Fullmetal Alchemist, Vol. 3

Okładka książki Fullmetal Alchemist, Vol. 3 Hiromu Arakawa
Okładka książki Fullmetal Alchemist, Vol. 3
Hiromu Arakawa Wydawnictwo: Viz Media Cykl: Fullmetal Alchemist (tom 3) komiksy
komiksy
Fullmetal Alchemist (tom 3)
鋼の錬金術師 3
Viz Media
2005-09-13
2005-09-13
manga FMA Edward Elric alchemia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Fullmetal trochę opuszcza poziom po bardzo udanym drugim tomie. Pierwszy rozdział skupia się na powrocie do domu naszych bohaterów dostajemy za dużo ekspozycji i retrospektyw mówi się nam niestety za często to co już wiemy. W następnym autor używa wyjątkowo mało intersującej persony bibliotekarki jako deus ex machiny do pociągnięcia fabuły do przodu. Generalnie widać spory problem w pisaniu bohaterek kobiecych pojawia się po raz pierwszy Winry i również nie jest to specjalnie interesująca postać wpada w najgorsze schematy pisania żeńskich postaci w Mangach. Mocno mnie to odrzuca.

Za to dwa ostanie rozdziały podobały mi się bardzo. Skupiają się one głównie na walce z strażnikami więzienia i wypada to ciekawie. Zarówno Erica i Ala walka ta rozwija prowadząc w interesujące miejsce ich charakter oraz wątek. Sami strażnicy również wypadają fajnie rozszerzając lore świata komiksu.

Także pomimo nierówności to z średniej wychodzi mi całkiem niezły tom, a dalej mam nadzieje, że będzie lepiej.

Bardzo ciekawy tom ze względu na ukazanie rąbka tajemnicy jaką jest przeszłość braci Elric a także ich relacji z Winry i "babcią". Ten tomik oferuje też nieco więcej akcji jaką jest walka ze zbrojami podobnymi do Alphonsa. Ponad to autorka zdradza jaką cenę należy zapłacić za stworzenie kamienia filozoficznego, co bądź nie bądź jest chore w swoich założeniach. Koniecznie muszę do tego wrócić i kontynuować tę opowieść!

Hiromu Arakawa za ten tom powinien dostać solidny ochrzan! Przerywanie historii w takim momencie powinno być prawnie zakazane.

Jak widać trzeci tom "FullMetal Alchemist" nie odbiega poziomem fabuły od poprzednich dwóch. Tym razem Arakawa postanowiła przybliżyć nam co-nieco przeszłość Edwarda i Alphonse'a stąd spokojniejszy, i nieco refleksyjny pierwszy rozdział. Jednak po pierwsze jest on bardzo ciekawy, po drugie znacznie przybliża nam bohaterów, którzy z tomu na tom nabierają w moich oczach rumieńców o charakteru.

To jednak nie jedyny atut trzeciego tomu. Po przeciwnej stronie jest świetna historia z notatkami doktora Marcoha, droga jaką przebyli bohaterowie, by je zdobyć i odczytać, wreszcie zwieńczenie tomiku, czyli długa i efektowna walka w opuszczonym więzieniu.

Po raz kolejny Hiromu Arakawa zadziwiła mnie sposobem opowiadania historii. Mimo, że 1/3 tego tomiku to walka, jest tu masę dialogów. i nawet te momenty, się czyta a nie ogląda. Dosłownie, przez cały tomik jest tylko jedna strona bez ani jednego dialogu. Strasznie mi się podoba takie podejście, manga jest długa i satysfakcjonująca.

Kapitalna fabuła musi mieć też oprawę. A ta jest jak fabuła - kapitalna. Kontrastują tu ze sobą jasne kolory, raczej wesołe twarze, delikatna, stonowana kreska w pierwszej części, oraz mrok, agresja, i dynamika w drugiej. To zadziwiające, jak mogą zmienić się rysunki w obrębie jednego tomu. Oprócz tego - są one, jak zwykle zresztą, pełne detali, odpracowane w każdym szczególe.

I teraz tylko znaleźć czas na kolejny tom.... i oby udało się to zrobić w miarę szybko, bo ta końcówka będzie za mną chodziła dopóki się nie dowiem, co dalej.

Akcja toczy się naprawdę szybko, ale mi się tak wydaje, gdyż tak szybko udaje mi się nabyć/dostać kolejne tomiki, ale chyba do czasu.
Najbardziej mnie rozśmieszył dodatkowy rozdział, w którym to Ed z Royem toczą bitwę. Szkoda tylko, że tak jak w anime (tylko nie pamiętam, w której serii) nie ukazali tego jak walczą. Jednak uśmiech malował się na mej twarzy.
Nie wiem czemu Winry nadal pozostaje postacią, której jakoś nie umiem ścierpieć. Tak jak w anime jej nie lubiłam, to w mandze pozostaję przy tym samym stanowisku. Nie przepadam za nią, choć sam pomysł dziewczyny - protetyka bądź dziewczyny - mechanika jest po prostu genialny.
Mimo, że znam całą historię to na nowo wszystko przeżywam, np. na nowo bardzo przeżyłam fakt, jak chłopaki złamali szyfr by poznać wyniki badań doktora Marcoh. Teraz tylko brać się za kolejne tomiki!

Nie wiem czemu...

Warta przeczytania, muszę uzbroić się w kolejne tomy

Warta przeczytania, muszę uzbroić się w kolejne tomy

Kocham tę mangę. Dziękuję, dobranoc.

Kocham tę mangę. Dziękuję, dobranoc.

Z kolejnym tomem poziom staje się coraz wyższy. Ciekawe są knowania Lust, Envy i Gluttony. Jak zwykle jest bardzo zabawnie.

Wątek "mola książkowego" jest kompletnie absurdalny, wypada poza konwencję i straszliwie mnie wyprowadził z lektury.

Acz świat ładnie rozkwita, bohaterowie nabierają krwi i ciała.

Acz świat ładnie rozkwita, bohaterowie nabierają krwi i ciała.

2080

Alchemia jako gotowanie - za takąu wagę na chemii tobym dostała... Ale tru, trochę to gotowanie jest. Tak się spodziewałam, że cuda kosztują fortunę i rzeczy niewyobrażalne do wykonania (o ile masz serce pod mostkiem).

• Manga
  • Mangi