Klimatyczni

Okładka książki Klimatyczni Olga Ślepowrońska, Weronika Żurowska
Okładka książki Klimatyczni
Olga ŚlepowrońskaWeronika Żurowska Wydawnictwo: Tekturka opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Klimatyczni
Tekturka
2020-09-26
2020-09-26
ekologia zerowaste recykling ochrona środowiska planeta ziemia pomoc aktywizm dladzieci dziecko

Okładka książki Wielki atlas małych przyjemności Anna Mazurkijević-Fila, Olga Ślepowrońska
Wielki atlas m... Anna Mazurkijević-F...
Okładka książki Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji Jacek Brzozowski, Jagoda Cierniak, Lucjan Gregory, Lech Mikulski, Zofia Mossakowska, Daniel Orzadowski, Olga Ślepowrońska, Michał Paweł Urbaniak
Błąd. Zbiór kr... Jacek Brzozowski, J...

Bardzo ciekawa i potrzebna książka. Zawsze warto się czegoś nowego uczyć, a tym bardziej dobrze jest tworzyć książki dla dzieci, które będą poznawać ludzi, którzy przyczyniają się do lepszego klimatu i planety.

Eko-książka, która uczy i potrafi natchnąć najmłodszych do podejmowania odpowiedzialnych kroków. Poza tym ma świetną formę: bohaterowie z różnych części świata, duża czcionka, ciekawe ilustracje na eko-papierze - to wszystko sprawia, że czytanie "Klimatycznych" daje wiele satysfakcji (dorosłym również).

