Wirus i inne drobne ustrojstwa

Okładka książki Wirus i inne drobne ustrojstwa Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Okładka książki Wirus i inne drobne ustrojstwa
Boguś JaniszewskiMax Skorwider Wydawnictwo: Publicat popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Publicat
2020-07-01
2020-07-01

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

2069

Książka „Wirus i inne drobne ustrojstwa” Bogusia Janiszewskiego zabiera nas do świata wirusów i bakterii, który w łatwy i zabawny sposób może przybliżyć starszym przedszkolakom i dzieciom z poziomu edukacji wczesnoszkolnej świat ludzkiego organizmu i jego mieszkańców, wirusów i bakterii oraz epidemii.
Max Skorwider stworzył genialne rysunki, które uatrakcyjniają lekturę nie tylko jako dymki do postaci, ale również wplecenie humoru między wierszami. Czcionka, jako również wielkość tekstu oraz różnorodność treści fascynują od pierwszych stron.
Serdecznie polecam. Zajączek wielkanocny przyniósł mi cały koszyk książek autora, które zaczęłam pochłaniać z wielką przyjemnością.

Max Skorwider stworzył genialne rysunki, które uatrakcyjniają lekturę...

Słowo wirus w ostatnich miesiącach był odmieniany przez wszystkie przypadki. Choć ledwo wkroczyliśmy w drugą połowę 2020 roku, śmiało można rzec, że to rok wyjątkowy. Ograniczamy dystans społeczny, powoli wychodzimy z narzuconego lockdownu, stosujemy się do zaleceń reżimu sanitarnego. Wszystko za sprawą światowej pandemii koronawirusa, która od początku roku trawi praktycznie wszystkie państwa.

Wiele zakazów i nakazów męczy i irytuje nas - dorosłych. Trudno dopasować się do nowych reguł, zapanować nad nowym schematem działania. Tym bardziej trudniej jest dzieciom – gdy nie mogą pobawić się z kolegami, ich szkoła przeszła w tryb zdalny, a niektóre place zabaw do tej pory pozostają zamknięte.

Co to jest ten wirus? Skąd się wziął? Jak się przed nim bronić? Ile zależy od ludzi?

Na te i inne pytania odpowiada niewielka objętością książeczka „Wirus i inne drobne ustrojstwa”, którą napisał Bogus Janiszewski, a zilustrował Max Skorwider. To autorzy bestsellerowej serii książek Wydawnictwa Publicat „To o czym dorośli Ci nie mówią”. Książeczka ta została podzielona na trzy bloki, w każdej z nich znajdziemy część tekstową i w formie komiksu. Głównym bohaterem „Wirusa” jest SARS-CoV-2, zwany Piotrkiem – wirus zwierzęcy. Największym marzeniem Piotrka jest możliwość zarażania ludzi, choć od dziecka ojciec tłumaczył mu że nie ma możliwości przeskakiwania z jednego gatunku, na drugi. W dużym skrócie „Wirus” to historia o tym jak Piotrek rozpętał pandemię.

Z „Wirusa” młody czytelnik dowiaduje się co to są wirusy i czym one różnią się od bakterii, w jaki sposób mogą się przenosić, jaka jest ich zasada działania i dlaczego są odporne na antybiotyki. Jest też spory fragment poświęcony temu jak ludzie się przed wirusami bronią. Nie brakuje tu też teorii - co to jest układ odpornościowy oraz jak działa szczepionka. Drugą część książeczki poświęcono epidemii i pandemii, kwarantannie i kordonowi sanitarnemu – w pigułce wyjaśniono na czym polegają.

To sztuka pisać przystępnym językiem o trudnych sprawach. A jeszcze lepiej gdy młodszy czytelnik wszystko na bieżąco rozumie, jest w stanie nadążać za opowieścią, a dorosły uśmiecha się pod nosem z ukrytych między wierszami żartów i nawiązywania do dorosłej popkultury. Bawiąc = uczy. Dużą zaletą „Wirusa” jest to, że wiedza przekazywana jest w sposób atrakcyjny wizualnie dla dziecka, jest lekko i zabawnie, ale na szczęście nie infantylnie.

Autorzy nie zawiedli wychodząc do małych czytelników z książką na miarę czasów, która porusza najważniejsze zagadnienia na temat współczesnego zagrożenia, a do tego jest wspaniałym pomocnikiem do rozmów z dziećmi na temat wirusa. Jest to licząca nieco ponad 60 stron publikacja bardzo merytoryczna i rzeczowa. Nie traktuje tematu powierzchownie, a do młodego czytelnika podchodzi z należytym szacunkiem. Myślę, że to ważna lektura, która prócz przekazywania teorii opisuje sposoby unikania zarażenia, przypomina jak istotne jest stosowanie się do reguł reżimu sanitarnego (jak dystans społeczny, noszenie maseczek czy dezynfekowanie rąk) oraz wynalezienie szczepionki. Za pomocą humoru i rysunkowych postaci, łatwiej dzieciom zrozumieć te dość skomplikowane procesy. Nie ważne, po której stronie stoisz – czy uważasz że pandemia to wymysł rządów lub bardzo boisz się zarażenia. Trzeba nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Dzieciom jest trudniej, a „Wirus” pomoże im zrozumieć pewne kwestie.

Jak Piotrek zrobił pandemię
Mam ogromną słabość do książek dedykowanych najmłodszym, które mają ogromny potencjał edukacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem serii "To, o czym dorośli Ci nie mówią". To wielka sztuka pisać prosto o trudnych sprawach, tak by najmłodsi byli w stanie wszystko zrozumieć, a starsi nie umierali z nudów. Temat kolejnej części został narzucony przez otaczającą nas rzeczywistość – szalejącą pandemię. Jak do niej doszło? Czym są wirusy? Czym różnią się od bakterii? To wszystko (i jeszcze więcej) opowie nam Piotrek.

"Wirus" trzyma poziom poprzednich części serii. Wiedza przekazywana jest w sposób atrakcyjny wizualnie, lekki, zabawny, ale nie infantylny. Tym, którzy znają już poprzednie publikacje duetu Janiszewski – Skowider mogę powiedzieć, że panowie – jak w poprzednich publikacjach – utrzymują balans między żartobliwym stylem i aspektami edukacyjnymi.

Jeżeli szukacie jakiejś książki, która pomoże najmłodszym zrozumieć czym jest epidemia i jak możemy sobie z nią poradzić, zdecydowanie mogę polecić Wam "Wirusa i inne drobne ustrojstwa" – sporą porcję wiedzy, zabawne ilustracje i lekkie pióro. Jedna uwaga – starsze dzieci bez problemu powinny prowadzić sobie z zawartością książki, jednak najmłodsi czytelnicy mogą potrzebować wsparcia i dodatkowego objaśnienia. Nie wahajcie się i sięgnijcie po historię pewnego Piotrka, który od kilku miesięcy uprzykrza nam życie.

Jak Piotrek zrobił pandemię

• #bibliożycie
  • #WyzwanieLC2024
  • Literatura dziecięca
  • Literatura popularnonaukowa
  • Biblioteka córki
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Wirus i inne drobne ustrojstwa