Czarna Ćma

Steve Liebich Wydawnictwo: Self Publishing kryminał, sensacja, thriller
Self Publishing
2020-05-14
2020-05-14

Na samym początku chcę podziękować mojemu wirtualnemu przyjacielowi za polecenie mi tej niezwykłej powieści. Zbyszku cieszę się bardzo, ze dane mi było znaleźć się w tym nielicznym gronie twoich znajomych, których zaraziłeś miłością do ebooków. Jestem przekonany, ze to jedna z tych nielicznych, dobrych rzeczy jakie mnie w życiu spotkały. Czy istnieje coś piękniejszego jak wzajemne dzielenie się wrażeniami z przeczytanej książki i czerpanie przyjemności z jej czytania.
Myślę, że długo jeszcze nie znałbym tej lektury gdyby twoja obecność w tym wirtualnym otaczającym nas świecie i era ebooków, która niczym pajęcza sieć trzyma mnie w swoim kokonie książek niezwykłych, wyjątkowych, takich, które po prostu chce się czytać.
To właśnie jedna z tych powieści, która trafiła w ręce czytelników wybranych, tych, którzy posługują się tzw. czytnikami.
Akcja powieści to rok 2015 i co najciekawsze autor Czarnej Ćmy miał wówczas siedemnaście lat. Był więc w wieku opisanych przez siebie bohaterów. Nastolatków, którzy mają prawo kochać, uczyć się, łobuzować, bawić się i śmiać. Tylko, że nie wszystkim nam dane jest cieszyć się pełnią życia w tym jakże pięknym okresie dorastania. Laura, stała pacjentka szpitala w Altanie cierpi na jedną z tych chorób, których rokowania są niepewne. Poznajemy dokładnie jej życie tylko w pierwszej części powieści, poświęconej właśnie jej i noszącej tytuł „Dla niej” jak każda nastolatka stara się, żyć normalnie, choć z tak poważną chorobą wcale nie jest to takie proste nawet w Stanach. Szaleńczo zakochana dziewczyna i jej chłopak. Romantyczna, miłosna historia z sielankowym życiem kończy się wraz z częścią pierwszą.
Część druga „Dla niego” – to zetknięcie się z realiami życia, to szkoła życia. To świat zabójstw, drogowych wypadków, skorumpowanych policjantów, gangsterów i poetów. Tragedia goni tragedię, akcja mocno przyśpiesza i wciąga mnie w świat pogardy, obłudy zniszczenia i upadku.
Czytając miałem wrażenie, że ktoś autorowi pomagał przy pisaniu tej powieści, w której dialogi zwłaszcza w pierwszej części były naiwne. Być może tak to miało wyglądać, całe to dorastanie, niewinność, naiwność i to nagłe zderzenie się z poważnymi problemami i mądrymi przemyśleniami autora. Jedno wiem na pewno, powieść ta długo będzie we mnie mieszkać, bo tragedie to przecież część naszego życia, z którym musimy się zmierzyć.

Ależ niezwykła powieść niezwykle uzdolnionego, młodego polskiego pisarza-naukowca, Steve'a Liebicha!
Muszę przyznać, że rzadko sięgam po literaturę piękną (w dosłownym tego słowa znaczeniu),ale ta powieść zwróciła moją uwagę niezwykle sugestywną okładką. Coś kazało mi się nią zainteresować i po nią sięgnąć. I to był znakomity wybór!
"Czarna Ćma" to nie tylko literatura piękna. To także powieść obyczajowa z typowymi elementami gatunku "kryminał/sensacja/thriller". Taki trochę misz-masz, ale za to wymieszany znakomicie!
To opowieść o wielkiej miłości nastolatków, o dramacie, który ich spotyka i o niesamowitej, pełnej brutalnych doświadczeń podróży, którą odbywa niesłychanie wrażliwy główny bohater Peter Liebstick w celu poznania prawdy o swoim przeznaczeniu, o swoim życiu i sensie swego istnienia. Powieść jest przepiękna! Pełna zaskoczeń i dramatycznych zwrotów. Napisana kwiecistym, pełnym metafor, wyszukanym językiem. Napisana na niezwykle wysokim - biorąc pod uwagę bardzo młody wiek autora (ur. 1998) - poziomie. Do tego opatrzona na koniec kilkoma autorskimi wierszami (choć autor zastrzega, że to wiersze głównego bohatera). Nie znam się na poezji i za nią nie przepadam, ale te wiersze przeczytałem i nawet mi się podobały...
Nie czytałem o "Czarnej Ćmie" żadnych oficjalnych recenzji, ale dla mnie to swego rodzaju arcydzieło. Jestem pełen uznania dla autora, że dokonał czegoś tak niezwykłego, czegoś tak wzniosłego, prawdziwego i szlachetnego. Dziwię się tylko, że powieść ta została wydana jedynie w formie elektronicznej. Zasługuje na książkę w pięknej oprawie!
Nie chcę się rozpisywać za dużo, bo musiałbym trochę zdradzić z fabuły, ale mogę tylko gorąco zachęcić do jej przeczytania. To prawdziwa perełka!

"Czarna Ćma" to nie tylko literatura...

Cudowna polecam. Ilość metafor i przenośni oraz ich jakość powala. Książka daje dużo do myślenia. Połknęłam ja w dwa dni. Uwielbiam ta jakość pisania.

