Kurzol. Strach się bać!

Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Okładka książki Kurzol. Strach się bać!
Boguś JaniszewskiNikola Kucharska Wydawnictwo: Agora Cykl: Kurzol (tom 2) komiksy
komiksy
Kurzol (tom 2)
Agora
2023-11-08
2023-11-08
9788326841934

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen? Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Gdzie ... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki 24 godziny w epoce kamienia Lan Cook, Laurent Kling
24 godziny w e... Lan Cook, Laurent K...
Kurzol. Gdzie ... Boguś Janiszewski,&...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: W tej dzielnicy żadnej łaciny. Tom 1 Jean Bastide, Matthieu Choquet, Yves Coulon, Jérôme Erbin, Philippe Fenech
Idefiks i Nieu... Jean Bastide, Matth...

Gotowi na wyprawę do wnętrza organizmu??
Tym razem Antek i Kurzol chcą się przekonać jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka nerwy biorą górę i pojawia się strach. No po prostu strach się bać!

Ale uprzedzam, że nie będzie strasznie, bo będzie dynamicznie, będzie ciekawie i bardzo zabawnie, bo przygody Antka i jego kurzowego przyjaciela Kurzola to pełna niespodziewanych zwrotów akcji podróż do wnętrza.

No bo ogólnie dobrze jest wiedzieć co w nas siedzi, co nami steruje i jak na to reagujemy. A co czeka naszych bohaterów? Rozbiegane i panikujące Myśli, Alina Adrenalina w pełnej gotowości, Generał Kortyzol w bojowym nastroju, bezradna Szefowa, mały kłębek nerwów, którego łatwo wystraszyć i inni stali bywalcy organizmu.

To tylko namiastka tego, z czym będziecie mieć do czynienia w trakcie lektury. Książka, która częściowo ma formę komiksu, obrazuje i tłumaczy na prostu język, taki dziecięcy, reakcje organizmu na stresujące sytuacje, prowadzące do strachu i nerwów. Uczymy nasze dzieci jak radzić sobie ze strachem i stresem, dlatego dołóżmy do tego wiedzę pochodząca z "samego środka", która nada temu wszystkiemu pełen obraz i pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć siebie.

To już druga książka z Kurzolem i Antkiem w rolach głównych, którzy podejmują się nie lada wyzwania, jakim jest podróż do wnętrza organizmu.

Gotowi na wyprawę do wnętrza organizmu??

Nie więcej niż dobra, niestety - w porównaniu z częścią pierwszą wydaje się znacznie mniej konkretna i nie wszystko jest opisane w dostatecznie jasny sposób. Gdybym kompletnie nie wiedziała, jakie są mechanizmy strachu/stresu w organizmie człowieka, z tej książki nie raczej nie dowiedziałabym się tego i nie potrafiłabym odpowiedzieć na wątpliwości dziecka.

@mamcia_tomusio_lilusiowa
"Kurzol. Strach się bać" to książka autorstwa @bogus_janiszewski z ilustracjami @nikola_ilustracja składająca się z 10 rozdziałów w których znajdują się komiksowe wstawki.

To kolejne przygody dziesięcioletniego Antek i jego przyjaciela czyli tytułowego Kurzola stworzonego z kłębów kurzu znajdujących się pod łóżkiem chłopca.

Tym razem przyjaciele przeniosą się do wnętrza organizmu za pomocą magicznej klepki, aby nauczyć się pokonać lęk, stres. Zobaczą oni co dzieje się w ciele podczas największego stresu, jak pracują nasze poszczególne narządy. Poszukają sposobu by zmniejszyć stres, by nauczyć sobie z nim radzić.

Mnóstwo zabawny tekstów, przekręconych powiedzeń, które moje dzieci jeszcze nie rozumieją, ale mnie bawią. Interesujące medyczne kwestie, dużo medycznych terminów, ale ogrom procesów zachodzących w ciele jest tak ciekawie przedstawiony, że kolejny raz jestem pod wrażeniem.

Ciekawa książka, ale myślę, że dla starszych dzieci, choć mój 8 latek z wielką chęcią słucha gdy czytam ją na dobranoc. A Wy znacie tę

@mamcia_tomusio_lilusiowa

Tym razem...

