Anarchia, państwo i utopia

Wydawnictwo: Aletheia
7 (21 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
filozofia i etyka
Sarahov

Robert Nozick (1938–2002) należał do najbardziej znanych amerykańskich filozofów polityki, choć "Anarchia, państwo, utopia" (1974) była praktycznie jego jedyną publikacją w tej dziedzinie. Z pozycji liberalizmu zarysował tam swoje rozumienie i uzasadnienie państwa. Locke, Kant i Rawls to główne postaci z dziejów filozofii politycznej, do których nawiązywał. Słynna stała się jego teoria „państwa minimalnego”, ograniczonego do bardzo specjalnych, ochronnych funkcji. Wszelkie „większe” państwo wykracza już poza naturalną zasadność. Własność pozyskana dzięki „wolnej wymianie” jest sprawiedliwa, nawet jeśli prowadzi do nierówności społecznych. Te idee oraz żywy język i żywa myśl, za pomocą których zostały przedstawione, zyskały sobie uznanie wśród neokonserwatywnych przeciwników „państwa opiekuńczego”, chociaż Nozickowi, w przeciwieństwie do Rawlsa, obce były konserwatywne koncepcje moralnych podwalin państwa liberalnego. Jego książka jest mimo zmiennych mód politycznych nadal atrakcyjna intelektualnie i stopniowo staje się klasyką nie mniej niż traktaty Locke’a. „Times Literary Supplement” umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych książek XX wieku.

źródło opisu: matras.pl

źródło okładki: matras.pl

Le_h_muet | 2014-07-31
Na półkach: Amerykańska, Przeczytane

Warto przeczytać, by stanąć oko w oko z utylitarnym potworem, zachwycić się pięknem i prostotą liberalnej utopii, a na koniec odetchnąć z ulgą, że, jak każda utopia, nie ma ona szans na realizację.

Maciej Gutowski | 2016-06-14
Na półkach: Filozofia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2016

W książce poruszono zagadnienia dotyczące zasadności istnienia państwa z punktu wyjścia, jakim jest anarchia oraz zakresu funkcji, jakie to państwo miałoby sprawować. Autor określa swoje podejście do państwa jako libertariańskie i z tego punktu widzenia szuka odpowiedzi na pytania: jakie są źródła legitymizacji władzy państwowej? gdzie zarysowane są dopuszczalne granice ingerencji państwowej? w jaki sposób usprawiedliwić dany zakres władzy rządowej? Rozważając powyższe zagadnienia, Nozick oparł się na tezie głoszącej, że jednostki posiadają prawa i stąd istnieją rzeczy, których żadna osoba ani grupa osób nie może zrobić drugiej osobie lub grupie bez naruszenia tych praw oraz stwierdzeniu, że to, co ludziom wolno, a czego nie wolno robić sobie nawzajem implikuje ludzkie działania za pośrednictwem aparatu państwowego lub w celu jego tworzenia.
„Państwo minimalne jest najbardziej rozbudowanym państwem, jakie można usprawiedliwić. Każde bardziej rozbudowane państwo narusza ludzkie...

kkentert | 2015-07-02

Nozick choć nominalnie jest liberałem - spełnia podobną rolę jak Hayek - tępi ostrze liberalizmu.
Jego "Anarchia" jest podzielona na 2 części:
W pierwszej opisuje różne sposoby odejścia od państwa - i konkluduje konieczność istnienia tzw. państwa ultraminimalnego.
W drugiej części próbuje udowodnić, że niżej już zejść się nie da i państwo ultraliberalne musi istnieć.
Czyli -> Państwo musi istnieć.
Do facto jest to trudny przeciwnik dla anarchokapitalistów
W powszechnym odbiorze jest ekstremistą libertarianizmu
a de facto jest tylko pro-państwowcem...

Tomasz Dworowy | 2016-03-26
Hasker | 2016-02-28