Bóg, to o czym dorośli cie nie mówią

Okładka książki Bóg, to o czym dorośli cie nie mówią Boguś Janiszewski
Okładka książki Bóg, to o czym dorośli cie nie mówią
Boguś Janiszewski Wydawnictwo: Publicat Cykl: To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 11) Seria: To, o czym dorośli Ci nie mówią popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 11)
To, o czym dorośli Ci nie mówią
Publicat
2023-05-30
2023-05-30
#bóg #dziecko #dzieci #filozofia

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...
Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen? Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Gdzie ... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki Wnętrza zwierząt Sprawdź, co kryje się w ich ciałach Margaux Carpentier, Barbara Taylor
Wnętrza zwierz... Margaux Carpentier,...
Okładka książki Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać Edward Kay, Mike Shiell
Kupa faktów o ... Edward Kay, Mike Sh...
Okładka książki Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy Perceval Barrier, Chiara Pastorini
Wielcy filozof... Perceval Barrier, C...

Chyba po raz pierwszy spotykam się z religijną książką przedstawioną w tak niespotykany sposób. Rysunki jakie w niej znajdziecie są niecodzienne i trochę karykaturalne. Ich celem jest ukazanie prawdy, kiczu oraz tego jak kto co postrzega. Zabierałam się za jej czytanie kilka razy, gdyż wciąż miałam wrażenie, że coś mi umyka, że nie do końca rozumiem jej znaczenie. Spis treści zawiera sześć najważniejszych zagadnień religijnych, a w nich conajmniej kilka pytań, które można podpiąć pod dany temat. Wiem, że autor chciał podejść do tego tematu w żartobliwy sposób. Chociaż cała opowieść wygląda jak bajka, to jednak według mnie jest dla starszego odbiorcy. Głównym tematem jest Bóg i religia, oraz pytania czy istnieje, co to jest to coś, co każdy wie i czuje, że jest, ale pewności nie ma. Co było na początku świata, jak ludzie zaczynali sobie radzić w początkach ludzkości, co ma kościół fo państwa, jak się żyje po śmierci, w co nie wierzą ateiści, kto wierzy w ufo, czy będzie raj na ziemi i co się skończy, świat czy religia? W tej pozycji otrzymacie odpowiedzi w postaci żartu, prawdy oraz czarnego humoru. Nie bardzo potrafię się wypowiedzieć na jej temat, bo w trakcie lektury wciąż czułam się dziwnie. Chyba taka forma opowieści nie bardzo do mnie przemawia.

#bóg #wydawnictwopublicat #wiara #religia #świat #narodziny #ateista #recenzjaksiążki #polishgirls #krótkierozdzialy

Temat trudny, kłopotliwy, irytujący, rodzący wojny, społeczne konflikty i jak świat długi i szeroki raczej to się nigdy nie zmieni. I nie ważne, w co lub kogo wierzysz i czy w ogóle wierzysz, to nie zmienia faktu, że WARTO wiedzieć i znać, czy się rożni jedno od drugiego. Dlaczego ta religia ma takie a nie inne zasady, z czego one wynikają a dlaczego w drugiej, trzeciej i czwartej jest zupełnie inne. Być może w twoim otoczeniu, szkole, przedszkolu czy pracy, spotykasz się z osobami innej wiary. I nie możesz wtedy dyskwalifikować kogoś, tylko dlatego, że nie wierzy w to co ty, ma inne święta, poglądy i zasady. Wtedy należy wykazać się wiedzą (przynajmniej w minimum),aby zachować się z godnością człowieka, nawet jeśli dana religia jest dla nas trudno społecznie akceptowalna.
Religioznawstwo to obszerna dziedzina wiedzy połączona z filozofią czy etyką i oczywiście nikt nie wymaga od nas jej pełnej znajomości. I aby NIE oceniać i móc przynajmniej rozróżnić A od B, to warto sięgnąć po publikację, która NIE krytykuje, NIE klasyfikuje i NIE dokonuje podziału na lepsza/gorsza, tylko krok po kroku tłumaczy i objaśnia zasady danej religii czy wyznania.
W przystępny sposób tłumaczy na czym polega wiara, teologia, ateizm. Kim jest kapłan, prorok i jak jest jego rola. Czym są księgi i co można w nich przeczytać. Czy wiara może połączyć się z nauką. Kim był Zeus, Budda, Mojżesz. Dlaczego więcej jest bogów niż bogiń? To tylko niektóre z trudnych pytań, a odpowiedzi są zaprezentowane w bardzo przyjemnej formie komiksu , zobrazowane ciekawymi grafikami i zdecydowanie zachęcają do lektury. To takie kompendium podstawowej wiedzy, którą każdy z nas powinien posiadać. W dobie naszych podróży, szkolonej wymiany uczniów czy miejsca pracy spotykamy się z wieloma religiami. Kulturoznawstwo staje się powszechne a brak naszej wiedzy nie może nas zmuszać do społecznego ostracyzmu i wykluczenia.
Wiedza daje zrozumienie, wolność, akceptację. Polecam!