Mała rzecz może zmienić nasze życie. Tak jest też w przypadku Basi i Witka, w których domu gaśnie światło. Awaria energii elektrycznej sprawia, że dzieci zaczynają się nad sobą użalać. Rozczulanie się nad sobą sprawia, że żółw rodzeństwa nie może pozostawić tego bez komentarza. I tym sposobem dowiadują się, że Tymoteusz mówi. Mało tego: zna wspaniałe historie o ludziach, którzy zmienili swoją lokalną społeczność, wywarli duży wpływ na innych, zmienili przyzwyczajenia wielu ludzi i uratowali przed głodem, chorobami, wykluczeniem. Każda z historii niesie piękne przesłanie: nie trzeba wielkiego majątku i wielkie władzy, aby coś zmienić. Trzeba tylko chcieć i potrafić zjednoczyć wokół siebie ludzi, swoim zaangażowaniem potrafić przekonać do swoich pomysłów.
Brak prądu staje się powodem do opowiedzenia Basi i Witkowi im o Williamie Kamkwamba z Malawii, w której panowała susza. Głodny, odcięty od edukacji chłopak nie użalał się nad sobą tylko wziął się do pracy nad budową maszyny wytwarzającej prąd. Wykonał ją ze śmieci. Przy okazji dzieci dowiadują się z czego i w jaki sposób wytwarzana jest tego typu energia, jakie są konsekwencje, spalania paliw i dlaczego warto inwestować w energię słoneczną. Dzięki swoim wynalazkom, niepoddawaniu się, pomysłowości, wierze we własne siły William mógł zrobić coś dla wielu ludzi borykających się z brakiem wody. „William pokazał, że do rozwiązania wielkich problemów nie potrzeba mnóstwa pieniędzy czy tłumu ludzi”.
Problem z odrabianiem lekcji, koniecznością chodzenia do szkoły staje się pretekstem do przybliżenia losów Xóchitl z Meksyku. Mieszkająca w górzystym stanie Chiapas dziewczynka nie zastaje nikogo w szkole, ponieważ w jej okolicy nikogo nie stać na ciepłą wodę do mycia i przez to ludzie często chorują. Pomieszczenia ogrzewają piecykami, w których palą drewnem i śmieciami. Do tego dzieci angażowane są w prace i nie mają czasu na naukę, przez co nie mogą polepszyć swojej sytuacji. Niewykształceni ludzie są wysiedlani, ograbiani, wykorzystywani. Xóchitl długo pracowała nad stworzeniem podgrzewaczy do wody, które można było zamontować na dachu, aby polepszyć jakość życia, pokazać, że wcale nie trzeba palić drewnem i śmieciami, aby było ciepło. Opowieść o meksykańskiej dziewczynce to pretekst do poruszenia problemu smogu. Do tego nagrodzenie projektantki ogrzewaczy do wody staje się też punktem wyjścia do poruszenia problemu dyskryminacji, odcinania dziewczynek od edukacji, ich walki o równe prawa.
Zamknięcie parku, na miejscu którego ma powstać parking to punkt wyjściowy do opowieści o Henryku Jordanie i jego projekcie ogrodu dla dzieci i młodzieży. W czasach, kiedy żył krakowski lekarz nie przykładano wagi do aktywności młodych ludzi na świeżym powietrzu. Jordan stworzył pierwszy ogród przyjazny najmłodszym. W ogrodzie jordanowskim można było ćwiczyć, bawić się, zjeść bułkę, napić się mleka i dowiedzieć sporo o polskiej kulturze i historii. Twórca położył nacisk na wszechstronny rozwój dzieci. Idea znalazła wielu naśladowców.
Protest w sprawie zamykanego parku i poczucie klęski z powodu nieudanej akcji sprawiają, że żółw Tymoteusz opowiada o Wangari, która mimo braku znaczenia ze względu na płciowe wykluczenie przeprowadziła akcję sadzenia drzew, aby uratować region przed zamianą ich w pustynię. Udało jej się to przy pomocy innych kobiet. Mimo sprzeciwu, wykluczenia uparcie dążyła do celu i uratować swój region. Dzieci zainspirowane postawą Wangari wygrywają i chronią park przed zamknięciem, ale na ich drodze staje kolejne wyzwanie. Tym razem śmieci. Przy okazji dowiedzą się o istnieniu wyspy śmieci pływającej po Pacyfiku oraz projekcie robienia zabawek ze śmieci. Inną inspirującą historią jest opowieść o dziewczynce, która namawiała innych do bycia miłym dla napotkanych ludzi tak, aby dobro się rozprzestrzeniało. Akcja szybko rozprzestrzeniła się na cały świat.
Każdy rozdział to inny problem społeczny. Do tego historie podsumowują praktyczne rady, które każdy z nas może wprowadzić w życie. Młodzi bohaterzy odkryją też, że wiedzę można czerpać nie tylko ze szkoły, a świat można zacząć naprawiać od siebie i swojego otoczenia. Wystarczy otwartość i pomysłowość.
Ciekawe opowieści, przyciągające wzrok ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony w solidnej oprawie, a przede wszystkim wartościowe treści pokazujące młodym czytelnikom, że sami mogą projektować różne rzeczy, że do bycia konstruktorem czy konstruktorką wcale nie potrzeba ukończonych studiów tylko otwarty umysł, chęć pracy, twórcze podejście, ciągłe uczenie się. „Klimatyczni” to przede wszystkim książka o osobach rozwiązujących ważne problemy globalne. Plusem tej publikacji jest też to, że tekst wydrukowany dużą czcionką przeplata komiks, dzięki czemu młodsi czytelnicy nie będą się nudzić. Do tego liczne, bardzo klimatyczne ilustracje Weroniki Żurowskiej przeniosą młodych czytelników w świat bohaterów opowieści. Plusem tej książki jest to, że można czytać ją także wybiórczo, w dowolnej kolejności tak, aby znaleźć dla swoich pociech to, czego akurat potrzebują. Może być to problem produkowania za dużej ilości śmieci, nie dbania o oszczędzanie wody lub prądu czy nawet odrabiania lekcji. Niepozorne przygody pomogą zachęcić dzieci do innej postawy, większej odpowiedzialności za swoje osiągnięcia. Zdecydowanie polecam.

Mamy obecnie cudowne czasy dla książek, zwłaszcza patrząc ze swojej czytelniczej strony. Różnorodność tematyki, technicznego i graficznego podejścia do nich dla dorosłych jest duża, ale dla dzieci to już cały ocean różnorodności. Autorzy, ilustratorzy oraz wydawcy prześcigają się w nowych pomysłach na książki dla dzieci. I nie chodzi mi tutaj o same treści, chociaż one też są inne niż były w moim dzieciństwie. Chodzi mi o ilustracje, formy, kształty, użyte materiały, dodatki, całą grafikę, itd. Dzisiaj książki to sztuka, przekaz, zabawa i edukacja na wielu obszarach.

I tak jest w przypadku tej książki, bo niesie ze sobą wyjątkowo ważne treści. Autorka zgromadziła w niej ciekawe opowieści z różnych stron świata, wspaniałych, mądrych i odważnych bohaterów, poradnik, praktyczne informacje, zabawy edukacyjne i komiks. Przekaz tej książki jest aktualny, bo to lęk i związana z nim troska o losy świata. Autorka jest bardzo wrażliwa zarówno na niesprawiedliwości względem słabszych, jak i dzisiejsze problemy globalne. Ilustracje wykonane przez Weronikę Żurawską są oryginalne, bardzo wymowne poprzez kolorystykę i style. Książka wydana przez Wydawnictwo Tekturka na papierze z "odzysku".

