Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

Okładka książki Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach Matteo Ciompallini, Adam Szczepański
Okładka książki Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach
Matteo CiompalliniAdam Szczepański Wydawnictwo: Znak emotikon sport
sport
Znak emotikon
2020-07-29
2020-07-29
9788324052073
sport olimpiada książki sportowe non fiction dla dzieci literatura dla dzieci literatura dla młodzieży

Okładka książki W grze Jerzy Brzęczek, Małgorzata Domagalik
W grze Jerzy Brzęczek, Mał...
Okładka książki Szczęśliwi biegają Ultra. Jak przebiec 100 km w jeden dzień, koić ból śpiewem i postawić pasję ponad dom i kredyt. Krzysztof Dołęgowski, Magdalena Ostrowska - Dołęgowska
Szczęśliwi bie... Krzysztof Dołęgowsk...
Okładka książki Jak zacząć biegać? Paulina Augustyn, Przemysław Niemczuk, Małgorzata Nowak, Grzegorz Soczomski
Jak zacząć bie... Paulina Augustyn, P...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...

Jak się weźmie w ręce książkę o tak pięknej okładce to trudno odłożyć ją z powrotem na półkę. Na pewno znajdzie się jakaś nadwyżka czasu, choćby minimalna, by przeczytać, a przede wszystkim nacieszyć oczy kolorowymi ilustracjami. I warto było na kilka chwil wrócić do czasów dzieciństwa, kiedy to obrazki były najistotniejszym wabikiem, rozpoczynającym , tak naprawdę, wieloletnią przygodę ze słowem pisanym. Drugi plus to przypomnienie sobie wydarzeń, które niegdyś wywołały łzy radości w oku. Magiczne chwile warto sobie przypominać, choćby po wielokroć.

Każda z nich nadawałaby się do nagrania filmu 😄
Czy wiedzieliście, że pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła kobieta? 🤗 Zaciekawił mnie Hubert Wagner, jak ze swoją drużyną zdobył mistrzostwo świata w siatkówce 🏐
Wszystkie historie są bardzo ciekawe, podoba mi się przekaz, że nic nie jest łatwo osiągnąć, zdobycie złotego medalu to lata ciężkiej pracy. Podziwiam ludzi za swój upór w dążeniu do celu, mordercze treningi.
Książka jest przeznaczona dla młodzieży i dorosłych, nie tylko dla fanów sportu 🏃‍♂️🏃‍♀️

Każda z nich nadawałaby się do nagrania filmu 😄

Wraz z moimi dziećmi postanowiliśmy przystąpić do przeczytania książki pod tytułem „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” autorstwa Matteo Ciompallini, Adama Szczepańskiego.

Książka opowiada o zmaganiach olimpijskich dwudziestu polskich sportowców od czasów przedwojennych do współczesności.

Moje dzieci przyznam szczerze, że jeśli chodzi o sport to z każdym rokiem podchodzą do niego mniej entuzjastycznie.

Jednak na co dzień mają okazję poznać smak zarówno porażki jak i sukcesu.

„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” niezwykle ciekawie ukazuje sylwetki sportowców oraz jakie ważne cechy przejawiają.

Takie jak:
•odporność na stres,
•silny charakter
•pracowitość,
•determinacja w dążenie do celu,
•niezrażanie się porażkami,

Adam Szczepański pokazuje jak niewielu osiąga szczyt, a złoty medal jest dla każdego sportowca czymś wyjątkowym.

Jak dla mnie dużym plusem jest nawiązanie do paraolimpiady i sportu osób niepełnosprawnych.

To są kwestie, które powinny być poruszane, a Nasze dzieci powinny również poznawać ten rodzaj sportu.

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa lektura, w sam raz na wspólne głośne czytanie.

„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” to książka dla fanów sportu niezależnie od wieku.

Bardzo ciekawe historie polskich sportowców.

Jak sugeruje nam już sam tytuł, w książce znajdujemy 20 opowiadań ukazujących nam po krótce losy naszych sportowców.

Ta książka od Wydawnictwo Znak Emotikon jest idealna jako prezent dla ludzi ciekawych świata i historii sportu.

Moje dzieci przyznam szczerze, że jeśli chodzi o sport to z każdym...

Serdecznie polecamy tą książeczkę. Chociaż wydawało mi się, że jest ona skierowana do starszych dzieciaków, jednak bardzo się myliłam, gdyż moja córka słuchała jej z wielkim zaciekawieniem. Ja osobiście też pozwoliłam sobie na wciągnięcie się w te ciekawe historie. Jest to obowiązkowa pozycja dla fanów sportów !
POLECAMY!

POLECAMY!

Warto także dodać, że na wstępie dziecko zapoznaje się z tym czym są Igrzyska Olimpijskie, co ile lat się odbywają i jakie dyscypliny sportowe wchodzą w ich skład. Jest też wyjaśnione jak wyglądały one kiedyś, a jak dzisiaj. Mnie najbardziej wzruszyły historią dotyczące olimpijczyków w czasach wojennych, międzywojennych.

Oprócz kolorowych ilustracji znajdziemy także realistyczne zdjęcia naszych sportowców. Są też metryczki z informacją kiedy się urodzili (niektórzy już zmarli),jakie zdobyli medale na określonych Igrzyskach, jakie mają rekordy i inne osiągnięcia.

Zapraszam na pełną recenzję:

Oprócz kolorowych ilustracji znajdziemy także...

Książka dla dzieci i wszystkich fanów sportu niezależnie od wieku. Zaskakujące i bardzo ciekawe historie polskich sportowców, którzy niejednokrotnie musieli pokonywać swoje słabości, problemy ze zdrowiem, nieuczciwych konkurentów, by w końcu stanąć na najwyższym podium z medalem olimpijskim.
najlepiej posłuchajcie opinii młodego czytelnika na temat tejże pozycji:

najlepiej posłuchajcie opinii młodego czytelnika na temat tejże...

"Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach" 🥇🥈🥉
Książka skierowaną szczególnie dla młodszego grona, jednak po jej przeczytaniu jestem pewna, że jest ona idealna również dla dorosłych.
Jak sugeruje nam już sam tytuł, w książce znajdziemy 20 opowiadań ukazujących nam po krótce losy naszych genialnych sportowców.
Są tutaj ukazane osobistości, których nie ma już od dawna wśród nas ale są również nadal żyjący. Możliwe, że nie będziecie znać wszystkich nazwisk a to właściwie dodatkowy plus, bo możecie ich poznać właśnie dzięki tej pozycji.
Książka została napisana w bardzo przystępny dla czytelnika sposób a dodatkowo zawiera ciekawe, nietuzinkowe ilustrację.
Pozycja od @wydawnictwoznakemotikon jest idealna jako prezent dla młodych ludzi ciekawych świata i historii sportu. Historie te idealnie ukazują, że pomimo wielu przeciwnościom, wypadkom czy nawet niesprawiedliwościom warto nadal wierzyć w siebie i walczyć do końca by zdobyć to najważniejsze miejsce 🏆🥇

"Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach" 🥇🥈🥉
Są tutaj ukazane osobistości, których nie ma już od dawna...

Przed nami kolejna olimpiada – tym razem w Tokio. Emocje, przygotowania, ale też niestety i obawy – związane – wiadomo – z koronawirusem. Ta olimpiada na pewno będzie inna niż wszystkie poprzednie. Często w związku z kolejną olimpiadą przypomina się sylwetki znanych sportowców, ciekawostki i wydarzenia. Taki był również zamysł tej książki. Przedstawiono tutaj 22 sylwetki bardziej i mniej znanych olimpijczyków, którzy reprezentowali nasz kraj w różnych latach trwania igrzysk. Plejadę tych postaci otwiera Halina Konopacka, która pierwsza zdobyła polskie olimpijskie złoto. Wydarzenie to miało miejsce prawie 100 lat temu – w 1928 roku. Sportsmenka rzucała mokrym, śliskim dyskiem, stała na rozmiękłym podłożu. Liczyło się to, co miała w głowie – a Halina Konopacka bardzo chciała wygrać i tym samym zaznaczyć polską obecność na arenie międzynarodowej. Konopacką znam z wielu opowieści mojej mamy, którą od zawsze fascynowały igrzyska olimpijskie. Jako młoda dziewczyna zbierała wycinki z gazet i wklejała do specjalnego zeszytu. Słynne zdjęcie Konopackiej w eleganckim stroju sportowym towarzyszyło mi dzięki niej od zawsze. Sama książka Adama Szczepańskiego przekazuje mnóstwo informacji i ciekawostek na temat wielu innych postaci, które zasłużyły się dla polskiego sportu, zyskały rozgłos i sławę dzięki udanym (bądź nie) startom na igrzyskach. Jak żyli, jak wyglądały przygotowania, scenki z życia prywatnego i sportowego. Różni ludzie, różne dyscypliny, różne czasy - stąd i różne podejście do treningów, samych zawodów. Biegacz Janusz Kusociński biegał dużo po stadionie, ale kiedy wybuchła wojna bronił Warszawy z karabinem w ręku - został rozstrzelany przez Niemców. Muszę też napisać o tym, że w czasie wojny życie straciło 58 polskich olimpijczyków. Straszne to były czasy. Elżbiecie Krzesińskiej w zdobyciu medalu przeszkodził długi … warkocz. O polskim skoczku Józefie Szmidcie mówiono „polski kangur”. Irena Szewińska była rekordzistką w biegach i w zdobywaniu medali. Władysław Komar to z kolei niezwykle barwna postać sportu i … filmu – zagrał bowiem w ponad 20 produkcjach. Szymon Kołecki mimo licznych problemów zdrowotnych nie poddawał się i walczył o medale. Anita Włodarczyk – jest mi szczególnie bliska, bo kiedyś mogłam poznać ją osobiście, zresztą pochodzi z niedalekiego Rawicza. Podoba mi się jej niesamowita determinacja i hart ducha, i to, że ciągle ma w pamięci swoją przyjaciółkę „Kamę”. Jednak o jej talizmanie – cudownej rękawicy przeczytajcie już sami. Do tekstów pasują dynamiczne ilustracje Matteo Ciompallini. Postacie są na nich barwne, jakby w ruchu - na naszych oczach rozgrywają się ważne konkurencje sportowe.

