Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy

Tłumaczenie: Monika Auriga
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Demonic Males. Apes and the origins of human violence
Moriana

Pomimo godnych podziwu intencji tych, którzy wierzą, że patriarchat jest wyłącznie wytworem kultury, istnieje zbyt wiele przeczących temu dowodów. Patriarchat występuje na całym świecie i zawsze był obecny w historii, a jego początki dostrzegamy w społecznym życiu szympansów. Służy prokreacyjnym celom mężczyzn, którzy ten system podtrzymują. Patriarchat ma swe źródła w biologii w tym sensie, że wynika z temperamentu mężczyzn, z ich utrwalonych w toku ewolucji starań, aby kontrolować kobiety, a równocześnie solidarnie wraz ze współtowarzyszami występować przeciw obcym. Niemniej patriarchat nie jest, jak zobaczymy, nieunikniony.

Gdy wkraczamy w społeczny świat bonobo, możemy myśleć o nich jako o szympansach, które znalazły trzy drogi wiodące do pokoju. Zredukowały poziom przemocy w relacjach między płciami, w relacjach między samcami oraz w relacjach między społecznościami. A jeśli samce bonobo udają ważniaków i stają się zbyt agresywne, samice mogą takie zachowanie ukrócić.

JuliaM | 2016-07-25
sylwka112 | 2015-03-20