Wierni

Okładka książki Wierni Piotr Sowiński
Okładka książki Wierni
Piotr Sowiński Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy kryminał, sensacja, thriller
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2020-08-14
2020-08-14
Literatura polska kryminał retro lata 40. Łódź wyłudzenie Widzew

slabo sie to czyta; dobrnalem do polowy i dalem sobie spokoj; bohater plaski; teksty o podludziach po 20 razie nudza sie czytelnikowi
PS niech mi ktos wyjasni dlaczego po wpisaniu mojej oceny srednia ocen 7,6 nie zmienila sie? przeciez jest tylko 10 ocen wiec moja 1 powinna wplynac na sredna. jezeli nie to lubimyczytac.pl manipuluje ocenami,przykre

Bohaterowie, co jeden to ma wiecej przemyslen do przekazania podczas lewniwej fabyly; jeden rozdzial mozna strescic w dwoch zdaniach. Autor rozwleka akcje, bo chce pochwalic sie swoja erudycja, dowcipem i wiedza historyczna; slowa uznania w tej materii, ale nie siegnalem po te powiesc, zeby sluchac jak zdaniem autora pokreceni byli Niemcy, az dziw ze zdobyli cala Europe

To jedna z tych (nielicznych niestety) powieści, która dała mi jako czytelnikowi pełną satysfakcję. Poczucie, że nie błądzę jedynie po manowcach wyobraźni autora (jakkolwiek fascynujące by one nie były) a naprawdę dowiaduję się czegoś nowego i co ważne – prawdziwego o życiu i oczywiście naszej historii. Pod względem literackim – książka jest zresztą równie fascynującą przygodą – fabuła wciąga, autor potrafi bawić się językiem (czasem prześmiewczo),a niekiedy sięgając nawet po zwięzłą metaforę. Co do bohaterów – fascynuje fakt, że ich losy, zachowana, wybory życiowe wzorowane są na sytuacjach i losach realnych ludzi, którzy borykali się z rzeczywistością wojennej Łodzi. No i jeszcze klimat – świetnie oddane pozornie drobne ułamki codziennej okupacyjnej rzeczywistości, o których nie miałabym szansy dowiedzieć się ze standardowych opracowań - z pewnością zresztą zdecydowanie mniej wciągających. Zdecydowanie polecam!

Widać, że autor jest historykiem i zna doskonale realia wojennej Łodzi. Historia jest niesamowita! Z posłowie wynika, że jest oparta na faktach, aż dziw, że o takich wydarzeniach nie mówi się głośno.
Dobrze napisana, ciekawa, wciąga. Nie mogłam się oderwać. Polecam! Najlepsza jak dotąd powieść Sowińskiego

Prawdziwy smakołyk dla fanów historii i to niekoniecznie tylko tych z dreszczykiem ;) wciągająca fabuła i łatwość czytania zdecydowanie stanowią atrybuty tej pozycji. Polecam z czystym sumieniem.

Biorąc do ręki książkę Piotra Sowińskiego p.t "Wierni" nie przypuszczałam, że dowiem się o tylu istotnych zdarzeniach z okresu okupacji Hitlerowskiej w Łodzi. Oprócz historii sportu podziemnego poprzez organizowanie potajemnie meczy piłki nożnej; autor pokazuje także działania konspiracyjne ruchu Hitlerowskiego na terenie robotniczej Łodzi. Dzięki bardzo za tak ciekawe przedstawienie okupacyjnej Łodzi. Zachęcam do przeczytania tej książki.

Wierni to trzecia książka Piotra Sowińskiego. Wydawca i sam autor reklamują ją jako kryminał. Nie wiem czy słusznie. Wątek kryminalny rzeczywiście jest jednak trudno nazwać książkę klasycznym kryminałem. Wierni to zasadniczo opowieść o czasach gdy Łódź była wcielona do Trzeciej Rzeszy. Dla ludzi zainteresowanych historią treść wyda się na pewno interesująca. Nie powinni być zawiedzeni także miłośnicy piłki nożnej. Jednak koneserzy "czystej krwi kryminałów" będą lekko zawiedzeni.

Początek kiepski. Ni to powieść historyczna, ni to kryminał. Mocno trąciło parodią. Później o wiele lepiej. Doszedł spisek, piłka i całość naprawdę dobrze się czytało :)

• 03 2020
  • 000 Biblioteczka