Po co komu religia? Czy bóg wygląda? Czemu w Hadesie bywa nudno? W co wierzą ateiści?

Opowieść o tym, jak wyszliśmy od wierzenia w boga obecnego w przyrodzie, który był samą naturą, do Boga któremu składamy ofiary i budujemy świątynie.

Fantastycznie, z doskonałymi ilustracjami, opisano początku wszechświata według różnych religii. Poznajmy wersję Hindosów, Mezopotamczyków, ludów nordyckich czy ludu Joruba z Nigerii. Ci ostatni uważali, że na początku początków były tylko niebo u góry i... Bagno. Bogowie rezydujący w niebie zeszli w końcu po pajęczynie na dół i z muszli którą nieśli wyleciał piasek, potem gołąb, a na końcu kura z pięcioma nogami❤️

Mamy tutaj opisy różnych świąt, święte miejsca (przedoskonałe ilustracje budynków sakralnych, cudo!),szukamy odpowiedzi na pytanie co na co dzień robi bóg, skąd się biorą wojny religijne i czym religie się różnią. To byłby doskonały początek nauki etyki w szkole, może których światły nauczyciel zechce skorzystać z mądrości tej książki?

Wszystko podane apetycznie i ze smakiem, okraszone dobrym żartem, śmieszkami i ciekawostkami, czyli dokładnie tak jak dziecku łatwiej jest pojąć rzeczy trudne. "Bóg. To o czym dorośli Ci nie mówią" Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera to książka, która sama czytałam sobie wieczorem i niczego nie żałuję.

Tym razem książka nieco inna od wszystkich. Na pewno dziecięcą, na pewno świetne wydana. Przepiękne ilustracje, sztywna okładka, duży format, co na pewno wygląda pięknie.
150 stron w dużym formacie, to ekstra dawka wiedzy i nauki. Przyjemne z pożytecznym 😘

O Bogu, na wesoło, ale nie obraźliwie. Poznamy odpowiedzi na wiele pytań.
➡️ czy buddyści mają piekło,
➡️ czy zwierzęta idą do nieba
➡️ czym różni się wiara od religii,
➡️ czy poznać święte miejsca różnych religii.
➡️ czy wiara I nauka kiedyś się pogodzą
➡️ i wiele, wiele innych pytań i odpowiedzi

Wszystko ciekawie opisane. Oprócz tekstu głównego, bardzo duża cześć rozrysowana jest za pomocą komiksu. Mnóstwo "chmurek" kolorowych obrazków, które zachęcają najmłodszych do zapoznania się z książką.
Mnie to przekonało. Strony same się przewracały, można było się pośmiać, zdobyć duża dawkę wiedzy a przede wszystkim poznać odpowiedzi na wiele pytań związanych z religią.

Lektura obowiązkowa dla każdego 💪💪
Polecam 💪💪💪

O Bogu, na wesoło, ale nie obraźliwie. Poznamy odpowiedzi na wiele pytań.
➡️ czy buddyści mają piekło,
➡️ czy...

Seria niezwykle ciekawych książek, zatytułowana "To, o czym dorośli Ci nie mówią" autorstwa Janiszewski&Skorwider wzbogaciła się o kolejny tytuł.
Tym razem autorzy pochylają się nad tematem wiary.
Człowiek od zawsze zadawał pytania i poszukiwał na nie odpowiedzi. Dążył do poznania prawdy o sobie, skąd się wziął na na świecie i czy coś czeka go jeszcze po śmierci. Z upływem czasu wiele teorii ewaluowało, dając początek nowym religiom, a bóg, który początkowo był siłą obecną we wszystkim z czasem został zmaterializowany.
Książka pt. "Bóg" odpowiada na wiele pytań dotyczących wiary. Z pewnością zaspokoi w tej kwestii dziecięcą ciekawość.
Znajdziecie w niej między innymi informacje na temat tego skąd się wziął bóg, czemu służą rytuały, jakie znaczenie przypisuje się mitom, czym różni się wiara od religii, czemu religie ze sobą walczą, czy polityka i religia mają ze sobą coś wspólnego, która religia jest największa i czy boga można sobie wybrać. Poznacie wiele faktów dotyczących różnych religii. Autorzy nie pomijają również kwestii związanych z życiem pośmiertnym.
Ta książka to publikacja absolutnie dla każdego. To prawdziwe vademecum, napisane z dużą dozą humoru i dystansem, opatrzona oryginalną ilustracją.
Polecam serdecznie tym, którzy wierzą, tym którzy nie wierzą i tym, którzy ciągle poszukują.