Autorka podzieliła swoją książkę na sześć części, w skład której wchodzi, problem lokalny dwójki rodzeństwa a następnie także ich przyjaciół, przedstawiony za pomocą komiksu. Następna część jest opowieścią o bohaterze, kolejna to poradnik, instrukcja lub informacje praktyczne nawiązujące do opowieści. Co zabawne opowieści snuje żółw Tymoteusz, pupil rodzeństwa Basi i Witka.

Jeśli chodzi o clou komisów są to problemy dzieci mieszkających w mieście, np. chwilowy brak światła, likwidacja parku i ich rozwiązywanie. Opowieści dotyczą osób mieszkających w różnych częściach świata i ich dokonań, prostych, ale bardzo potrzebnych dla lokalnych społeczności rozwiązań. Pierwsza opowieść jest o Wiliamie Kamkwamba z Malawi, który z tego co znalazł zrobił elektrownię wiatrową dzięki, której zapewnił prąd całej wiosce. Kolejna była 8-letnia Xochtil Guadalupe Cruz Lopez z Meksyku, która najpierw dla rodziny, a potem dla pozostałych mieszkańców wody skonstruowała z dostępnych rzeczy ogrzewacze wody. Następna to Wangari Maatahi z Kenii, kobieta, która zsolidaryzowała ludzi w swoim kraju, aby zasadzić miliony drzew i udało jej się to. Kolejny to Henryk Jordam, który w zaczadzonym, ciasnym i brudnym mieście powołał do życia swój pierwszy zielony ogród dla dzieci. Następnie Arvind Gupta z Indii, który postanowił dać najbiedniejszym dzieciom w Indiach trochę radości i zaczął robić dla nich zabawki z tego co miał pod ręką, czyli ze śmieci. Ostatnia to Leah Nelson, z USA, która marzyła, aby ludzi stali się milsi dla siebie. Zaczęła dawać ludziom bransoletki, aby dzielili się z kolejnymi, aby w konsekwencji stworzyć krąg życzliwości. Wszystkie te inicjatywy, pomysły powodują, że świat w którym żyjemy staje się lepszy i łatwiejszy do życia.

Cała książka to mądry przekaz, apel o dbanie o własną planetę, o szukanie prostych rozwiązań dla problemów, o organizowanie się, bo we wspólnotach jest większa siła. Opowieści dają świadectwo, że razem można zdziałać więcej.

Ta nietuzinkowa książka może nas wiele nauczyć. Porusza niezmiernie ważny temat ekologii i ochrony środowiska. Po samym wydaniu widać, że książka żyje w zgodzie z przyrodą, do tego jest fantastycznie zilustrowana. Dzieci wyruszają w podróż po świecie z żółwiem Tymoteuszem, który w bardzo przystępny sposób przekazuje swoją wiedzę oraz udziela porad. Jednym słowem książka dla dzieci w każdym wieku.

Klimatyczni to niezwykłe historie w które wyruszamy z Basią i Witkiem, dzięki żółwiowi Tymoteuszowi. Dlaczego niezwykłe? Autorka poprzez historie jakie opowiada Tymoteusz pokazuje jak nawet dzieci mogą zmienić świat, stać się bohaterami . Mój prawie 5 latek już po pierwszym opowiadaniu, stwierdził że chce też takiego żółwia, który powie mu jak zmienić świat. Świetna sprawa to pokazanie po każdym z rozdziałów jak zmienić coś w swoim środowisku, wspólnocie, choćby piknik sąsiedzki by lepiej się poznać, porozmawiać, mieć szanse zapytać czy któryś z naszych sąsiadów potrzebuje pomocy. Wydaje się to takie proste ale jako dorośli często żyjący w biegu, nawet nie znamy swoich sąsiadów a co dopiero ich potrzeb. Każda historia mówi o prawdziwej osobie, dzięki temu wiemy , że to nie czysta fantazja autorki, aż dziw i podziw bierze gdy okazuje się, ze 8 latka potrafi pomóc całemu miasteczku i nie tylko. Dzięki tej książce może się okazać, że dbanie o naszą planetę wcale nie jest takie trudne i niemożliwe do zrobienia, warto od dziecka uczyć i pokazywać jak segregować śmieci, pamiętać o wyciąganiu zasilaczy z kontaktu jeśli nie korzystamy np. z laptopa, by wymienić żarówki na energooszczędne, dokarmiać ptaki, pomagać w schronisku dla zwierząt, sadzić drzewa, jak wykorzystywać niepotrzebne już rzeczy by zrobić z nich np. zabawki, jak ważne są drzewa i lasy dla naszego powietrza, które rośliny w domu oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. do tego książka jest pięknie wydana , twarda oprawa, piękne ilustracje , które nadają barw i kolorów całej historii. Polecam dla starszych i młodszych, myślę że to idealna pozycja dla dzieci z podstawówki ale jak mówię, mojemu młodemu też się podobała i obudziła w nim zew przygody oraz małego przyrodnika;)

