I człowiek stworzył bogów...

Seria: Pejzaże Myśli
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Et l’homme crea les dieux. Comment expliquer la religion
człowiek, stworzył, bogów, religia
popularnonaukowa
dona

„I człowiek stworzył bogów...” to książka o religii, jej symbolach, systemach przedstawiania, a jednocześnie o poznaniu sposobów tworzenia wyobrażeń religijnych oraz o przyczynach ich budowania i funkcjach w historii ludzkiego poznania. Odwołuje się ona bezpośrednio do ustaleń współczesnych badań antropologicznych, psychologii poznawczej, ewolucyjnej i międzykulturowej oraz komunikacji społecznej. P. Boyer w sposób przenikliwy, zajmujący i kontrowersyjny, nie odnosząc się do modnego paradygmatu refleksji religioznawczej (Freud, Jung, Eliade, Campbell) i nie wpisując się w postmodernistyczne kwestionowanie metafizyki, analizuje religię jako formę kolektywnej pamięci. Wedle autora nie można zrozumieć religii, uniwersalności jej przedstawień i doświadczenia religijnego w ogóle, jeśli nie rozpozna się procesów zachodzących w ludzkim mózgu. To fascynująca opowieść o złożoności ludzkiego umysłu i nie mniejszej złożoności relacji społecznych.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

almos | 2017-04-22
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Książka mówiąca o antropologicznych źródłach religii, zawierająca olbrzymią ilość informacji z antropologii, religioznawstwa, psychologii kognitywnej. Niestety, napisana jest mętnie i zbyt erudycyjnie. Mimo, że można tam znaleźć wiele interesujących myśli, oraz dużo ciekawych informacji o pochodzeniu idei religijnych, zmęczyła mnie i rozczarowała ta lektura.

Przymierzałem się do książki Boyera od dawna, to bowiem zupełnie podstawowa pozycja mówiąca o antropologicznych źródłach religii. Jest to również rzecz szalenie ambitna. Wykorzystując najnowsze odkrycia psychologii kognitywnej, antropologii, lingwistyki i biologii ewolucyjnej autor usiłuje odpowiedzieć na zupełnie podstawowe pytania: „Dlaczego niemal wszędzie istnieją religie? (…) Dlaczego religia ma dla ludzi tak duże znaczenie? (…) Dlaczego istnieje wiele religii, a nie tylko jedna?” itd., pytań jest więcej. Czy książka na nie odpowiada? Raczej wątpię i zaraz uzasadnię dlaczego..

To niezwykle ambitne, zbyt ambitne,...

chealsey | 2017-06-27
paul | 2016-08-02