedząc, że mam nad Tobą taką władzę? Że zamiast Twoich słów muszę słuchać Twego ciała i Twoich reakcji? Dzięki temu jesteś ode mnie uzależniona, a ja mam nad Toba kontrolę...

E.L. James, „Pięćdziesiąt twarzy Greya”

A jaki sposób pisania o seksie Wy lubicie najbardziej? Delikatny, taki, który pozostawia wiele wyobraźni czy raczej naturalistyczny? Czekamy na Wasze opinie (i cytaty!) w komentarzach. A jeśli szukacie jeszcze kolejnych inspiracji, zapraszamy do zajrzenia do zestawienia cytatów z tagiem „seks” w serwisie lubimyczytać.pl.

[as]

Reklama

komentarze [51]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Redo 20.07.2021 16:00
Czytelnik

To ja też dodam coś z Sade'a.

"Och, jakąż zagadką jest człowiek! (…) I właśnie dlatego pewien myślący
jegomość powiedział, że lepiej go jebać niż usiłować zrozumieć."

["120 dni sodomy"]

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki 20.07.2021 14:02
Bibliotekarz

Nie jestem pruderyjny ale opisy seksu w książce  Lilith mnie nieco zszokowały. W sumie nie wiem czemu miały służyć poza uwolnieniem fantazji autorki. Opisany specyficzny rodzaj... hmmm... wampiryzmu (?) plus dziwne zakończenie miotnęło mną zupełnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lilith
Czar_ksiazki 20.07.2021 11:49
Czytelnik

Oczywiście wszystko jest dla ludzi tak jak i erotyka w książkach - ale dobrze ująć erotykę jest trudniej nawet niż w filmie. Tak, żeby ją pokazać od pięknej strony.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 20.07.2021 10:03
Czytelniczka

Plastyczne, angażujące wyobraźnię i sensualne. Czego nie potrafi robić większość polskich autorek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lodołamacz 21.07.2021 02:06
Czytelnik

Dlaczego na tej liście nie ma Baczyńskiego? A znalazła się Lipińska nie wiadomo dlaczego albo lepiej, że nie wiadomo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
John_Doe 20.07.2021 07:53
Czytelnik

Cytat który pan/pani zacytowała w punkcie 9 gdzie Widłągowa wypina się gołym zadem w stronę malarza Porwasza pochodzi z książki Nienackiego "Raz w Roku w Skiroławkach" a nie z książki "Wielki las".
Ze znajomości polskiej prozy erotycznej PAŁA 😝
P.S
Błąd nie jest tak duży, wszak  autor tego tekstu, mógł napisać że to fragment 'Pana Samochodzika i templariuszy" 😂  bo też...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 20.07.2021 09:53
Redaktor

Racja, ale to tylko jeden błąd, więc dlaczego od razu pała? ;) Dziękujemy za zwrócenie uwagi i już poprawiamy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki 20.07.2021 13:59
Bibliotekarz

W kontekście tego artykułu owa "pała" może zabrzmieć dość dwuznacznie  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 20.07.2021 17:39
Czytelnik

@sulibrat Pani Anna nie zna się na żartach  😜. Monty Python wiecznie żywy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 20.07.2021 21:12
Czytelniczka

Monty Python's Naval Medley

(Men)

Isn't it awfully nice to have a penis?

And isn't it frightfully good to have a dong?

It's swell to have a stiffy

It's divine to own a dick

From the tiniest little tadger

To the world's biggest prick

So, three cheers for your Willy or John Thomas

Hooray for your one-eyed trouser snake

Your piece of pork, your wife's best friend

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
nordvargr 19.07.2021 19:14
Czytelnik

To jest temat trochę z gatunku - "strony w internecie, które odwiedzają tylko nasi znajomi". 
Osobiście nie mam nic do przedstawiania seksu w jakikolwiek sposób literacko, o ile stoi za tym jakiś pomysł, lub sytuacja związana z narracją książki tego wymaga. Osobiście stronię od wiązania tego typu treści z przemocą, gwałtem, ale stronię od tego ogólnie. 
Dopuszczam tego typu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Meszuge 19.07.2021 19:06
Czytelnik

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/gusta-i-koszta;11160.html  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 19.07.2021 18:10
Czytelnik

Ja znam taki cytat o sex .Że nie będę cytował  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Virgo13 19.07.2021 18:05
Czytelnik

Ani tego nie szukam w książkach, ani nie potrzebuję. Z bólem znoszę, kiedy nie mam wyboru, bo mało który autor jak już się zabierze do tematu, to umie go dobrze obrobić.

Na przykład Irvine Welsh w "Ohydzie" sporo pisze o seksie, wokół seksu i do tego brutalnie, cynicznie, brudno, ale znajduje to uzasadnienie i nie budzi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dorota Karło 19.07.2021 15:38
Czytelniczka

Lubię różne opisy. Najbardziej te, które angażują wyobraźnię, co nie znaczy "delikatne" raczej pozbawione wulgarności.  Wywołana do tablicy, wrzuciłam dzisiaj dwa cytaty z książki, która nie jest erotykiem.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd