Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat

Okładka książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat Kate Pankhurst
Okładka książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
Kate Pankhurst Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza K.E. Liber popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
2017-01-01
32 min.
Paulina Lubowiecka
kobiety

"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" - Kate Pankhurst, to pięknie ilustrowana książka, w której poznajemy niesamowite kobiety i ich dokonania. Zajmowały się różnymi dziedzinami, w których niechętnie widziano kobiety. Stały się symbolem siły, odwagi i determinacji w walce o swoje prawa. Możemy przeczytać informacje o życiu i dokonaniach Jane Austin, Coco Chanel, Marii Skłodowskiej-Curie, Amelii Earhart, Annie Frank czy Sacagawei. Ciekawe rozmieszczenie treści i ilustracji sprawia, że książkę czyta się i ogląda z wielkim zainteresowaniem.
Uważam, że książka może być pięknym prezentem dla dziewczynek ale i chłopcy wyciągną z niej wiedzę o sile naszych bohaterek.

Książka opowiada o kobietach które przeżyły różne niesamowite i niebezpieczne przygody. Jest w niej bardzo dużo obrazków i mało tekstu myślę że dzieciom się spodoba :)

Książka przedstawia w przyjazny najmłodszym sposób, postacie kilku z najważniejszych kobiet, które pojawiły się na kartach historii. Są nimi: Jane Austen (pisarka),Gertrude Ederle (pływaczka, pierwsza kobieta która przepłynęła kanał La Manche),Coco Chanel (projektantka mody),Frida Kahlo (meksykańska malarka),Maria Skłodowska-Curie (naukowczyni),Mary Anning (paleontolożka),Mary Seacole (czarnoskóra pielęgniarka, twórczyni hotelu-szpitala dla rannych w wojnie krymskiej, bez względu na ich pochodzenie),Amelia Earhart (lotniczka, pierwsza kobieta, która przeleciała nad Oceanem Spokojnym),agentka Fifi (tajna agentka brytyjska),Sacagawea (indiańska przewodniczka),Emmeline Pankhurst (sufrażystka),Rosa Park (sprzeciwiła się segregacji rasowej w USA),Anna Frank (autorka "Dziennika Anny Frank", Żydówka, które zginęła w obozie zagłady). Przedstawione postaci pochodzą z różnych dziedzin, mają różnorodne pochodzenie, pochodzą z różnych epok i miejsc. Komiksowe rysunki, dymki ze słowami bohaterek, krótkie acz treściwe opisy ich życia i dokonań nie rozpraszają zanadto uwagi, a każdy element ilustracji opowiedzieć można korzystając z umieszczonych w książce słów. W przypadku podróżniczek, możemy wraz z nimi przebyć trasy ich podróży za pomocą linii i strzałek i ilustrujących je obrazów. Język jest dopasowany do wieku młodszych dzieci, trudniejsze zaś pojęcia i ich wyjaśnienia umieszczone zostały w słowniczku na końcu książki. Bardzo cennym elementem jest użycie feminatywów, żeńskich form zawodów i zajęć. Na jednej z ostatnich stron znajduje się swego rodzaju poradnik "A jak ty zmienisz świat?", pełen motywacyjnych uwag ze strony każdej z przedstawionych w książce kobiet.

Wciąż tak niewiele wiemy o herstorii, postaci kobiet są pomijane i umniejszane, dlatego tak ważna jest świadomość wagi ich działań w przeszłości jak i w obecnym świecie. "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" jest jedną z wielu książek dla dzieci (choć nie jest ona przeznaczona jedynie dla dzieci),uzupełniającą wiedzę o kobietach i ich roli, kiedyś i teraz. Polecam! Dziewczynkom, by bardziej uzewnętrznić ich siłę i przełamywać wciąż obecne stereotypy, chłopcom, by wiedzieli, że kobiety mogą wiele, a ich miejsce to nie tylko dom, kuchnia i dzieci. To od nas zależy na jakie pokolenie wyrosną nasze dzieci. Otwarte, czy wciąż pełne uprzedzeń i stereotypów. Dzięki takim książkom jak "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" mamy szansę zmienić świat naszych dzieci i ich postrzegania rzeczywistości, zaowocuje to w ich przyszłości!

To kolejna ciekawa książka o kobietach tym razem dla młodszych czytelników.
Barwnie, ciekawie i rzeczowo przybliżone zostały kobiety, które swoją determinacją, konsekwencją i upartością zmieniły podejście i myślenie o kobietach w ogóle. Autorka zaprezentowała te z nas, które miały odwagę przeciwstawić się niesprawiedliwości, przełamać tabu, nieracjonalny zakaz czy krzywdzące prawo.

Książka zawiera najważniejsze wydarzenia i dokonania trzynastu kobiet z różnych szerokości geograficznych, profesji, czasów i stanów, niektóre są znane szerzej inne mniej, ale każda opowieść jest interesująca. Każdej bohaterce autorka poświęciła dwie strony informacji podanych w bardzo różnej formie, min. chmurek, wycinków, podpisów, monologów, fragmentów. Jest mnóstwo obrazków, rysunków i ilustracji. To wszystko przyciąga wzrok i zachęca do zapoznania się z opisem.

Autorka pokazała dokonania Jane Austen, Coco Chanel, Gertrudy Ederle, Fridy Kahlo, Marii Skłodowskiej-Curie, Amelii Earhart, Rosie Park, Emmeline Pankhurst, Mary Anning, Mary Seacole, Annie Frank, Sacagawei i agentce Fifi.

Ta książka jest nośnikiem siły kobiet; pokazuje że mogą, powinny i warto walczyć o swoje prawa. Warto mieć marzenia i nie bać się je realizować, mieć wiarę w swoje możliwości.

To bardzo dobra książka zwłaszcza dla rodziców córek, aby pokazywać im, że w niczym nie ustępują chłopcom. Zachęcać je do wiary w siebie, kroczenia wybraną ścieżką i spełniania swoich potrzeb.

To kolejna ciekawa książka o kobietach tym razem dla młodszych czytelników.

Nietypowe rozmieszczenie treści (trochę jak komiks),intrygujące ilustracje,
inspirująca treść i przesłanie na czasie - oto książka autorstwa Kate Pankhurst.
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat",
ma nadzwyczajnie długi tytuł i jest nadzwyczajnie pięknie wydana! Mnie zachwyca! :-)

W książce przedstawiono dokonania trzynastu kobiet.
Każda z kobiet "zajmuje" jeden rozkład* książki.
To nie są notki biograficzne, raczej zbiór kilku ważnych informacji,
takie "wabiki": o czym marzyła, na co się odważyła i co osiągnęła dana kobieta.
Może któryś z młodych czytelników zechce dowiedzieć się więcej i sięgnie po kolejne książki?

Z tej książki dzieci dowiedzą się co nieco o Coco Chanel, Marii Skłodowskiej-Curie,
Amelii Earhart, Gertrudzie Ederle, Fridzie Kahlo, a także o Rosie Park, Emmeline Pankhurst,
Mary Anning, Mary Seacole, Jane Austen, Annie Frank, Sacagawei i agentce Fifi.
To obywatelki różnych krajów, reprezentantki różnych dziedzin.
Znaliście wszystkie te nazwiska? Jeśli nie, to podstawowe informacje znajdziecie właśnie w tej książce.
Nie zgubcie się tylko wśród tych napisów, podpisów, notek, dymków, strzałek.

Na co zwracacie uwagę wychowując córki?
Podsycacie marzenia i pomagacie je realizować?
Wzmacniacie wiarę w siebie, we własne możliwości?
Pokazujecie dokonania innych kobiet? Stawiacie je córkom za wzór?
Książka "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" jest dla nich? :-)

Nietypowe rozmieszczenie treści (trochę jak komiks),intrygujące ilustracje,
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat",

W książce przedstawiono dokonania trzynastu kobiet.
Każda z kobiet...

• Portrety
  • Dla Janki
  • Czytana dziecku

Dodaj cytat z książki Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat