Odczarowanie. Religia jako zjawisko naturalne

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon
religia, ateizm, Bóg
Feanor

Daniel Dennett w swojej najnowszej książce szuka źródeł zjawisk religijnych, traktując je jako przejawy natury ludzkiej na równi z innymi zjawiskami społecznymi, psychologicznymi czy politycznymi. Pyta, na jakiej psychologicznej i kulturowej glebie wyrastają religie. Czy ich źródłem są jakieś istotne potrzeby, o które należy dbać? Czy stanowią produkt ślepego instynktu i ewolucji, czy też wynik racjonalnego wyboru? Czy ci, którzy wierzą w Boga, mają po temu słuszne racje? Książka Dennetta czerpie z wyników nauk empirycznych: biologii, historii, psychologii społecznej i ewolucyjnej. Autor twierdzi, że aby lepiej poznać i wytłumaczyć religie, należy zdjąć z nich pozór tajemniczości. Jego książka nie jest jednak dziełem antyreligijnym: to raczej trzeźwa eksploracja roli, jaką religie grają w naszym życiu osobistym, społecznym i politycznym.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

Matt Cobosco | 2014-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2014

Napisana bardzo ciężkim językiem. Przy lekturze co chwilę łapałem się na tym, że nie jestem w stanie skoncentrować się na tekście i odpływam myślami. Może to też wina tego, że po przeczytaniu kilku książek z tej dziedziny trudno już o zachwyt czy uczucie odkrywania czegoś nowego. Jeśli jednak ktoś właśnie stanął na rozdrożu i ma zamiar poznać poglądy "czterech jeźdźców ateizmu" (Richarda Dawkinsa, Christophera Hitchensa, Sama Harrisa i właśnie Daniela Dennetta) a nie wie, od którego z nich zacząć i nie wyklucza przy tym możliwości, że da się im uwieść, to niech zostawi sobie Dennetta na koniec, bo on jednak najmniej przystępnie formułuje myśli, a przez to brak mu tej siły przekonywania, którą ma zwłaszcza Richard Dawkins w "Bogu urojonym".

mts | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Przykro to pisać, ale książka mocno mnie rozczarowała. Niby porusza ważny temat - analizę zjawiska religijności z punktu widzenia naukowego - i daje tutaj sporo ciekawych argumentów, ale niestety giną one w całości książki.

Przede wszystkim Dennett pisze w sposób skrajnie trudny, mało przystępny i - powiedzmy wprost - nudny. Można się śmiać z "prostackiego" stylu Richarda Dawkinsa (który jest zbliżonym ideowo intelektualistą, choć jednak idzie znacznie dalej w krytyce religii niż Dennett), ale nie można mu odmówić pisarskiej swady i umiejętności zainteresowania czytelnika. Obojętnie czy pisze o religii czy o biologii - zawsze robi to w sposób ciekawy i czyta się go w sposób przyjemny, nawet kiedy nie ze wszystkim się zgadzamy. Dennett to z kolei twórca przez którego książkę brnie się z trudem i często trzeba zatrzymywać się próbując uchwycić myśl, którą autor chciał przekazać.

Na minus zaliczam też ogólną nieprzejrzystość tekstu. Dennett napisał książkę na ponad 400 stron, ale...

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Ważka, ciekawa i nowatorska. Bardzo interesujące podejście i celne uwagi, ale niestety napisana dość ciężkim językiem - stąd trochę mniej gwiazdek niż zasługiwałaby sama treść.

saunterer | 2010-11-10

Fascynująca, napisana z polotem - pomimo bardzo wysokiego poziomu merytorycznego, pionierska.

Kokoss | 2013-02-26
Na półkach: Religia, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Ciężka, ale warta przeczytania z uwagi na podejście niespotykane u innych autorów jak Dawkins, Harris i Hitchens. Polecam.

Carmel | 2012-12-26
Przeczytana: 07 maja 2010

Bardzo ciekawe i inspirujące. Sporo argumentów za ateizmem od strony psychologii i socjologii.

clara11 | 2012-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Świetny styl, fascynujące i nowatorskie podejście do problemu religii.

Dominika | 2015-04-05
Przeczytana: 23 lipca 2015

Wyważone i w większości przekonujące.

Krzysztof | 2017-02-14
kamilw7 | 2017-01-03