Katastrofalny błąd

Okładka książki Katastrofalny błąd Iwona Wilmowska
Okładka książki Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Prywatne śledztwo Agaty Brok (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Prywatne śledztwo Agaty Brok (tom 4)
Axis Mundi
2020-07-01
2020-07-01
literatura polska

Zaskoczyła mnie ta część. Bardzo dobry wątek kryminalny, mało głupot Agaty, trochę suche żarty Kermita, ale na szczęście jest ich mało i da się przeżyć. Ogólnie całkiem fajna pozycja kryminalna, z zaskakującym zakończeniem.

Z początku nieźle się czytało, ale końcowka bardzo rozczarowująca. Niby zaskoczenie jest, ale pewne rzeczy o prostu wydumane. Np to jak Mariusz zabił Agnieszkę. Uderzyła się w głowę, ok, to ją zabiło, ok, ale głowy aż tyle krwawiła, że się wykrwawiła? A przecież nie mógł jej docucić, szybko zmarła, więc skąd tyle krwi? Przesadzone i to mocno. I druga sprawa, kiedy zdążyła kartkę do syna napisać? I po co, skoro miała po niego jechać?

Bardzo dobra powieść obyczajowo-kryminalna. Lekko napisana, porusza jednak ważny temat społeczny - przemoc domową. Bardzo polubiłam Agatę i Kermita już wcześniej, więc z przyjemnością do nich powróciłam. Mam nadzieję, że Autorka poświęci im jeszcze jakąś opowieść:)

1978

Agata Brok powraca, by rozwiązać kolejną zagadkę. Tym razem znika Agnieszka, która wynajmowała od Agaty mieszkanie. Nasza główna bohaterka postanawia sprawdzić, co się z nią stało. W mieszkaniu zastaje tylko jej syna. Co prawda sama ma malutką córeczkę, ale postanawia zająć się chłopakiem.

Muszę przyznać, że ten tom przygód Agaty Brok nieco mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się, że sprawa będzie toczyć się wokół tematu, który na dobrą sprawę może dotyczyć każdego z nas. Nikomu tego bym nie życzyła, jednak takie sytuacje mają niestety miejsce.

Iwona Wilmowska z każdym kolejnym tomem coraz bardziej rozwija swój warsztat. Podziwiam ją za to, że utrzymuje dość wysoki poziom. To są takie lekkie kryminały, w których nie brakuje życiowych kwestii, problemów, z którymi spotyka się wielu z nas. Autorka podchodzi do tych kwestii z klasą i wyczuciem, za co należy się jej ogromny plus. Jestem ciekawa, co będzie jeszcze w stanie mi zaoferować.

"Katastrofalny błąd" to czwarty tom serii, której autorką jest Iwona Wilmowska. Czytając książkę przeniosłam się myślami do Warszawy, w której się urodziłam i mieszkałam wiele lat. Wspomnienia wróciły.

W tym mieście mieszka Agata Brok z mężem Kermitem. Bohaterka obecnie wychowuje ośmiomiesięczną Marysię i to pochłania jej dużo czasu i energii. Kobieta wynajmuje swoje dawne mieszkanie na ulicy Podbipięty, niedaleko stacji metra Służew. Niestety od jakiegoś czasu lokatorka, samotna matka z nastoletnim synem, spóźnia się z opłatami. Agata jest zaniepokojona i postanawia sprawdzić co się stało. W mieszkaniu zastaje młodego chłopaka. Okazuje się, że Agnieszka Nowak zniknęła. Bohaterka przyjmuje pod swój dach nastolatka i stara się odnaleźć zaginioną.

Czy jej się to uda? Co stało się z matką Przemka? Czy miała jakieś tajemnice?

"Katastrofalny błąd" to powieść o zwykłych ludziach, którzy mogą mieć wiele do ukrycia. Często są inni niż nam się wydaje, mieszkają obok nas, a tak naprawdę ich nie znamy. Każdy ma jakąś przeszłość, swoją historię.

Agata jest szczęśliwa, bo pomimo trudności dnia codziennego, ma wspaniałą rodzinę, która w każdej sprawie chce jej pomóc. Nie dla każdego los jest taki łaskawy.

W książce został poruszony temat przemocy w związku. Często młode kobiety zbyt szybko i mocno ufają nowo poznanemu mężczyźnie. A on krok po kroku przejmuje kontrolę nad ich życiem i je krzywdzi. Jedna z postaci, uciekła od przemocowego partnera, poszła na terapię i stara się spełniać swoje marzenia. Lecz strach w niej nadal pozostał głęboko ukryty. A także brak zaufania do mężczyzn.

Inny aspekt, który został opisany w książce, to wykluczenie z rodziny. Zdarza się, że rodzice nie akceptują wyborów, które dokonuje ich dorosłe dziecko. Nie raz, po czasie, bardzo tego żałują.

Moją uwagę zwrócił interesujący fragment o pracy w sklepie z używaną odzieżą, jej blaskach i cieniach.

"Katastrofalny błąd" to powieść, którą świetnie się czytało. Wciągająca akcja, zabawne dialogi, bohaterowie, których da się lubić.

Polecam serdecznie 📚📚.

Czwarty tom serii o Agacie Brok długo nie postał na mojej półce — od razu po skończeniu poprzedniej części za niego chwyciłam. Szczerze mówiąc, nie nastawiałam się już na nic konkretnego i moim celem było po prostu spędzenie wolnego czasu na bez wątpienia przyjemnej lekturze. Czy mi się to udało? O tym opowiem już za chwilę.

