Woda - Źródło życia

2020-09-26
2020-09-26
Katarzyna Łakomik

Okładka książki Jak ratowaliśmy Wigilię Cecilia Heikkilä, Ellen Karlsson
Jak ratowaliśm... Cecilia Heikkilä, E...
Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene
Historia małej... Sabine Bohlmann, Ke...

Bardzo trafnie zilustrowany i zminimalizowany temat wody.

Bardzo trafnie zilustrowany i zminimalizowany temat wody.

Chlupie, szumi, kapie, pluska, bryzga i faluje. Jako jedyna może być ulotnie niewidzialna, mokra i bardzo twarda. Na co dzień po prostu akceptujemy to, że jest. Raz jej pragniemy, innym razem szczerze nie znosimy, zwłaszcza, gdy ze spowitego szarością nieba pada bez ustanku. Ale woda, która dla nas jest taka pospolita i niepozorna jest naszym największym skarbem.

Mamy jej pod dostatkiem, a przynajmniej tak nawykliśmy sądzić. Przecież susze i brak źródeł wody pitnej to problemy krajów o terenach pustynnych i przeludnionych… Nic bardziej mylnego. Czy wiecie, że coraz większe obszary naszego kraju są zagrożone znaczącymi deficytami wody, np. Polska Centralna, w której mieszkam? A woda pitna (słodka) stanowi zaledwie 3% ziemskich zasobów tego niezwykłego składnika, który niesie i utrzymuje życie na planecie?

O tym, jak ważna jest woda i jak ogromne ma znaczenie dla zdrowia człowieka, życia ludzi, zwierząt i roślin przeczytacie w książce Christiny Steinlein i Mieke Scheier „Woda źródło życia” @wydawnictwobabaryba

Jednak poza informacjami o istotności obecności wody dla prawidłowego funkcjonowania planety poruszono w niej tematy związane z zagrożeniami wynikającymi z destrukcyjnego wpływu działalności człowieka na środowisko i klimat, którego skutki oddziałują również na dostępność i jakość zasobów wody. Autorka w prosty i przystępny sposób opisuje występujące zagrożenia i ich przewidywalne konsekwencje. Nie straszy, jednak zmusza do zastanowienia się nad tym, jak możemy przeciwdziałać degradacji naszej planety przez nas samych…

Bo nic nie zagraża życiu na Ziemi tak bardzo jak człowiek…

To bardzo ważna książka, która w mądry sposób zwraca uwagę na kwestie, które często są ignorowane, bo przecież nas to nie dotyczy… Ale czy na pewno?

Tę książkę trzeba znać.

Mamy jej...

Jeśli staracie się żyć w równowadze ekologicznej z nasza planetą, jeśli nieobce Wam zagadnienia dotyczące ochrony przyrody i racjonalnego gospodarowania dostępnymi dobrami, ta książka z pewnością Was zainteresuje.

"Woda, źródło życia" to kompendium wiedzy o naszym najcenniejszym ziemskim zasobie, jakim jest woda.

Z tej książki dowiemy się:
🌊 skąd wzięła się woda na Ziemi i jaki to ma związek z powstaniem życia,
🌊 jakie rodzaje wody występują na naszej planecie i jak rozkłada się dostęp do niej,
🌊 na co zużywa się najwięcej wody i co się dzieje ze ściekami,
🌊 jakie zagrożenia może powodować woda,
🌊 jak przyczynić się do oszczędzania tego surowca.

To świetnie napisana i bardzo ciekawa książka. Każda strona pełna jest rzetelnej wiedzy, ciekawostek i ilustracji obrazujących omawiane zagadnienia. Czyta się ją szybko i z pasją. W dodatku budzi wiele pytań i skłania do refleksji.

Zdecydowanie polecam ❤️

Z tej książki dowiemy się:
🌊 skąd wzięła się woda na Ziemi...

O wodzie, czyli o najważniejszej substancji na Ziemi, chyba nigdzie nie napisano więcej. Przed Wami "Woda. Źródło życia", książka stworzona dla dzieci, która temat tej substancji traktuje należycie i wyczerpująco. Jest jedną z kilku ekoksiążek Wydawnictwa Babaryba, które w ostatnim czasie trafiły do naszej biblioteki.

