Dwie twarze liberalizmu

Okładka książki Dwie twarze liberalizmu John N. Gray
Okładka książki Dwie twarze liberalizmu
John N. Gray Wydawnictwo: Aletheia Seria: Biblioteka polityczna Aletheia filozofia, etyka
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka polityczna Aletheia
Tytuł oryginału:
Two Faces of Liberalism
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8387045861
Tłumacz:
Piotr Rymarczyk
Tagi:
liberalizm
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1633
453

Na półkach: ,

„Dwie twarze liberalizmu” Johna Gray’a to pouczająca lektura. Autor przedstawia ustrój liberalny jako formę ustrojową, która w zdecydowany sposób przeciwstawia się wszelkim formom totalitaryzmu i fundamentalizmu. Zwraca też uwagę, że ustrój liberalny jest szczególnym wytworem kultury europejskiej, opierający się na hobbesowskiej zasadzie modus Vivendi. Jednakże ukazuje jak w obecnych czasach zmieniły się okoliczności, które wraz ze zmianą narzędzi wytworzyły sytuacje nieznane w czasach Kanta. Świat przestał być jedno wymiarowy, do czego dążyli liberałowie.. Ludzie nie są jednorodni tożsamościowo, bardziej przypominamy pryzmat, w którego różnobarwnym świetle się poruszamy, w oparciu o monady Leibnizowskiej metafizyki.
Ludzie współcześni mają różne potrzeby, a one są głównymi determinantami naszych postaw moralnych i politycznych.
W swej książce autor zwraca na niejednoznaczność praw człowieka, gdyż one zależą od zasobności poszczególnych państw. Ciekawostką jest przytoczony fakt, że prawo do nauki było bardziej respektowane i powszechne na Kubie pod rządami Castro, niż w uboższych warstwach społecznych bogatych Stanów zjednoczonych.
Prawa zresztą bywają zmienne. „Ustanowienie nowych praw może być uzasadnione nie tylko przez zmiany tego, co ludzie cenią, ale także przez zmiany okoliczności”. Tale pojawiające się nowe technologie m.in. inżynierii genetycznej zagrażają ludzkim interesom w dotychczas nieznany sposób, może to skutkować ograniczeniem lub zniesieniem praw już ustanowionych. Autor powołując się na pracę Jack’a Parsons’a podaje przykład, że wzrost liczebności ludzkiej populacji może anulować roszczenia prokreacji. (s.183) . Mieliśmy też możliwość przekonania się jak szybko można było wprowadzić ograniczenia swobody przemieszczania się w – nazwijmy to roku COVID-owym.
Wskazuje też podobnie jak de Lilla w „Końcu liberalizmu, jaki znamy”, że sama myśl liberalna powinna ewoluować dostrzegając zmiany potrzeb ludzi. Zagrożenie, jakie widzi to przede wszystkim w sposobie postrzegania państwa. Wraz z rozwojem pluralistycznych tożsamości i wzrastającej roli instytucji ponadnarodowych nasze czasy mogą wkrótce bardziej przypominać czasy późnośredniowieczne niż erę współczesną. Gdyż wraz z upadkiem klasycznego europejskiego państwa narodowego nastąpił wzrost etnicznych nacjonalizmów. Dlatego z jednej strony liberalizm stojący na straży wolności przekonań, może doprowadzić do katastrofy, gdyż dziś trudno wyobrazić sobie etnicznie homogeniczne społeczeństwa.
Pasjonująca lektura, po którą sięgnąłem, jako polecaną w jednej z notatek przez prof. Marcina Króla.
Zainteresowanym Polecam

„Dwie twarze liberalizmu” Johna Gray’a to pouczająca lektura. Autor przedstawia ustrój liberalny jako formę ustrojową, która w zdecydowany sposób przeciwstawia się wszelkim formom totalitaryzmu i fundamentalizmu. Zwraca też uwagę, że ustrój liberalny jest szczególnym wytworem kultury europejskiej, opierający się na hobbesowskiej zasadzie modus Vivendi. Jednakże ukazuje jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
John N. Gray Dwie twarze liberalizmu Zobacz więcej
John N. Gray Dwie twarze liberalizmu Zobacz więcej
John N. Gray Dwie twarze liberalizmu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także