Odprawa posłów greckich. Transkrypcja na współczesną polszczyznę

Okładka książki Odprawa posłów greckich. Transkrypcja na współczesną polszczyznę Jan Kochanowski
Jan Kochanowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
klasyka
Państwowy Instytut Wydawniczy
2023-11-02
2023-11-02
9788381967068
Antoni Libera

Antoni Libera przekształcając staropolski język „Odprawy…” na język współczesny, stworzył nareszcie jasny, czytelny i zrozumiały tekst. Czytając tę wersję tragedii Kochanowskiego byłam niepocieszona, że ona tak szybko się kończy. Z chęcią czytałabym dalej. Libera to sztukmistrz słowa, według mnie, porównywalny ze Stanisławem Barańczakiem. Barańczak niedościgle przekłada Szekspira, ponieważ nadając jego dramatom współczesnego brzmienia językowego, tworzy dzieła komunikatywne i pełne niebywałej siły wyrazu. Libera podobnie postępuje z „Odprawą…” i za to mu chwała.
Jestem w stanie wybaczyć mu nawet to, że pozbawił „Odprawę…” „białoskrzydłej morskiej pławaczki”. ;)

Dwie próbki tekstu do porównania.
Pierwsza:
„Drogo to widzę, u Ciebie
Dać młodość i baczenie za raz – jedno płacić
Drugim trzeba: to dobre, a tego żal stracić.
------------------------------------------------------
„Za szał młodości trzeba słono płacić.
By zyskać mądrość, trzeba młodość stracić”

Druga:
-------------------------------------------------------
„O pełnomorski, piękny okręcie
O białych żaglach, wybudowany
W cieniu masywu wysokiej Idy,
Wysokiej góry w pobliżu Troi!
O łodzi z buku, która po szlakach
Słonej równiny niosłaś ku Grecji –
Gdzie wielka rzeka wpada do morza –
Urodziwego potomka Priama,
Tego pasterza o gładkiej twarzy!”

Świetny pomysł. Chyba nowy w stosunku do literatury polskiej. I bardzo dobre wykonanie. Uwspółcześniony tekst Kochanowskiego jest parafrazą tekstu oryginalnego, zrozumiałą dla współczesnego czytelnika, a także słuchacza. Powinien być na pewno wykorzystywany w szkole.

Wyśmienity koncept! Antoni Libera, jako tłumacz, już nieraz rzucał nam koło ratunkowe - zwłaszcza nauczycielom i znękanym uczniom. Wystarczy wspomnieć "Antygonę", która dzięki jego przekładowi, stałą się po polsku wreszcie zrozumiała i nabrała poetyckiej urody. Z podobną ulgą czytelnicy mogą teraz sięgnąć po dzieło "ojca polskiej poezji", którego nikt już poza specjalistami nie rozumie, a męki przerabiania tego w szkole nikt nie uniknie. Libera podjął się bardzo ryzykownego, żeby nie powiedzieć - obrazoburczego zadania, "przekładając" na współczesną polszczyznę nasz pomnikowy dramat. Wspaniale, że mamy oba teksty - Kochanowskiego i opracowanie Libery - ułożone równolegle, obok siebie. Nie tracimy więc z oka "oryginału" a jednocześnie cieszymy się krystalicznie czystą, piękną transkrypcją pomagającą nam pojąć i docenić "Odprawę posłów greckich". Mistrzowska robota.

Fenomenalna i - zdaje się - pionierska w Polsce koncepcja uwspółcześniania dawnej klasyki. Lektura w wersji Antoniego Libery umożliwia zrozumienie treści na poziomie dosłownym (bez utraty refleksji o konstrukcji dramatu),co daje szansę na interpretację na poziomie ideowym. Szansę, którą "oryginalny" Kochanowski poprzez oddalenie czasowe zaczynał odbierać. Publikacja z pewnością ułatwi pracę nauczycielom języka polskiego i czytającym uczniom. Wart polecenia jest też wstęp prof. Stępnia. Erudycyjny i ciekawy.

Czytaliśmy z uczniami w liceum, porównywaliśmy teksty Kochanowskiego i Libery. Wspaniała praca i wielkie wyzwanie dla licealistów.

• (01) MAM
  • Literatura
  • (04) PRZECZYTANE w 2024 roku
  • (55) DRAMAT
  • (22) RENESANS

Dodaj cytat z książki Odprawa posłów greckich. Transkrypcja na współczesną polszczyznę