Wielki atlas małych przyjemności

Okładka książki Wielki atlas małych przyjemności Anna Mazurkijević-Fila, Olga Ślepowrońska
Okładka książki Wielki atlas małych przyjemności
Anna Mazurkijević-FilaOlga Ślepowrońska Wydawnictwo: Tekturka opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Tekturka
2023-10-01
2023-10-01
przyjemności drobne przyjemności małe przyjemności

Okładka książki Klimatyczni Olga Ślepowrońska, Weronika Żurowska
Klimatyczni Olga Ślepowrońska,&...
Okładka książki Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji Jacek Brzozowski, Jagoda Cierniak, Lucjan Gregory, Lech Mikulski, Zofia Mossakowska, Daniel Orzadowski, Olga Ślepowrońska, Michał Paweł Urbaniak
Błąd. Zbiór kr... Jacek Brzozowski, J...

Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...
Okładka książki Marvin Marta Guśniowska, Robert Romanowicz
Marvin Marta Guśniowska, R...
Okładka książki Opowieści z Białej Doliny Przemek Corso, Marcelina Misztal
Opowieści z Bi... Przemek Corso, Marc...
Okładka książki Niedźwiadek i Ptaszek. Kocyk i inne historie Jarvis, Jarvis
Niedźwiadek i ... Jarvis, Jarvis

Wspaniały powrót do wspomnień z dzieciństwa i świata, którego już nie ma. Bardzo wzruszająca. Daje do myślenia, jak bardzo odchodzimy od tych małych przyjemności na rzecz komórek, Internetu, wirtualnego życia i nie do końca prawdziwych relacji z ludźmi i światem.

Trochę infantylna i ckliwa.

Trochę infantylna i ckliwa.

"Wielki atlas małych przyjemności" Olgi Ślepowrońskiej to znakomita książka, która może być wspaniałym prezentem dla dorosłych lub dzieci na zbliżające się święta.

Autorka wykorzystała przesłanie swojej babci, aby doceniać każdą chwilę, która twierdziła, że “Skarby są wokół nas”. Po jej śmierci, pani Olga, przez dwa lata rozmawiała z wieloma ludźmi, aby dowiedzieć się co przywołuje uśmiech na ich twarzy. 🙂 Można więc powiedzieć, że tę pozycję pisało życie.

Autorka dzieli rozdziały na pory roku, opisuje piękno natury i podsuwa pomysły na przyjemności, których możemy doznawać każdego dnia. Dodatkowo uczymy się nowych słów zaczerpniętych z innych języków, które opisują ulotne chwile na które nie ma odpowiedników w języku polskim. Moje ulubione to “komorebi” - oznaczające światło przebłyskujące pomiędzy liśćmi drzew. 🌿

W książce możemy znaleźć wiele inspirujących opisów, które sprawią, że zaczniemy doceniać małe przyjemności, które często mijamy na co dzień. Oprócz najpopularniejszego porannego rytuału parzenia kawy, możemy odnaleźć jeszcze wiele innych momentów, o których już zapomnieliśmy, a docenialiśmy będąc dziećmi.

Autorka nakłania nas do czerpania radości z prostych, codziennych chwil i przypomina, jak ważne jest zatrzymanie się i docenienie otaczającego nas piękna.

Z tego wyjątkowego atlasu, dowiedziałam się też, że słowo nonkrong w języku indonezyjskim oznacza relaksowanie się i spędzanie czasu z przyjaciółmi bez konkretnego planu i bez konkretnych tematów do rozmowy. Spotkanie dla samego bycia ze sobą. Liczy się samo spotkanie.
Wspaniałe prawda? Dlaczego u nas nie ma takiego słowa? Po przeczytaniu zauważycie, że język polski jest ubogi w określenia dotyczące tak wyjątkowych chwil.

W codziennym życiu mamy też wiele przyjemności dotyczących jedzenia i wszystkiego co się z tym wiąże.Tym razem zachwyciło mnie gruzińskie słówko shemomechama opisujące sytuację, gdy jemy coś, bo jest pyszne, choć nie jesteśmy głodni. (Na przykład ich nieziemskie chinkali, o tak!!!) 🥟

Olga Ślepowrońska w mistrzowski sposób pisze o prostych, codziennych przyjemnościach, które często umykają nam z pola widzenia. Tworzy wokół nich aurę magiczną, która sprawia, że zaczynamy bardziej cenić i doceniać te drobne szczęścia. Dodatkowo forma książki i piękne rysunki pozwalają czytelnikowi przenieść się do przedstawianych momentów i miejsc.

"Wielki atlas małych przyjemności" to książka, która potrafi rozświetlić każdy dzień. 🌞
Polecam!