Tym razem autorzy pochylają się nad tematem wiary.

‘Bóg’ to już 11 tom serii popularnonaukowej dla dzieci zatytułowanej ‘To, o czym dorośli Ci nie mówią’ autorstwa Bogusia Janiszewskiego. Tak jak poprzednio taki i teraz przypominani, iż nie ma obowiązku czytania książek po kolei. Każdy tom zajmuje się innymi tematami co pozwala na sięganie po nie w kolejności, jaka nam akurat jest wygodna/potrzebna.
Przy poprzednim tomie zachwycałam się wydaniem i w tym wypadku jest podobnie. Piękne komiksowe ilustracje, twarda oprawa i zwięzły tekst pozwalający jak najlepiej zrozumieć przedstawiane zagadnienia. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to znak rozpoznawczy tej serii.
W tej części autor podejmuje się próby wyjaśnienia kim jest Bóg oraz czym jest wiara i ukazuje nam od początku jak na przestrzeni wieków zmieniało się ich postrzeganie. Przybliżona zostaje kwestia narodzenia się wiary oraz jej ewolucja, pokazane są obrzędy, rytuały, a także różnorodność religijna. Wszystko to napisane lekkim językiem, który przyczynia się do łatwego przyswajania informacji, a dodatkowa nuta humorystyczna w postaci gier słownych sprawia, iż całość jest łatwa i przyjemna w odbiorze.
Coś, co bardzo mi się spodobało to fakt, że w swoich wyjaśnieniach autor nie ocenia żadnej religii oraz tego, czy ktoś wierzy, czy nie. Ukazane są różne obszary wiary, od najdawniejszych wierzeń po te nowsze związane z kosmitami, przedstawieni zostają różni bogowie i bóstwa oraz to jak postępują ich zwolennicy, ale też poruszana jest kwestia ateizmu. Wszystko w sposób rzetelny i w pewien sposób neutralny, bez oceniania co jest lepsze a co gorsze, co dobre a co złe. Dzięki temu czytelnik może sam wyrobić sobie własne zdanie. Dodatkowo przez to, że poruszane jest tyle zagadnień, śmiało można stwierdzić, że książka ta zachęca do dalszego zgłębiania wiedzy oraz zadawania pytań, szczególnie w momentach w których np. nie zgadzamy się z autorem w jakiejś kwestii bądź coś nas bardziej zaintryguje, co z kolei przyczynia się do lepszego zrozumienia tematu.
‘Bóg’ to kolejny pouczający tom serii, który przyda się w każdym domu, w którym mieszkają młodzi odkrywcy świata. Dodatkowo śmiało mogę powiedzieć, że ta seria przyda się nie tylko młodszym, ale też starszym czytelnikom. Serdecznie polecam ją w całości!

Przy poprzednim tomie...

Dziś chciałam Wam pokazać fenomenalną książkę o religii i wierze, która nadaje się zarówno dla osób wierzących jak i ateistów.

"Bóg" to prawdziwe kompendium wiedzy na temat ludzkich wierzeń od zarania dziejów po czasy współczesne. Znajdziemy tam nie tylko szczegółowy przegląd różnych religii, ale zastanowimy się wspólnie nad tematami związanymi z wiarą jak np:
👉 skąd się wziął bóg, w jakich bogów wierzą lub wierzyli ludzie, gdzie mieszkają bóstwa i po co są rytuały,
👉 w jaki sposób powstał świat i czy któryś bóg miał z tym coś wspólnego, jakie są wierzenia dotyczące stworzenia człowieka,
👉 jak powstaje religia i do czego jest potrzebna, z czego składa się religia, co to są księgi święte, kim są prorocy i czy istnieją religie bez boga,
👉 jak wygląda bóg, jakie są duże i małe religie, czy kościół współdziała z państwem,
👉 co się dzieje po śmierci, jak w różnych wyznania wyglądają niebo i piekło, jak skończy się świat,
👉 czym się różni wiara od nauki, kim są ateiści i co to są odłamy religijne.

To bardzo ciekawa lektura, która świetnie zbiera w całość wiedzę o tym co wiąże się z religią. W sposób wolny od wartościowania przybliża skąd się biorą wierzenia i jak się kształtowały. Zawiera wiele ciekawostek i smaczków, które zaintrygują czytelnika. Ponadto pozbawiona jest zadęcia, zawiera sporą dawkę luzu i poczucia humoru, dzięki czemu czyta się ją bez poczucia brzemienia na barkach.