Ja wiem, że z okładki łypią okiem jakieś stwory, że lekko grozą wieje i ciarki po plecach przechodzą. Ale proszę się nie bać! Proszę brać i czytać! Tu jest wszystko pod kontrolą. Toż to przecież Antek i jego niezwykły przyjęciem Kurzol. Ok, przerażeni uciekają przed Kłębuszkiem. No tak.. Hmm.. Uciekają. To może jednak nie wszystko jest pod kontrolą? 😬🤔

To mama Antka rabanu narobiła i mocno Kurzola odkurzaczem nastraszyła. Antek w obawie o przyjaciela też z nerwów pobladł. By ratować sytuację, teleportują się do ciała chłopca. O rety! Co tu się dzieje? Wszystko postawione w najwyższej gotowości. Alina Adrenalina formuje bojowe szeregi. Generał Korti rozgaszcza się z kawką na dobre, Myśli są rozbiegane, a Szefowa traci zupełnie głowę. Antek i Kurzol śledzeni przez Benka i Adasia (dwa krążące po organizmie fagocyty, co nie lubią intruzów) trafiają do oazy spokoju Mistrza (ciało migdałowate),który aplikuje im relaksującą kąpiel w bąbelkach, kilka głębokich wdechów i na koniec przedstawia im Kłębuszka. Słodziak z niego. Taki mały kłębek nerwów, który niespodziewanie wymyka się spod kontroli. No tego dla Antka i Kurzola jest za wiele.

Wracają czym prędzej, szczęśliwi, że to koniec przygody. Nowe doświadczenia uczą ich, że nie taki strach straszny, jak go malują. Chyba, że kolejny czai się za ich plecami... 😅

---
O ciele człowieka to tylko ten duet tak nietuzinkowo opowiadać potrafi. Robi to tak, że nawet nie wiemy kiedy, a rozdział o strachu i stresie z podręcznika do medycyny mamy w małym paluszku. Miksują wątki fabularne z komiksowymi, świat realny z fantastyką, wiedzę z rozrywką, humor z poważnymi tematami. Nie ma się co bać, tylko czytać, by o strachu wiedzieć więcej i umieć sobie z nim radzić. 👍

To mama Antka rabanu...

Lubicie się bać? Jasne, w kontrolowanych warunkach, kiedy oglądamy straszny film w domowym zaciszu, albo nawet w kinie, może to sprawiać frajdę. Ale czy lubicie się bać TAK NAPRAWDĘ? To uczucie strachu, nagłego i mocnego, wywołanego przez okoliczności, nie jest wcale przyjemne. Jedni wtedy dygoczą, inni potwornie się pocą, ale niekoniecznie rozumieją dlaczego. Czasem strach bywa irracjonalny i paraliżuje człowieka. Co wtedy dzieje się w organizmie? Można dowiedzieć się z kolejnego odcinka przygód Kurzola, czyli bohatera książki Bogusia Janiszewskiego i Nikoli Kucharskiej.

Kurzol podbił moje matczyne serce do tego stopnia, że zaczęłam odrobinę łaskawszym okiem spoglądać na wymiatane spod łóżka "koty". W czasie sprzątania uciekam myślą do świetnej przygody Antka i Kurzola we wnętrzu bezsennego organizmu. A tu już czeka na nas kolejna wyprawa, tym razem tropem... strachu.

Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska stworzyli wspólnie kapitalną książkę, która jest świetną rozrywką, ale też bardzo na serio można się z niej co nieco nauczyć. Mamy tu realną wiedzę z zakresu fizjologii ( i psychologii) ciała człowieka podaną w bardzo przystępny i - co ważne - atrakcyjny sposób. Mamy tu do czynienia z połączeniem powieści fabularnej z komiksem, wyrażającym doskonale dialogi i "sceny z życia ciała". Uwielbiam Bogusia Janiszewskiego i jego pełne poczucia humoru, a jednocześnie nieprzekłamujące rzeczywistości książki.

Cała fabuła skupia się na irracjonalnym i nieopanowanym lęku Kurzola, który prowadzi do wnętrza organizmu i poznania zachodzących tam procesów w reakcji na strach. Po drodze Antek i Kurzol stykają się z innymi "mieszkańcami" organizmu i dowiadują się, jaką odgrywają one rolę.

Nie da się ukryć, że całość przypomina nieco to, co znamy z animowanego serialu Było sobie życie, w którym personifikacje enzymów, komórek, bakterii itp. objaśniają widzowi zasady funkcjonowania ludzkiego ciała. A jednak nie ma tu mowy o kopiowaniu, bo autor przetwarza ten pomysł całkiem po swojemu, przede wszystkim filtrując go przez swoje poczucie humoru. I dlatego daje Antkowi niezwykłego towarzysza w postaci... Kurzola.

