Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów

Tłumaczenie: Anna Wawrzyńska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Neanderthal Man. In Search of Lost Genomes
Anna Wawrzyńska
popularnonaukowa
Ag2S

Czego dowiedzieliśmy się o pochodzeniu człowieka dzięki badaniom genomu naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych? „Neandertalczyk” przedstawia fascynującą historię okrywania odpowiedzi na to pytanie. Od pierwszych prób badań kopalnego DNA w latach 80. aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 r., śledzimy niezwykłą opowieść o narodzinach nowej dziedziny nauki, której porażki i triumfy ze swadą opisuje człowiek, dzięki któremu badania te w ogóle się rozpoczęły.
Odczytanie pełnego zapisu informacji genetycznej neandertalczyka sprawiło, że dowiedzieliśmy się o nim znacznie więcej, niż kiedykolwiek odkrylibyśmy dzięki tradycyjnym badaniom paleontologicznym. Przede wszystkim jednak zbliżyło nas do odpowiedzi na pytanie, jakie biologiczne czynniki sprawiły, że to ludzie współcześni – a nie nasi wymarli krewni – odnieśli oszałamiający sukces ewolucyjny. No właśnie, czy jednak neandertalczycy wymarli bez śladu?
Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w naszym drzewie genealogicznym. Stały się fundamentem, na którym jeszcze przez długie lata budować będą inni badacze – antropolodzy, paleontolodzy, genetycy populacyjni, ewolucjoniści. „Neandertalczyk” to wciągająca opowieść o marzeniach, wytrwałości i nauce najwyższej próby. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Paweł | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Autor jest kosmopolitycznym naukowcem, w połowie Szwedem, w połowie Estończykiem. Od lat związany z niemieckim uniwersytetem w Lipsku. Podróżuje po całym świecie, spotyka się z antropologami z różnych krajów i bada relikty po pierwszych ludziach z gatunku homo neanderthalensis oraz człowieka właściwego czyli homo sapiens. Z większym naciskiem jednak na tych pierwszych. Naukowiec wykorzystał możliwości współczesnej nauki z dziedziny genetyki, technologię odczytywania i intepretowania zapisów kodów genetycznych DNA z nielicznymi znaleziskami kostnych pozostałości po neandertalczykach. Swoistą kopalnią szczątków neandertalczyków są jaskinie położone w górach chorwackiej Dalmacji. Udało się odnaleźć kości neandertalczyków, którzy zostali pożarci przez swoich współziomków. W trakcie konsumpcji ciał napadniętych, mięso było oddzielane od kości i dokładnie poobgryzane, następnie skrupulatnie był wysysany szpik kostny. Ogołocony gnat był odrzucany w kąt, gdzie cierpliwie czekał przez 30...

Bladyniec | 2019-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Książka napisana przez naukowca, któremu po raz pierwszy w historii udało się odczytać DNA neandertalczyka. To świetnie napisana pozycja popularno-naukowa, którą można polecić każdemu; niewiele jest tu specjalistycznych terminów, a nawet jeśli się pojawiają, to spokojnie można je pominąć. Pojawia się za to mnóstwo fajnych osobistych historii o stylu życia naukowców, o tym jak się przyjaźnią i jak ze sobą konkurują. Główny wątek ma w sobie coś z powieści detektywistycznej, kiedy to wraz z uczonymi zastanawiamy się, czemu kolejne próby im się nie udają i jak w końcu znajdują rozwiązania. Prócz neandertalczyka jest też sporo o odczytywaniu genomów z mamutów, mumii oraz... wyschniętej cielęcej wątróbki. Sympatyczna książka, nie tylko dla tych, którzy pasjonują się nauką!

MAREK | 2019-02-16
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Ksiazka opowiada o pracy swiatowej slawy naukowca z jego perspektywy. Dzieki niej mozna nie tylko dowiedziec sie o faktach naukowych zwiazanych z neandertalczykiem ale takze jak funkcjonuje zaawansowany swiat naukowy. Autor przedstawia rowniez fakty ze swojego zycia prywatnego co sprawia ze ksiazka nabiera glebi. Polecam

Andrzej2020 | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Jeździ se facet od NRD po Chorwację, szuka (w muzeach) kości z plejstocenu i sprawdza, ile dowie się z ich DNA.