Dla mnie ma ogromy walor edukacyjny i naukowy - pod takim kątem ją czytałam i zaspokoiła mój głód wiedzy całkowicie. Bardzo bym chciała, żeby powstało więcej takich książek dla dzieci i młodzieży. Książek, które opowiadają o tym w co wierzą ludzie bez wskazywania która religia jest prawdziwsza od innych.

👉 skąd się...

No właśnie, dorośli nie mówią bo nie wiedzą. Niedawno byłam w kinie i trafiłam na seans poprzedzony filmem edukacyjnym poruszającym m.in. kwestie międzywyznaniowe. Po prostu błąd na błędzie. Wiedza o religiach i wyznaniach, a nawet o tej dominującej, jest znikoma. Dlatego dobrze, że jest taka książki, która w przystępny sposób wprowadzają w krąg zagadnień związanych z bogiem i religią. Pokazuje bogactwo życia duchowego we współczesnym świecie, codzienność ludzi wierzących (zasady jakimi powinni się kierować, ale też całą organizacyjną strukturę w której funkcjonują). Utrzymanie w komiksowym stylu ilustracje czynią ją przyjazną dla czytelnika. Jest w pierwszym rzędzie skierowana do młodych, szukających odpowiedzi na pytania fundamentalne. Ale dorosły odbiorca także świetnie się się w niej odnajdzie. Zwłaszcza, gdy trudne kwestie wiszą w powietrzu. Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Publicat.

To książka niezwykłego duetu, który przekazuje ważne i bardzo potrzebne tematy w sposób humorystyczny i przede wszystkim zrozumiały dla młodego czytelnika.

Boguś Janiszewski i Max Skorwider tym razem poruszają tematy wiary, religii, bogów i sensu życia. Nasz byt na Ziemi fascynuje wielu od bardzo dawna. W książce znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących bogów, wierzeń, obrzędów, rytuałów, czy naszego istnienia. Skąd wziął się Bóg? Który z bogów był pierwszy? Kto stworzył świat? Która religia jest najlepsza? Wciąż zadajemy sobie te pytania i często podejmujemy próby ich zrozumienia. Dlatego tak ważne jest, by rozmawiać z dziećmi o tym, że wiara dla każdego znaczy coś innego, bo wierzyć można nie tylko w jednego Boga.

Filozoficzne wątki, wyjaśnienie wielu pojęć, jak religia, teologia, życie po śmierci, piekło, grzech, ateizm prowadzą młodego czytelnika przez ten niezwykle rozbudowany temat bogów, religii i wszystkiego, co z nimi związane. A w tym wszystkim autor nie ocenia, nie narzuca, a przedstawia różne formy wiary, pokazuje różnice w postrzeganiu bogów.

Dlaczego zatem warto sięgnąć po tę książkę? Przede wszystkim dlatego, że wiedza w niej przekazywana jest bardzo jasno i zrozumiale. Humorystyczne akcenty skupiają uwagę na tym, co faktycznie istotne i zwracają uwagę czytelnika. W prostych słowach, poprzez opisy i dialogi młody czytelnik otrzymuje sporą dawkę wiedzy.

W rozmowach i podjęciu tematu religii i różnych wierzeń może pomóc nowość Wydawnictwa Publicat i znanych już autorów Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.
"Bóg" z serii książek popularnonaukowych dla dzieci "To, o czym dorośli Ci nie mówią, bo często sami nie wiedzą" to publikacja traktująca o Bogu, religii, wierzeniach i wszystkich tematach z tym związanych.
Książka odpowiada na nurtujące pytania ludzkości:
o istnienie Boga,
o powstanie świata i ludzi,
o życie po śmierci,
czy zwierzęta idą do nieba?

Oprócz tego wyjaśnia podstawowe pojęcia, takie jak religia, teologia, w przystępny sposób przedstawia różne wierzenia, obrzędy, święta z perspektywy różnych religii. Tak naprawdę w tej książce znaleźć można cały przekrój wiedzy związanej z religijnością od czasów antycznych (poruszenie m.in. mitów greckich).
Co ciekawe i bardzo potrzebne, autorzy poruszają również temat prześladowań i ich przyczyn.
W książce zachwyca nie tylko rzetelność, obiektywizm, ale też typowa dla tej serii dawka humoru, która wraz z intrygującymi ilustrajami zachęca małego czytelnika do czytania.
Publikacja przybiera formę komiksu, ale nie brakuje tak sporej wiedzy. Jest to niesamowita podróż na temat poszukiwania ludzkiej egzystencji, pełna szacunku i zrozumienia dla każdego.
Polecam!

Książka...

• Dla dzieci
  • Komiks
  • Ciekawostkowo
  • DLA DZIECI
  • Literatura dziecięca
  • Książka recenzencka

Dodaj cytat z książki Bóg, to o czym dorośli cie nie mówią