Peter i Laura to para zakochanych nastolatków. Z pozoru może się wydawać, że mają wszystko. Kochających rodziców, miłość od pierwszego wejrzenia, przyjaźnie. Jednak jak się okazuje zmagają się oni z wielkimi przeciwnościami losu. Wszystko zmienia się, gdy Laura ma świętować swoje wymarzone 16 urodziny. Dzień po nich okaże się najgorszym dniem zarówno dla naszych bohaterów jak i ich rodzin.

Początkowo możesz sobie pomyśleć, że jest to kolejna książka typu love story, romansidło dla młodzieży. Jednak tak nie jest i się sama o tym przekonałam. To piękna książka opowiadająca o chorobie jaką jest mukowiscydoza, z którą zmagała się Laura. To książka o pięknej odwzajemnionej miłości, która w nastoletnich czasach się zdarza. To książką o nadziei, złożonych obietnicach. To powieść pełna bólu. Bólu nastolatków, bólu rodziców. Bólu straty. To w jaki sposób Autor opisał uczucia towarzyszące śmierci ukochanej jest potwornie bolesne, ale zarazem piękne. Płakałam podczas czytania tej pierwszej części książki. Uczucia jej towarzyszące były tak piekielnie prawdziwe. Bardzo wczułam się w tą pierwszą część.
W drugiej części Peter postanawia uciec z domu, by dotrzymać złożonej Laurze obietnicy. Podróż ta ma być podróżą w głąb siebie, podróżą w której zrozumie dlaczego stało się tak, a nie inaczej. Spotyka dziwnych ludzi. Znajduje się w nieodpowiednich miejscach w nieodpowiednim czasie, ale nie poddaje się, bo dotrzymał swojej ukochanej obietnicy. Śmierć dmucha mu w plecy...

Książka ta wydana została jedynie w formie e-booka i jest to pierwsza książka, która w tym formacie czytała mi się tragicznie. Nie sięgam zbyt często po literaturę piękną, bo jest ona dla mnie zbyt ciężka. Uczucia, które zazwyczaj towarzyszą temu gatunkowi są dla mnie zbyt ciężkie. Ta książka również jest ciężka. Jest tutaj zbyt wiele emocji. Dla mnie zdecydowanie za dużo bólu i cierpienia. Czasem mnie to przytłaczało. Nie mniej powieść ta pokazuje jak prawdziwe może być uczucie młodych ludzi. Oraz, że młody człowiek może mieć równie dorosłe problemy. Warto też wspomnieć, że Autorem tej książki jest Polak, który również zmaga się z chorobą. Do tego jest to bardzo inteligentny młody człowiek, który w życiu jeszcze wiele dokona. Jednak jeśli chodzi o pisanie książek, to ja jestem niestety na nie.

Na początku poznajemy dwójkę bohaterów Petera i Laurę. Młodzi zakochani, przed którymi jest całe życie. No nie do końca... Dziewczyna zmaga się z nieuleczalną chorobą, jednak wszystko idzie ku dobremu. I nagle wszystko wywraca się do góry nogami. Historia na pierwszy rzut oka wygląda banalnie, jednak to tylko pozory.

Chłopak chce dotrzymać obietnicy danej Laurze i postanawia wyruszyć w podróż, która jak się okaże, zmieni jego życie. Wyprawa która miała przynieść ukojenie i spokój, da mu o wiele więcej, i nie będą to przyjemne rzeczy. Chłopak musi zmierzyć się z wielkimi przeciwnościami losu, a śmierć depta mu po piętach. Zdecydowanie nie ma szczęścia.

Czarna Ćma to powieść którą ciężko zaszufladkować, jest niebanalna, mimo tego że porusza bardzo dobrze nam znane motywy miłości i śmierci. Ta książka poruszyła we mnie wszelkie możliwe emocje, a to zdarza się bardzo rzadko. Wzruszyła mnie do łez - a to nie zdarza się już prawie nigdy. To piękna, wzruszająca, niesamowicie emocjonująca opowieść o miłości, której zupełnie się nie spodziewałam, bo to nie kolejne love story, a zupełnie coś innego. I co warto na koniec dodać, że nie jest to książka dla ludzi o słabych nerwach.

Chłopak chce dotrzymać obietnicy danej Laurze i...

Przepiękna! Zacznę może od tego, że ta książka ukazała się tylko w formie e-booka. Ja po taki format książek raczej nie sięgam, wolę te tradycyjne, papierowe, ale tej nie mogłam się oprzeć! Zdecydowanie czasami warto trochę wyjść ze swojej strefy komfortu i sięgnąć po ten "inny" rodzaj czytelnictwa, jeśli czekać tam na nas będzie taka perełka. I może cała historia na początku będzie nam się wydawała infantylna i prosta. W końcu mamy dwoje siedemnastolatków, zakochanych w sobie do szaleństwa. Tak już po kilkunastu stronach przekonamy się, że wcale tak nie jest! Peter i Laura na pewno na długo pozostaną w Waszej pamięci! Książka budzi w nas wiele emocji, jest wesoło i miło, a z drugiej strony mamy ogromny ból i rozpacz. W tej książce życie bohaterów kilka razy odwróci się o 180 stopni, zapewniając nam emocjonalny rollercoaster! Ta powieść na pewno Was nie rozczaruje i na długo zostanie w Waszej pamięci.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Ebook posiadam