Mamy tajemnicę, sex (bo głównym pytaniem jest, czy Homo sapiens i Neandertalczycy pozostawili potomstwo), mamy wątek miłosny (to już sam autor i jego perypetie małżeńskie (tylko wspomniane), podróże, a nade wszystko BADANIA, BADANIA, badanie i myślenie.
Świetny obraz dzisiejszej nauki. Najnowsze technologie, zespoły międzynarodowe, tworzone z niepowszednich ludzi, współpracujących dla rozwikłania tajemnicy. Jak dużą rolę w nowoczesnej biologii odgrywają komputery (zespół musi na kilka dni wynająć najszybszy klaster komputerów w Niemczech). Jak trzeba przestrzegać procedur, zapewniających, że wynik nie jest skutkiem pomyłki, chciejstwa lub niedoskonałości narzędzi.
Do lepszego zrozumienia potrzebna jest znajomość genetyki. Co to jest DNA, zwykłe i mitochondrialne, z czego się składa (ADCT), co to są alele i takie tam. Da się czytać bez tego, ale lepiej wiedzieć niż nie.

anaszko | 2018-11-04

Sięgając po te książkę miałam na myśli całkiem inna pozycje:) Kiedyś czytałam powieść o tym samym tytule i myślałam, że to właśnie ona a jednak się myliłam. Ale nie żałuję poświęconego tej książce czasu, bo wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Bardzo ciekawa praca naukowa na temat odkrywania genomu neandertalczyka i o naszych przodkach sprzed wielu tysięcy lat. Pozycja zdecydowanie nie dla każdego, wymagająca skupienia i czasu ale warta uwagi.

haLina | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Szalenie interesująca historia o współczesnych badaniach naukowych. Znakomicie się czyta!

kub54 | 2018-07-05
Przeczytana: lipiec 2018

Ciekawie opisane badanie genomu Neandertalczyka. Nawet szczegóły badań napisane są prostym językiem, który zrozumie osoba nie związana z biologią. Odnośnie autora to odniosłem wrażenie, że podchodzi do badań trochę egocentrycznie. I wyniki jego zespołu są najważniejsze. Ale jest to zrozumiałe, ze względu na utrudnione finansowanie takich projektów.

Michał | 2018-04-29
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Świetna, prawie detektywistyczna, lektura o rozwiązywaniu zagadki naszego najbliższego krewnego. A przy tym opowieść o niestandardowym życiu samego "detektywa".

Petroniusz | 2017-07-12
Przeczytana: lipiec 2017

Neandertalczyk – kim był, jak żył, jakie były jego relacje z nami tj. Homo-sapiens, czy był inteligentny jak ma, czy też może na zupełnie inny sposób? Chciałbym poznać odpowiedzi na te pytania, tak czysto popularno-naukowo, dla swojej wiedzy ogólnej o sobie, o nas jako gatunku. Nie dowiem się tego niestety z tej książki. Prezentowana publikacja to bardziej historia Paabo (uznanego naukowca) i jego droga do odkrycia genomu N. Same w sobie badania te są przełomowe dla postępu nauki i naszego rozumienia świata. Były one kluczowe gdyż pomogły w dyskusji na temat ekspansji gatunku Homo Sapiens na cały świat i jego ostatecznego zwycięstwa.

Jest to zatem niezwykle ciekawa publikacja, odkrywająca warsztat pracy współczesnego naukowca. Jak często przypadek, relacje z innymi ludźmi ale i niezdrowa rywalizacja popycha naukę. Całość przeplatana jest garścią informacji o samym Neandertalczyku. Tych informacji jest jednak jak dla mnie zdecydowanie zbyt mało, przyznam że oczekiwałem czegoś...

Kerszi | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

W książce autor opisuje swoje życie prywatne z historią osiągnięć badań DNA. Opowiada między innymi jak od początku swojego życia bawił się genami. Najpierw mumii, później innymi, nie tylko ludzkimi. Ciekawie jest opisane w jaki sposób, ze starych kości można odzyskać DNA. Mimo, że niektóre terminy typu aminokwasy są od razu opisane, miejscami dla laika ciężko się czyta. Książka jest objętościowo krótka, ale czytałem ją długo ;) Rozdziały niezbyt się od siebie różniły. Polecam tym, którzy interesują się starożytnym DNA.