Walka o ogień. Jak gotowanie stworzyło człowieka

Wydawnictwo: CiS
Catching Fire. How Cooking Made Us Human
ewolucja
Pistacia

Już od czasów Karola Darwina uczeni ewolucyjny sukces człowieka przypisywali właściwej naszemu gatunkowi inteligencji i zdolnościom do adaptacji do różnych środowisk. Profesor Richard Wrangham, biolog z Harvardu i jeden z najwyżej dziś cenionych antropologów, w swojej najnowszej książce (wydanie amerykańskie maj 2009) proponuje jednak odmienne, znacznie bardziej biologiczne i lepiej udokumentowane spojrzenie na ewolucyjną historię rodzaju Homo i naszego gatunku, spojrzenie, które powinno znacząco zmienić również nasze podejście do problemów dziś nurtujących ludzkość, jak choćby powszechna epidemia otyłości. Profesor Wrangham, z charakterystyczną dla siebie erudycją, operując olbrzymim i wyczerpującym materiałem dowodowym, obejmującym zarówno świadectwa archeologiczne, jak antropologiczne, etnograficzne i biologiczne, dowodzi, że przełomowy moment w historii gatunku ludzkiego nastąpił około miliona ośmiuset tysięcy lat temu, kiedy nasi przodkowie opanowali ogień i przeszli z diety surowej na gotowaną. Wówczas to u Homo erectus - który w zasadzie w tym ujęciu powinien zostać nazwany Homo gastronomicus - zaczęły pojawiać się ewolucyjne, anatomiczne i psychologiczne adaptacje, a ostatecznym efektem tych przemian były narodziny Homo sapiens, człowieka współczesnego, z rozwiniętym mózgiem i bogatym życiem społecznym. U zarania ludzkości stał nie Człowiek?Łowca, dowodzi profesor Wrangham, ale Człowiek?Kucharz. To ogień ukształtował naszą biologię i naszą psychologię, a skutki tego do dziś widoczne są w naszej anatomii i w naszych społeczeństwach. Walka o ogień to lektura dla wszystkich, którzy interesują się naszą ewolucyjną historią, i dla wszystkich, którzy interesują się naszą całkiem współczesną dietą.

[opis wydawcy]

źródło opisu: CiS, 2009

źródło okładki: http://www.cis.pl/

renavera | 2015-12-15

Zajmująca lektura. Opracowanie zasadniczo antropologiczne, dotyczące ewolucyjnego rozwoju człowieka, dotykające też kwestii etnologii, etnografii i kultury. Momentami obrazuje, do jakiego stopnia dawne, pierwotne wręcz przyzwyczajenia pierwszych ludzi do chwili obecnej oddziałują na, wydawałoby się, nowoczesne, cywilizowane społeczeństwa. W żadnej mierze nie jest to sucha naukowa książka, naszpikowana danymi liczbowymi i tabelami, ale wciągająca, interesująca książka, poszerzająca horyzonty czytelnika. Mówi się, że podróże kształcą. Ta podróż przez wieki była bardzo pouczająca.

żabot | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Lubię książki, które, nawet kiedy promują autorska teorię, nie są jednostronne, uwzględniają poglądy innych na dany temat. XIX i większość XX wieku charakteryzowała się wręcz skrajną jednostronnością i dogmatyzmem w wielu dziedzinach nauk biologicznych i naukach o człowieku. Dochodziło do wręcz żenujących awantur i sporów na najwyższych szczytach nauki. Żeby przypomnieć choćby długotrwały i gorący spór, co kształtuje naturę ludzką, geny czy środowisko (wychowanie i kultura). Naukowcy, żeby nadać swojej teorii większego splendoru potrafili dyskredytować wszystkie fakty, które doń nie pasowały i a oponentów mieszać z błotem i szkalować. Nie inaczej było z teoriami, co zapoczątkowało człowieka w zwierzęciu, jakie czynniki miały zasadniczy wpływ na to, że gdzieś w pomroce dziejów jakiś Australopitecus, któremu w wielu aspektach budowy i życia bliżej było do wielkich małp człekokształtnych niż człowieka, stawał się powoli Homo, a potem poprzez kolejne stadia pośrednie stawał się coraz...

podolen | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Niby nic odkrywczego tu nie ma.Niby treści zawarte w tej książce są mniej więcej znane, ale poukładane i zaargumentowane w ten sposób w jaki opisuje to autor powoduje że zaczynasz się zastanawiać: "Dlaczego ja tego wcześniej sam sobie w głowie tak nie poukładałem.Dlaczego patrzyłem i nie widziałem??" Świetna książka,jedna z tych do przeczytania której nakłaniam każdego.

Vincent | 2015-02-09

Ciekawa pozycja. Autor próbuje przedstawić jak wiele w naszym życiu zmieniło się odkąd opanowaliśmy ogień. Nie tylko w kontekście rozwoju cech osobniczych, ale również kulturowych. Wiele ciekawych informacji, w szczególności dotyczących wpływu gotowania nasz rozwój. Książka może zainteresować tak osoby próbujące zgłębić wiedzę z zakresu życia naszych przodków, jak i zainteresowane odziaływaniem określonego pokarmu na organizm.

| 2015-04-18

Szczególnie ciekawa dla osób interesujących się nauką o żywieniu i ewolucją.

Dawid | 2016-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2016

Walka o ogień czyli ksiazka o nas, o naszych przodkach i przodkach przodków.
Nakłania do myślenia w jaki sposób myślimy, żyjemy i spożywamy w szczególności uwzględniając sposób naszego odżywiania i gotowania.
Bardzo przyjemna lektora na parę dni.

Wojtek | 2016-09-24
unnecessary | 2016-06-29