Córka nieboszczyka

Okładka książki Córka nieboszczyka Joanna Jodełka Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Córka nieboszczyka
Joanna Jodełka Wydawnictwo: Rebis Cykl: Siostry Raj (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Siostry Raj (tom 1)
Rebis
2020-07-14
2020-07-14
kryminał literatura polska polski kryminał poszukiwanie prawdy relacje rodzinne śledztwo zagadka kryminalna

Wyróżniona opinia i

Córka nieboszczyka

przeczytanych książek 1120 napisanych opinii 462

Na pogrzebie bibliotekarza zbiorów masońskich spotykają się dwie jego córki: Tycjana- konserwatorka dzieł sztuki oraz Angelina - charakteryzatorka teatralna. Są siostrami przyrodnimi. O Angelinie nikt do tej pory nie słyszał. Ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ich ojciec nie umarł śmiercią naturalną muszą się zjednoczyć. Jest jeszcze miniaturowy portret, który się zagubił i należy go znaleźć.
Nie zachwyciła mnie ta książka, to jest pierwszy tom o siostrach Raj, to myślę, że drugiego tomu już czytać nie będę.

Jestem niesamowicie rozczarowana tą książką. Skusiłam się przez marketing oparty na porównaniu do powieści Chmielewskiej i przedstawienie tej książki jako lekkiej, zabawnej, wciągającej... Niestety jest to przykład literatury infantylnej, tło historii związane z masonerią jest faktycznie interesujące ale poza tym nie ma w niej absolutnie nic ciekawego. Masoni są obecni na każdej stronie książki a jednak ich wątek nie jest poprowadzony dogłębnie i dalej nie do końca rozumiem, czym się właściwie zajmują i co to oznacza do nich należeć. Główne postaci - siostry - to tragedia, szczególnie młodsza (trzydziestolatka) jest napisana w taki sposób, aby maksymalnie zirytować czytelnika. Jej zachowanie bardziej pasuje do przeciętnego siedmiolatka, jest kłótliwa, obrażalska, ciągle wydyma policzki i tupie ze złością. Nawet próba potraktowania tej książki z dystansem jako powieści absurdu nie pomogła, naprawdę uważam że był to stracony czas.

Trudno mi tę książkę ocenić, bo dostrzegam zarówno plusy, jak i minusy. Na plus: nietypowy kryminał i bardzo charakterystyczni bohaterowie, na minus: wątek wolnomularski, który według mnie jest już trochę "przestarzały". Ogólnie czyta się przyjemnie.

“Obyś przewracał się w grobie. Bez żalu - córka nieboszczyka.”
Takie wstępy to ja lubię 😁

Podoba mi się też nienachalny bohater w tle - Poznań, piękne polskie miasto.

Co drażni? Lekki chaos, niekonsekwencja autorki, która zaliczyła kilka logicznych wpadek.

Lubię, gdy bohaterowie mają nietuzinkowe imiona, i tutaj one są: Józefina, Amalia, Mieszko, Tycjana, Angelina, Jarota, Hermes, Daniel, Bernard.
Sympatycznie wykreowani bohaterowie, zwłaszcza stara Józefina chwyta za ❤.
Powieść kryminalno-komediowo-obyczajowa jest jednocześnie podróżą po XVIII-wiecznym malarstwie i symbolach masońskich.

Czyta się gładko, dialogi nie rażą, a jednak powieść się nieco dłuży.

Ogólnie - dobry wstęp do poznania nowej autorki, z ciekawością zajrzę do kolejnych tomów serii.

“Obyś przewracał się w grobie. Bez żalu - córka nieboszczyka.”
Takie wstępy to ja lubię 😁

Podoba mi się też nienachalny bohater w tle - Poznań, piękne polskie miasto.

Idealna lektura na urlop, ładnie skrojona intryga, historia wzbudzająca w nas emocje, ale bez przesady, na leżaczku z luźną głową takie historie to sama przyjemność :)

Książka niezbyt ciekawa. Nie kręcą mnie takie klimaty. Zaskoczeniem była końcówka powieści, wyjaśnienie zagadki.
Niestety nijak nie zapamiętam tej powieści.

Niestety nijak nie zapamiętam tej powieści.

Pierwsze spotkanie z autorką i bardzo udane! Świetnie się bawiłam przy lekturze, nie raz uśmiałam, intryga nie zawiodła, a książka trzyma poziom do samego końca. Idealny relaks na wakacyjne dni!

fajna lektura ! polecam

fajna lektura ! polecam

Lubie to :)

Lubie to :)

1955

Napaliłam się na tą książkę okropnie. Spodziewałam się miłej, zabawnej lektury. Może i taka była, ale ja pogubiłam się w tych wszystkich siostrach i innych postaciach. Dlatego umknęła mi i fabuła i humor. Jak dla mnie średnia. A szkoda.

• Kryminały
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Córka nieboszczyka