Jest to książka, o której chcę mówić całemu światu i wszystkim dawać ją w prezencie i nie dlatego, że znam osobiście autorkę i ją podziwiam za czułość, jej działalność społeczną i wszystko, co robi, bo to kobieta-petarda, wulkan pomysłów, ciepły i pachnący jak świeżo wyjęte z pieca ciasto z kruszonką🥧.
Olga Ślepowrońska napisała "Wielki atlas małych przyjemności" (wyd. Tekturka @wydawnictwotekturka),książkę, która na stałe zagości w waszych domach, nie ma znaczenia ile macie lat, zostawicie ją dla siebie i dla dziecka w sobie. Atlas zilustrowała Anna Mazurkijević-Fila, która oddała w rysunkach tę magię, o której pisze Ślepowrońska. Książka opowiada o Żółtym Bereciku, która bardzo kocha swoją babcię, niestety los sprawi, że sama będzie musiała stworzyć mapę skarbów i to właśnie ją będziemy odkrywać w zabawie w mysie-patysie, w koglu-moglu, wąchaniu psich łapek, wyścigu ślimaków, koronie z liści, wyjadaniu boków ptasiego mleczka czy przytulaniu się pod parasolem w trakcie deszczu.
🍂To opowieść o darmowych prezentach od losu, które wszyscy powinniśmy sobie sprawiać.
Bardzo mnie wzrusza ta książka, te ilustracje i to wydanie, które przenosi mnie w świat najcieplejszych wieczorów z czasów, gdy byłam małą dziewczynką, szyjącą z mamą lalki.
🪄A wy macie takie książki, z którymi nigdy się nie rozstaniecie?
Wspaniałe twórczynie:
✨Autorka @atlas.malych.przyjemnosci Olga Ślepowrońska
⭐️Ilustratorka @af.anki.malowanki

Olga Ślepowrońska napisała "Wielki atlas małych przyjemności" (wyd....

Czytanie książek to prawdziwa przyjemność. Przyjemność poznawania różnych historii, budowania naszej wyobraźni oraz poznawania piękna świata. Bez wątpienia „Wielki atlas małych przyjemności” to książka, która rozwija wyobraźnię, pozwalając poznawać i przeżywać piękno otaczającego nas świata i natury. Olga Ślepowrońska inspiruje nas do otwarcia się na otaczającą nas rzeczywistość, aby być bliżej natury, móc ją chłonąć całym sobą, swoją wrażliwością, emocjonalnością, zmysłami, dotykiem, nie tylko tym fizycznym. Natomiast Anna Mazurkijević-Fila pięknem swym ilustracji pozwala nam ujrzeć ten wyjątkowy świat, by dzięki temu być bliżej tej historii, by móc w pełni w nią wejść.
Na kartach tej wyjątkowej (pod względem treści i pięknej pod kątem ilustracji) książki, poznajemy historię pewnej dziewczynki, którą wszyscy nazywali Żółtym Berecikiem i jej Babci Lili. Babcia mieszkała w Warszawie na osiedlu Przyjaźń, lecz dzięki temu, że specjalizowała się w robieniu map, zwiedziła prawie cały świat. Ta książka to wielka i niezwykła mapa „Sssskarbów” a powtarzając za Babcią Lilą i Żółtym Berecikiem „świat jest ich pełen na każdym kroku, wystarczy mieć otwarte oczy”. Zatem otwórzcie się na lekturę tej książki.
Czytając tę książkę, możemy owe „Sssskarby” dostrzec, docenić i cieszyć się z ich posiadania. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie przyjemności można czerpać z pór roku, i jakie skarby nam oferują, to koniecznie sięgnijcie po „Wielki atlas małych przyjemności”. Jeśli zaś chcecie przekonać się, że czynności domowe mogą nieść radość oraz mnóstwo pomysłów na dobrą zabawę, dzięki której również możemy wiele się nauczyć, to zdecydowanie polecam Wam lekturę najnowszej książki Olgi Ślepowrońskiej. Dlaczego warto rozmawiać z roślinami domowymi? Dlaczego tak ważne jest, aby przytulać się do drzewa? Jaką wartość ma obcowanie z naturą? Tego dowiecie się z lektury książki, w której podziwiać możemy przepiękne ilustracje, których autorką jest Anna Mazurkijević-Fila.
Nie ukrywam, że lektura książki „Wielki atlas małych przyjemności” to prawdziwa inspiracja w poznawaniu świata, natury, nas samych. To piękna podróż do świata wykreowanego przez dwie artystki, które swą wrażliwością i twórczą kreatywnością sprawiły, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, wkroczy do świata, którego nie będzie chciał opuszczać. Jego piękno może przełożyć na codzienność w świecie tym realnym. Jakże piękny byłby on wtedy dla każdego z nas. Czego każdemu z nas życzę.
Warto docenić piękno książki stworzonej przez Panią Olgę i Panią Annę! Mądrość płynąca z jej lektury pozwoli nam docenić, to wszystko, co wokół nas, bo proszę mi wierzyć świat, ma w sobie wiele piękna, którego może nie zauważamy, a ta właśnie książka otwiera nam oczy na te wszystkie Sssskarby.
„Wielki atlas małych przyjemności” to zdecydowanie lektura, którą polecam dzieciom, ich rodzicom i dziadkom. Warto (prze)czytać, by zacieśnić więzy rodzinne – a to już kolejny skarb. Wówczas dzieci mogą odkrywać przyjemności otaczającego nas świata, a my nieco starsi mamy możliwość powrócić do lat młodości i docenić to, co znaki czasu przykryły mgłą zapomnienia, co sprawi, że w naszej pamięci powróci świadomość piękna otaczającego nas świata. Książkę tę zaadresować mogę również do psychologów, nauczycieli i pedagogów, którzy znajdą w niej wiele ważnych i ciekawych inspiracji, do ukazywania przyjemności, które nadadzą barw każdemu z nas. Zdecydowanie polecam!
Książka „Wielki atlas małych przyjemności” ukazała się nakładem Wydawnictwa Tekturka

• Brak?
  • -naście lat później 👌
  • Dziecięce 2
  • Kupione P
  • Piękna okładka <3

Dodaj cytat z książki Wielki atlas małych przyjemności