Warto wspomnieć, że autorka książki, Christina Steinlein, jest pasjonatką wszystkiego, co związane z wodą. Ponadto studiowała na Uniwersytecie w Monachium ekologię wodną - dostajemy tu zatem garść sprawdzonej i rzetelnej wiedzy z wiarygodnego źródła.

A o czym dowiedzą się czytelnicy podczas lektury?

Wydaje nam się, że woda po prostu jest i być musi - odkręcamy kurek i nie zastanawiamy się, skąd się wzięła i czy kiedyś jej źródło się wyczerpie. Książka pomaga uświadomić, ile wody w ciągu dnia zużywa każdy człowiek i jaki efekt może mieć jej nadużycie. Tłumaczy gdzie i w jakiej postaci woda występuje na Ziemi. Wskazuje na miejsca, w których wody brak lub te, które są są już zagrożone jej brakiem. Opisuje właściwości wody i jej zastosowania, jednocześnie wspominając o zagrożeniach, jakie woda ze sobą niesie.

A nade wszystko książka uświadamia trudną prawdę - dzień, w którym zasoby wody staną się tak małe, że nie wystarczy jej dla wszystkich ludzi, może wkrótce nadejść.

Czy można temu zapobiec? Można, bo wielu zależy od Ciebie, człowieku.

"Woda. Źródło życia" to kolejna potrzebna lektura, która mądrze opowiada i podpowiada, jakie rozwiązania nauczą nas rozsądnie korzystać z wody. Bogata w ilustracje nie moralizuje i nie ocenia. Napisana przystępnym i zrozumiałym językiem temat wody traktuje wyczerpująco, szeroko i gruntowanie.

"Bo woda jest maszyn największym skarbem, którego musimy nauczyć się mądrze używać".

Warto wspomnieć, że autorka książki, Christina...

Czy wiesz, że niemal każda rzecz powstaje przy wykorzystaniu w procesie produkcji ogromnych ilosci wody?🚿

Aby powstała jedna para spodni trzeba wykorzystać 11 tysięcy litrów.
Aby wyprodukować tabliczkę czekolady należy zużyć 17 tysięcy litrów.
Aby zadbać o kurę, by zniosła jajko potrzebnych jest ich aż 200 tysięcy.

Liczby są ogromne prawda?
I najbardziej obrazowe.

Woda to najcenniejsze składnik naszego świata. 🏞
W końcu bez niego nie było by na ziemi życia.
Holistycznie opowiada o tym książka "Woda, źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi" wydana przez @wydawnictwobabaryba a napisana przez Christine Steinlein i Mieke Scheier.

Krążenie wody w przyrodzie jest dla większości z nas, dorosłych dobrze znane. 🌍
Rozumiemy jak odbywa się ten proces.
A czy zastanawiałeś się jakim procesom musi zostać poddana poza poza przyrodą, aby móc być trwale wykorzystywaną przez człowieka?
Wez pod uwagę, że przeciętny człowiek zużywa jej około 100-120 litrów dobowo! 😳

Ogromną rolę odgrywa uzdatnianie wody.
Poza mechanicznym oddzielaniem widocznych zanieczyszczeń ma miejsce także chemiczne wzbogacanie aby oczyścić ją ze szkodliwych substancji.
Na kartach książki można zapoznać się z kolejnymi etapami, szczegółowo opisanymi.
Można też odkryć powiązanie między woda użytkowaną w naszych domach a poziomem wód gruntowych.

Dawniej ludzie wykorzystywali wodę z dużo większym szacunkiem I oszczędnością, a jednocześnie zdecydowanie inaczej wyglądał proces produkowania konkretnych przedmiotów. W dodatku nie trzeba było usprawniać procesów a ludzie wiele tworzyli własnymi rękami.

Dziś trudniej o stabilne zużycie.
Populacja zwiększa się i rolnictwo wymaga sztucznego nawadniania aby plony były na odpowiednim poziomie.
Oprócz tego przywykliśmy do wygody i udogodnień z których bardzo trudno zrezygnować.