Oczywiście nawet najlepsza historia skierowana do najmłodszych nie obejdzie się bez ilustracji, a o ten aspekt zadbała już Nikola Kucharska. I zrobiła to w świetnym stylu. Nie tylko zwizualizowała Antka, ale powołała do życia samego Kurzola. Ilustracje Kucharskiej są nie tylko ozdobnikiem dla treści, ale jej integralną częścią, jako że dialogi między postaciami zamknięte zostały w komiksowych kadrach. Dzięki temu lektura książki jest jeszcze bardziej atrakcyjna i angażująca.

Kurzol to doskonałe połączenie tradycyjnej opowieści i komiksu, a także miks przygodowej fabuły z treściami popularnonaukowymi. Skierowana do najmłodszych historia doskonale ujmuje i przedstawia temat, który jest bardziej istotny niż mogłoby się wydawać. Napisana z lekkością i sporą dawką specyficznego, ale i zrozumiałego humoru opowieść z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Uwielbiam takie książki i uwielbiam samego Kurzola.

Co wzbudza w Waszych dzieciach największy strach?

Wychodzę z założenia, że każdy się czegoś boi, ale inaczej radzi sobie z różnorodnymi lękami. Im prędzej przyjrzymy się dziecięcym obawom, tym lepiej, oczywiście potrzebujemy dzieci, by towarzyszyły nam w tej obserwacji. Na pewno ułatwimy im w ten sposób mnóstwo spraw w dorosłości.

W drugiej części przygód Antka i Kurzola zauważymy, jak mocno zajmie ich ucieczka przed tym, czego się boją, a momentami będą musieli stawić czoła swoim strachom. Wewnątrz przestraszonego ciała mnóstwo się dzieje, a bohaterów wartkiej, a zarazem edukacyjnej dla czytelnika akcji jest wiele: Sertonina (Nina),Jerzy Cholesterol, Glukoza, Adrenalina, Myśli (Rozbiegane) oraz nasz główny Strach, który ma wielkie oczy.

W historię wpleciony jest komiks, dzięki lekturze z dobrą dawką humoru przyjrzymy się swoim zachowaniom, reakcjom, wielu emocjom, a strach gra tu główną rolę. Jest nam potrzebny, daje nam sygnał przed niebezpieczeństwem. Wiele lękowych zachowań napędza błędne myślenie, a kontrola nad oceną pewnych sytuacji może być skuteczną strategią. Mistrz potrafi zabrać się za skuteczne kurczenie strachu 😉

Komiksowa wersja książki nadaje dynamiki całej historii, wciąga czytelnika od pierwszej strony, barwna i energiczna grafika oraz zabawna gra słów na pewno trafią do młodszych czytelników. Całość to również lekcja anatomii w cudownej wersji.

Na ostatnich stronach znajduje się Regulamin Strachu, przypomnienie pierwszego tomu i zapowiedź trzeciego oraz ściągawka z informacji o bohaterach.

W czasie lektury zabawę mieliśmy przednią, mocno Was zachęcam do poznania tej fantastycznej serii.

Co wzbudza w Waszych dzieciach największy strach?

W drugiej części przygód Antka i...

Odkurzanie to moja ulubiona praca domowa i właśnie w tym widzę przyczynę tak późnego zawarcia znajomości z Kurzolem! Ale co się odkurzy, czy odwlecze… Z radością witam u siebie kudłatego stworka oraz Antka, parę niecodziennych przyjaciół, których druga, wspólna przygoda trafiła właśnie na półki księgarni.

I jeśli, podobnie jak ja, sięgniecie od razu po drugi tom, to spieszę z informacją, że spokojnie może być on czytany samodzielnie. Już z pierwszych stron zorientujecie się, kto, co, gdzie i za pomocą jakich magicznych klepek. Po tym, jak bohaterowie odwiedzili ludzki organizm, by zrozumieć wagę snu, w najnowszej części, na tapetę pójdzie strach.