Piękna,mądra książka dla każdego,począwszy od najmłodszych lat po dorosłego.
To książka z przesłaniem o miłości do otaczającego nas świata oraz ludzi.Przez tą klimatyczną "bajkę" oprowadza nas żółw Tymoteusz,który przemówił do swoich "właścicieli"-Witka i Basi.A trzeba przyznać sporo mądrego dzieciom przekazał.Żółw Tymoteusz przedstawi nam siedmiu niezwykłych bohaterów, którzy postanowili zmienić świat zaczynając od siebie. Wspólnie z bohaterami książki sprawdzimy jak 14-letni Willam zapewnił swojej wiosce prąd oraz stały dostęp do wody, wykorzystując do tego niepotrzebne sprzęty. Dowiemy się również za co uniwersytet w Meksyku postanowił uhonorować 8-letnią Xochtil Guadalupe Cruz Lopez nagrodą, przyznawaną za wybitne zasługi dla nauki. Przeczytamy również o Wangari , która zapoczątkowała ruch, który przyczynił się do zasadzenia trzydziestu milionów drzew.Każdy rozdział poświęcony jest innemu bohaterowi,do tego przepiękna szata graficzna,która od pierwszych stron nawiązuje do ekologii i recyklingu,gdyż kartki książki imitują tekturę.Długo by jeszcze wymieniać zalety tej książki ale nie o to chodzi.Uważam ,że jest to wartościowa lektura dla każdego.Polecam

Piękna,mądra książka dla każdego,począwszy od najmłodszych lat po dorosłego.

Nakładem Wydawnictwa Tekturka ukazała się bajka, którą śmiało mogę polecić nie tylko młodszym czytelnikom, ale również tym starszym. „Klimatyczni” autorstwa Olgi Ślepowrońskiej to doskonała lektura, z której wiedzę może czerpać każdy z nas. Czerpać, ale co najważniejsze wprowadzać do swojego życia. Ważne jest aby nauka płynąca z tej bajki była praktykowana. Dla dobra nas i naszej planety.
Pani Olga ukazuje nam historię ludzi, którzy swą pomysłowością i zaangażowaniem zrobili wielki krok dla przyszłości naszego globu. Globu tak bardzo eksploatowanego. Dodatkowo ilustracje Weroniki Żurowskiej wzbogacają tę publikację, która jest cenną lekcją dla nas wszystkich, niezależnie od metryki. Każdy z nas może swym postępowanie zrobić wiele dobrego dla naszej ziemi. Tak samo jak dowodzą temu czyny „Klimatycznych” bohaterów.
Dzięki opowieściom mówiącego żółwia Tymoteusza wraz z Basią i Witkiem poznajemy historie ludzi, których warto naśladować. William Kamkwamba to czternastoletni mieszkaniec Malawi. W tym właśnie kraju „w kształcie gąsienicy” zapanowała okropna susza. Wioska pozbawiona była dostępu do prądu. Chłopiec chcąc zaradzić temu problemowi wykazał się niezwykłą pomysłowością. Czego dokonał? Czegoś wielkiego!
Również historia Xochitl Guadalupe Cruz Lopez dowodzi temu, że kreatywność może przynieść imponujące efekty. A pomysłowość Xochitl doceniona została przez „jeden z największych uniwersytetów w Meksyku”, który „uhonorował ją nagrodą przyznawaną kobietom za wybitne zasługi dla nauki. Pierwszy raz otrzymało ją dziecko”. Co takiego dokonała Xochitl?
Historia Henryka Jordana także zasługuje na uznanie. Za jego czasów „na świecie zachodziły wielkie zmiany: fabryki wyrastały jak grzyby po deszczu, szybciej niż drzewa”. Czym takim Henryk Jordan zasłużył się dla ludzkości? Koniecznie poznajcie jego historię.
Olga Ślepowrońska ukazuje nam również niesamowitą historię Wangari Maathai, Arvinda Gupty, którzy powinni znaleźć swoich naśladowców. Byłoby to z korzyścią dla nas wszystkich. Tak jak każda bajka uczy, tak i ta jest dla nas ważna lekcją. Autorka zadbała o to, by każdy rozdział zakończony był wskazówkami, co możemy zrobić, by być naśladowcami „Klimatycznych” bohaterów.
A warto dodać, że autorka tej bajki, również aktywnie działa na rzecz ludzi i naszej planety. Pani Olga Ślepowrońska jest psychologiem, założycielką Grupy CzujCzuj. Wraz z grupą przyjaciół „pomaga dzieciom, o których świat zapomina. Tym, które leżą w szpitalach, są w domach dziecka lub ośrodkach dla uchodźców. „Klimatyczni” to doskonała lektura, bajka, dzięki, której świat staje się lepszy.
Za egzemplarz opowiadania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Tekturka https://wydawnictwo-tekturka.pl/