Książka prowadzi czytelnika przez ogromną ilość tematów. Wyczerpująco opisuje kolejne problemy, szanse i zagrożenia związane z tą niezwykłą substancją.
Uświadamia, poszerza horyzonty i przekazuje wiedzę, która ma szansę skłonić do racjonalnego wykorzystania a przyszłościowo może nawet spowolnić zmiany klimatyczne na świecie i odmienić życie.💙

Aby powstała jedna para spodni trzeba wykorzystać 11 tysięcy litrów.
Aby wyprodukować tabliczkę czekolady należy zużyć 17 tysięcy litrów.
Aby zadbać o kurę, by zniosła jajko potrzebnych jest ich aż 200 tysięcy.

Liczby są ogromne prawda?
I najbardziej obrazowe.

Woda...

Woda sprawia, że nasza planeta jest wyjątkowa, to dzięki niej Ziemia zachwyca różnorodnością oraz bogactwem fauny i flory.
Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób znalazła się na Ziemi? Przyznam szczerze, że sama nigdy o tym nie myślałam za oczywiste przyjmując fakt jej istnienia.

Woda to najcenniejszy zasób naszej planety, często nie doceniany i bagatelizowany.
Z każdym dniem przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia oraz zmniejszenia jej dostępności. Co by się stało gdyby nagle jej zabrakło?

"Woda. Źródło życia" (czy tylko ja słyszę w głowie głos Krystyny Czubówny czytając ten tytuł?) to książka, której celem jest uświadomienie społeczeństwu jak istotna jest rola życiodajnego płynu i jakie nieodwracalne zmiany zachodzą w momencie kiedy utrudniany jej krążenie. Autorka Christina Steinlein ukończyła ekologię wodną na uniwersytecie w Monachium, jest zatem właściwą osobą na właściwym miejscu, która w tym temacie wie wszystko i swoją wiedzą chce podzielić się z innymi.

Ziemia w około 71% pokryta jest wodą, z czego jedynie 4% to woda słodka. W chwili obecnej funkcjonują już odsolarnie, które umożliwiają pozyskanie wody pitnej z mórz i oceanów. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok poziom wód gruntowych drastycznie spada przyczyniając się do wysychania słodkich zbiorników oraz ograniczenia dostępu do zasobów w krajach mniej rozwiniętych.

H2O jest niezbędna nie tylko dla naszego komfortu życia, ale również do procesu produkcji przedmiotów codziennego użytku. Niestety człowiek swoją nieprzemyślaną działalnością wywiera negatywny wpływ na gospodarkę wodną.
Czy wiecie, że jedna osoba w Polsce zużywa ok. 120 litrów wody, z czego tylko 4 litry do gotowania i picia, a do wyprodukowania jednej pary jeansów potrzeba aż 11 000 litrów!
Im więcej kupujemy tym większy ślad wodny zostawiamy po sobie. Co zatem zrobić, aby zmniejszyć konsekwencje jakie niesie za sobą nieprzemyślane nadużywanie tego zasobu?
Autorka podaje kilka przykładów, których wprowadzenie wymaga od nas minimum wysiłku, a może przyczynić się do poprawy komfortu życia przyszłych pokoleń.
Warto wypróbować je wszystkie.

Z...

Nie miałam tej książki w planach, szczerze mówiąc, nawet nie miałam o niej pojęcia. Jednak gdy tylko dostałam możliwość przeczytania książki Woda. Źródło życia od razu wiedziałam, że warto się jej przyjrzeć. Czy tak było?

W-O-D-A.Cztery litery tworzące tak ważne dla człowieka i całego świata słowo. Warto poznać jego znaczenie, warto zdać sobie sprawę, ile dobrego woda robi dla człowieka, a ile złego człowiek dla wody i warto dowiedzieć się, jak dbać o tę cenną ciesz, bez której żadne istnienie nie ma szans.