Czy ogarnięty lękiem, ludzki organizm to dobre miejsce na wycieczkę? Sprawdzili to osobiście Kurzol i Antek, którzy chwycili magiczną klepkę i przenieśli się w sam środek wielkiego zamieszania. Alina Adrenalina wykrzykiwała rozkazy, Generał Korti zalegał, powodując osłabienie organizmu i nieprzyjemne napięcie, myśli biegały od ściany do ściany, a Szefowa załamywała ręce. W dodatku na Kurzola zaczęły polować fagocyty Adaś i Benek, których tasak i zamiłowanie do utylizacji nie zwiastowały niczego dobrego. Zapowiadała się ekscytująca, ale też przyprawiająca o lęk, przygoda!

Czy strach jest zawsze zły? Czym jest błędne koło lęku? Czy można pomniejszyć myśli, które zwiększyły nasze obawy? I w końcu, czy to prawda, że strach ma wielkie oczy? Przekonajcie się sami, towarzysząc naszym bohaterom podczas niecodziennej wyprawy w głąb organizmu.

W tej zwariowanej, pełnej humoru książce, znajdziecie genialne połączenie komiksu i tradycyjnego tekstu. Dzięki tej swoistej hybrydzie tytuł świetnie sprawdzi się na różnych etapach czytelniczej przygody. Najmłodsze dzieci będą mogły oglądać dynamiczne ilustracje, trochę starsze odczytywać tekst z dymków, a potrafiące już swobodnie czytać - litą część opowieści.

Bardzo podoba mi się, że nie jest to typowa, stricte edukacyjna książka, a raczej szalona przygoda z umiejętnie przemyconą, nienachalną dawką wiedzy. Gorąco polecam!

I jeśli, podobnie jak ja, sięgniecie od razu po drugi tom, to...

Jakże bliski jest mi temat najnowszej części "Kurzola"! Z lękami i strachami znam się całkiem nieźle i okazuje się, że wielu dorosłych też regularnie spotyka się z tymi upierdliwymi ziomkami. Niektórzy już się z nimi oswoili, inni próbują z nimi walczyć, a jeszcze inni bywają nimi sparaliżowani. Być może Ty też wiesz, o czym mówię. Dlatego ogromnie się cieszę, że pojawia się coraz więcej książek dla dzieci, które pomagają rozprawić się z lękami. Wierzę, że zaopiekowanie się tą emocją jeszcze w dzieciństwie sprawi, że w dorosłym życiu nie będzie ona aż tak uciążliwa. Przed Tobą druga część przygód Antka i Kurzola, czyli "Kurzol. Strach się bać!".

Tym razem wyruszymy w podróż do środka przestraszonego organizmu. Takiego, któremu aż włosy się jeżą na skórze, a zimny pot spływa po plecach. Poznamy tam nowych bohaterów: Alinę Adrenalinę, brygadę glukozowych cząsteczek, Jerzego Cholesterol, Serotoninę Ninę, a nawet rozbiegane myśli. Antek i Kurzol będą uciekać, ukrywać się, stawać oko w oko z największymi strachami. Spotkają nawet kłębek nerwów, który jak się go pogłaszcze, to się kurczy i wydaje się nawet słodki. Tylko oczy ma zawsze wielkie.

W tej części młodzi czytelnicy zrozumieją, że to zupełnie normalnie, że czasem rządzą nami emocje. To w porządku czuć strach, bo przecież ta emocja mówi o czymś ważnym, chroni nas. Ważne jest natomiast dostrzeganie sytuacji, w których stres zaczyna przejmować nad nami kontrolę i poznanie sposobów, które nie pozwolą poddać się błędnemu kołu lęku.

"- Im bardziej myślę, tym bardziej się boję, a im bardziej się boję, tym więcej strachu mam w myślach. Tak?

- Może tez być tak, że to strach jest pierwszy, a myśl druga. Ta myśl łapie strach i nim kręci. Robi się kręcioł strachu i myśli - dodał Mistrz".

Podoba mi się połączenie komiksu z tradycyjną opowieścią. Dzięki temu całość jest jeszcze bardziej dynamiczna, ale również łatwiejsza w odbiorze dla młodego odbiorcy. Dodatkowo ilustracje, które są humorystyczne, niebywale plastyczne i emanujące energią, sprawiają, że opowieść wciąga niczym odkurzacz, którego na początku historii tak bardzo przestraszył się Kurzol.

I na koniec pamiętaj - emocji nie warto zamiatać pod dywan!

• Komiks
  • PRZECZYTANE 2023
  • Literatura dziecięca
  • Dziecięce
  • literatura dziecięca
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Kurzol. Strach się bać!