Życie Agaty i Kermita uległo całkowitej zmianie, a ich uwaga zaczęła skupiać się na nowym domowniku. Jednak nie na tyle, by kobieta tak łatwo zrezygnowała z rozwiązania kolejnej kryminalnej zagadki. Tym bardziej że dotyczy ona bezpośrednio kobiety, która wynajmowała od Agaty mieszkanie... Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika kobieta, zostawiając syna bez opieki, może oznaczać to jedno – z pewnością nie było to spowodowane czymś dobrym. Co się więc stało z zaginioną? Jakie tajemnice tym razem odkryje Agata?

Z góry przepraszam, jeśli ta recenzja będzie dość krótka. Po raz kolejny się powtórzę i napiszę, że jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności pisarskich Iwony Wilmowskiej. To, jak ta kobieta pisze, kreuje swoich bohaterów (którzy są charakterni i pod żadnym pozorem nie mogę ich nazwać papierowymi) oraz jak skutecznie zaciekawia czytelnika przedstawianą fabułą, jest zadziwiające. Może brzmi to całkowicie nieobiektywnie, ale no cóż, nic nie poradzę na to, że powieści tej autorki tak bardzo przypadły mi do gustu.

W tej części spodobało mi się również to, że autorka wplotła wątek zaginięcia, a nie bezpośredniej zbrodni. Wiecie, kiedy czyta się trzy książki, w których pojawiają się trupy, nagle pojawiające się porwanie/zaginięcie w tajemniczych okolicznościach jawi się jako coś odświeżającego. Dlatego też od razu napiszę, że jeżeli znużyły Was poprzednie tomy, to jednak sięgnijcie po ten czwarty.

Lektura tej książki była bardzo przyjemna, lekka i uporałam się z nią dość szybko, co w moim obecnym położeniu bardzo się chwali – za rogiem sesja, więc tego czasu jest dość mało. Katastrofalny błąd wciągnął mnie od pierwszej strony, a mój zapał i ciekawość nie zmalała ani na chwilę. Cały czas zastanawiałam się, co też wydarzyło się lokatorce Agaty i w jaki sposób nasza główna bohaterka rozwiążę tę sprawę tym razem. Czy to już jakaś miłość? Być może, nie będę zaprzeczać.

Gdybym miała sporządzić ranking wszystkich tomów, to na pierwszym miejscu umiejscowiłabym Gwiaździstą noc, a na drugim właśnie Katastrofalny błąd. Na ostatnim miejscu znalazłaby się Strata, która niestety nie zachwyciła mnie tak mocno, jak się tego spodziewałam. Jednak trzeba pamiętać, że to zestawienie jest mocno subiektywne i jeżeli ktoś inny odbierał te książki inaczej – to super!

Jeszcze raz: jeżeli szukacie dobrej i ciekawej serii kryminałów, która sprawdzi się idealnie na wolny wieczór, to Prywatne śledztwo Agaty Brok zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Życie Agaty i Kermita uległo całkowitej zmianie,...

„Katastrofalny błąd” to czwarty już tom serii Prywatne śledztwo Agaty Brok autorstwa Iwony Wilmowskiej. Serii, w której znajdziemy lekkie kryminały.
Powieść kontynuuje wątek Agaty i Kermita, którzy niedawno zostali rodzicami. Ich córka Marysia koncentruje na sobie uwagę całej rodziny, jednak Agata, nie byłaby sobą, gdyby nie rozpoczęła prywatnego śledztwa. Gdy wynajmująca od niej mieszkanie Agnieszka Nowak zwleka z opłatami, a na miejscu znajduje jej nastoletniego syna Przemka, odchodzącego od zmysłów po zniknięciu mamy. W tej sytuacji Agata podejmuje decyzję o zabraniu Przemka do siebie i odnalezieniu matki nastolatka. Dokąd tym razem zaprowadzi Agatę jej śledztwo? Czy Kermit po raz kolejny wesprze swoją ukochaną? Czy uda się odnaleźć matkę Przemka? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury powieści.

Podobnie jak w poprzednich tomach historia dzieje się „kiedyś” i „dziś”, tak aby w pewnym momencie połączyć się i ujawnić kolejny element układanki. Rozwiązanie sprawy, podobnie jak w przypadku poprzednich części nie jest oczywiste i jak zwykle ma swoje źródło gdzieś w przeszłości ofiary.

Mimo utrzymywania schematów Iwona Wilmowska poprawiła swój warsztat pisarski. Z tomu na tom autorka rozwija się, tworząc bardziej wyrafinowaną fabułę. Powieść czyta się dobrze, historia niejako opowiada się sama.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wytknęła edytorom przeoczenia kilku literówek, na szczęście obyło się bez „katastrofalnych błędów”. Nie wpływa to jednak na przyjemność z czytania.

Zachęcam do lektury nie tylko tego tomu, ale również poprzednich. Dobry, lekki kryminał zawsze w cenie, a że pogoda bardziej zachęca do pozostania w domu, to warto wykorzystać ten czas na czytanie. Polecam także wielbicielkom literatury obyczajowej.

Bardzo polubiłam serię z Agatą Brok. Przyjemny kryminał, który wciąga i ciężko się od niego oderwać, nie najeżony opisami krwawych jatek, brutalnością, nie skapujący seksem oraz bez poharatanych przez życie policjantów.

Fajna książka :) Lekkostrawna, sympatyczna. Nie sposób nie lubić stylu Autorki i jej bohaterów.

To nie jest komedia kryminalna! Myślałam, że dobrze będę się bawić lecz tematyka i zakończenie mnie rozczarowały, bardzo pesymistyczna pozycja nie da się jej przeczytać dla rozrywki, a szkoda

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Katastrofalny błąd