“Woda źródło życia” autorstwa Christiny Steinlein oraz Mieke Scheier to wspaniała książka dedykowana ciekawskim szkrabom w wieku 6+, które chcą zgłębiać wiedzę oraz pragną poznać życie nasza planetę jak najlepiej. Książka udowadnia, że tak naprawdę wszystko, każdy proces na Ziemi odbywa się dzięki wodzie. Dowiadujemy się, ile litrów wody zużywamy do codziennych czynności, jaką rolę woda odgrywa w ludzkim organizmie oraz ile jest jej na świecie. Czytając tę fantastyczną pozycję możemy poznać hipotezy dotyczące pojawienia się wody na planecie oraz ciekawe właściwości H2O. Opisane są w niej zjawiska z udziałem wody oraz krainy, które wody mają w nadmiarze i takie, w których przez dłuższy czas w ogóle jej nie widać. “Woda źródło życia” to również opisane problemy z wodą w roli głównej - zjawiska, których człowiek nie jest w stanie powstrzymać oraz sytuacje, które przez człowieka zostają wywołane (np. zawłaszczenie wody przez bogaczy i ograniczenie jej ludziom biedniejszym). To wszystko i jeszcze więcej można znaleźć w tej książce, która ukazała się dzięki wydawnictwu Babaryba i świetnie pasuje do serii o Ociepleniu klimatu czy Śmieciach. Uważam, że warto takie książki czytać dzieciom i od małego uświadamiać ich, że człowiek jest wyłącznie mieszkańcem tej planety, nie jej właścicielem i że powinniśmy dbać o nią i o jej zasoby, do których należy woda. W zrozumieniu pomagają liczne ilustracje, które zostały fantastycznie wkomponowane w tekst. Polecam serdecznie!

Woda to najważniejszy zasób na Ziemi. Póki jest w zasięgu ręki, póki leci z kranu – nawet nie zauważamy jej obecności. Dopiero gdy jej braknie, wtedy dociera do nas, jak wysoką rangę ma woda na naszej planecie. Dzięki wodzie jest życie. Pewnie dlatego tak uparcie szukają jej też naukowcy na innych planetach – bo, powtarzam raz jeszcze, woda to życie. Dzięki wodzie wszystko żyje! – tak właśnie zaczyna się ta książka.

Czy byliście świadomi tego, że w Polsce jedna osoba zużywa codziennie 100-120 litrów tej cennej substancji? To przecież 100 dużych butelek jednolitrowych. Kąpiel, toaleta, picie, podlewanie kwiatów, gotowanie. Od ziarnka do ziarnka aż zbierze się miarka – mówi stare przysłowie. Jaką rolę odgrywa woda w organizmie człowieka, jak wygląda sytuacja wodna na Ziemi, skąd w ogóle wzięła się woda, jakie posiada właściwości, dlaczego opady deszczu są takie ważne i jak rozkładają się na Ziemi, gdzie na naszej planecie prawie nigdy nie występują opady, na czym polega uzdatnianie wody, do kogo w ogóle należy woda, dlaczego może być groźna? To tylko kilka zagadnień poruszanych przez autorów. Jednym z najciekawszych i najważniejszych rozdziałów jest ten mówiący o tym, jak zmienia się klimat i co to właściwie oznacza. Bo przyznajmy szczerze, zmiana klimatu dość często przewija się przez różne informacje. Pora zrozumieć, co naukowcy mają na myśli. W książce można znaleźć odpowiedź na ważne pytanie, w jaki sposób my, zwykli ludzie, możemy oszczędzać wodę i przyczynić się do ochrony jej zasobów. To ważna edukacja – od małego, tak, by już najmniejsze dzieci znały wartość wody. Zamiana kąpieli na prysznic, zakręcanie wody podczas mydlenia rąk i mycia zębów, naprawa cieknących kranów, ekonomiczny przycisk podczas toalety, mycie owoców w misce, zbieranie deszczówki czy programy Eko w pralkach i zmywarkach. To zaledwie kilka ważnych przykładów, które warto naśladować na własnym podwórku. Książka tłumaczy wodne zagadnienia w sposób zrozumiały i interesujący. Nie za długie teksty, mnóstwo ilustracji zachęcają do lektury, zgłębiana tematu i realizowania ważnych postanowień związanych z dbaniem o wodę w życiu codziennym.

Woda to życie. Bez wątpienia najważniejsza substancja na Ziemi. Niedawno w świetnej eko serii z Wydawnictwa Babaryba ukazał się tomik poświęcony właśnie wodzie. I choć wszystkie książki z zielonego cyklu Babaryby bardzo sobie cenię, to publikacja Christiny Steinlein od razu podbiła moje serce i wyskoczyła na honorowe miejsce.
Całość recenzji: https://tinyurl.com/2e4a2yux

Całość recenzji: https://tinyurl.com/2e4a2yux