W domu Basi i Witka nieoczekiwanie zgasło światło. Niby była to zwykła przerwa w dostawie prądu, a jednak stała się ona początkiem dość niezwykłych wydarzeń. Gdy dzieci zaczęły zanadto panikować, ich żółw Tymoteusz postanowił… przemówić. A miał naprawdę wiele mądrego do powiedzenia! Postanowił uświadomić dzieciom, że brak prądu tak naprawdę nie jest dużą niedogodnością. Opowiedział im historię kilku osób, które postanowiły zmierzyć się ze zdecydowanie większymi problemami!

Żółw Tymoteusz przedstawi nam siedmiu niezwykłych bohaterów, którzy postanowili zmienić świat zaczynając od siebie. Wspólnie z bohaterami książki sprawdzimy jak 14-letni Willam Kamkwamba zapewnił swojej wiosce prąd oraz stały dostęp do wody, wykorzystując do tego niepotrzebne sprzęty. Dowiemy się również za co uniwersytet w Meksyku postanowił uhonorować 8-letnią Xochtil Guadalupe Cruz Lopez nagrodą, przyznawaną kobietom za wybitne zasługi dla nauki. Przeczytamy również o Wangari Maathai, która nie mogła patrzeć na postępujące pustynnienie swojej ojczyzny i zapoczątkowała ruch, który przyczynił się do zasadzenia trzydziestu milionów drzew!

Każda historia, przedstawiona w książce „Klimatyczni”, poświęcona jest innemu bohaterowi. Pochodzą oni z różnych zakątków świata, są w różnym wieku, mają różne marzenia, jednak przyświecał im jeden cel. Pragnęli oni, by otaczający ich świat był lepszym miejscem! Postanowili nie czekać na zmiany i zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce. Ich przykład uświadomi młodym czytelnikom, że czasem wystarczą naprawdę drobne rzeczy, by na zawsze odmienić świat i ludzi.

Cieszę się, że historie postaci, o których przeczytamy w „Klimatycznych” dotykają przeróżnych problemów współczesnego świata. Autorka poruszy zarówno kwestie ekologii, degradacji i zanieczyszczenia środowiska naturalnego, recyklingu i nadmiernej ilości produkowanych odpadów, a także ogromnej dysproporcji w warunkach życia, którą obserwujemy w niektórych krajach świata. Co więcej, Olga Ślepowrońska postanowiła zakończyć każdy rozdział krótkimi wskazówkami, dzięki którym młody czytelnik może pójść w ślady bohaterów, o których właśnie przeczytał! To świetny pomysł na zachęcenie dzieci do aktywności prospołecznych i proekologicznych.

Czytając książkę „Klimatyczni” nie sposób nie wspomnieć o jej szacie graficznej, gdyż jest ona naprawdę niezwykła. Już od pierwszej strony książka nawiązuje do ekologii i recyklingu, gdyż kartki imitują tekturę. Przyjemnie kojarzy się to także z nazwą wydawnictwa! Jednak to, co najbardziej przykuwa wzrok to bardzo oryginalne ilustracje Weroniki Żurowskiej. Powstały one z połączenia kilku technik, dzięki czemu robią niesamowite wrażenie. Znajdziecie tu zarówno piękne i niezwykle KLIMATYCZNE rozkładówki, jak i drobniejsze obrazki czy komiksowe wstawki. Tak ogromna różnorodność w prezentacji wizualnej sprawia, że książkę bardzo przyjemnie się zarówno czyta, jak i ogląda.

Gorąco polecam książkę „Klimatyczni” czytelnikom od 6. roku życia. Osobiście uważam, że jest to bardzo wartościowa lektura, a przy okazji jedna z ciekawszych pozycji w naszej biblioteczce!
Czytelnicze Podwórko

Wyjątkowa pod każdym względem! Piękna i mądra. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce. Spodoba się dzieciom i dorosłym od 7 lat, górnej granicy wieku w tym przypadku nie ma.

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2020