Z zaciekawieniem wraz z moim dwunastoletnim synem przystąpiliśmy do lektury książki „Herosi” Adama Szczepańskiego opowiadającą o zmaganiach olimpijskich dwudziestu polskich sportowców od czasów przedwojennych do współczesności. Mój syn bardzo lubi sport, sam trenuje piłkę nożną, więc już trochę na własnej skórze przekonał się co znaczy sukces albo porażka w sporcie. Książka Adama Szczepańskiego niezwykle ciekawie pokazuje sylwetki naszych wielkich sportowców, ale nie tylko przez pryzmat sukcesu, ale przede wszystkim przez spojrzenie na konieczne w sporcie cechy jak silny charakter, determinacja w dążenie do celu, pracowitość, nie zrażanie się porażkami i przeciwnościami jakie występują po drodze, odporność na stres, zmaganie się z nieprzyjaznym dopingiem kibiców, grą nie fair innych sportowców (np. poprzez stosowanie dopingu itd.). Książka w dobry dla dziecka sposób pokazuje poszczególnych sportowców, bez zasypywania ich nadmiarem danych skupiając się na najważniejszych aspektach w karierze danego sportowca a w podsumowaniu dla danej postaci krótko można powiedzieć w takim zestawieniu pokazuje konkretne sukcesy medalowe jakie zostały przez nią osiągnięte. Dzięki temu najpierw poznaje się historię związaną z olimpiadami danego zawodnika, można się z nim zaprzyjaźnić, wyobrazi sobie sytuacje w jakich się znalazł. Autor w udany też sposób pokazał wyjątkowość medalu olimpijskiego gdzie na przykład na olimpiadzie startuje 11 000 zawodników i to zwykle po eliminacjach, spełnieniu wymaganych minimów, a medali jest 1000. To pokazuje jak niewielu osiąga szczyt, a złoty medal jest dla każdego sportowca czymś wyjątkowym. Syn z zainteresowaniem poznawał poszczególne osoby, ja też sobie je przypominałem z przyjemnością, dodatkowo wyszukiwaliśmy też wyszukiwaliśmy w Internecie filmiki z danymi sportowcami i udało nam się dla wielu dodatkowo zobaczyć jak walczyli o medale. Zbiór wyselekcjonowanych zawodników pozwolił przenosić się w czasie od zawodników, których ja nie miałem możliwości zobaczyć w zmaganiach za mojego życia aż do współczesnych zawodników, którzy jeszcze są w stanie stanąć na podium. Dużym plusem jest nawiązanie do paraolimpiady i sportu osób niepełnosprawnych. Z synem byliśmy niedawno na meczu ampfutbolu więc wiem, że warto pokazywać, że sport mogą uprawiać wszyscy ludzie, tylko muszą znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę w której będą się spełniać. Bardzo ciekawa, lekka lektura, w sam raz na spędzenie czasu razem z dzieckiem lub można zachęcić dziecko do lektury samodzielnej.

„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” to książka, która zaskakuje od pierwszej strony! W jaki sposób? Zastanówcie się proszę, czyj głos kojarzy się Wam z relacjami z olimpiad czy mistrzostw? Odpowiedź może być tylko jedna – Dariusza Szpakowskiego! Przyznam, że uśmiechnęłam się od ucha do ucha, gdy na samym początku opowieści o olimpijczykach zostałam powitana przez… komentatora Darka! I niby nazwisko nie pada, ale ilustracja podsuwa jednoznaczne skojarzenia.

Narracja książki niezwykle przypomina relację z olimpiad. Przy czym opowieść o każdym z olimpijczyków nie sprowadza się do samego podsumowania zawodów. Przeczytamy w nich zdecydowanie więcej. Młodzi czytelnicy będą mogli poznać każdego sportowca niemalże od podszewki. Autor pokaże nam ich charaktery i wprowadzi nas w czasy, w których trenowali, by sięgnąć po ten najważniejszy z medali. Nie zapomni także o cichych bohaterach każdej olimpiady, czyli trenerach czy serwisantach, bez których nie obyłby się żaden olimpijczyk.

W książce poznamy też ciekawostki, o których pewnie nie każdy z nas słyszał. Czy wiedzieliście, że Halina Konopacka walczyła nie tylko o olimpijskie złoto, ale także (a może przede wszystkim) o złoto ważne dla całej Polski? A takich smaczków będzie więcej! Dlaczego Janusz Kusociński po ustanowieniu rekordu olimpijskiego ledwo mógł chodzić? Z jakiego powodu wszyscy namawiali Elę Krzesińską, by ścięła włosy? Jak doszło do tego, że w czasie olimpiady żaba obsikała Józefa Szmidta? Jaki „podstęp” osłabił morale Amerykanów, gdy Władysław Komar walczył o medal? Sięgnijcie po książkę „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” i poznajcie losy najsławniejszych sportowców z kraju nad Wisłą.

Adam Szczepański stworzył naprawdę rewelacyjną książkę, która urzeknie nie tylko fanów sportu. Jestem przekonana, że każdy młody czytelnik z ogromną przyjemnością będzie czytał o zmaganiach polskich sportowców w czasie drogi po olimpijskie medale. Książkę czyta się jednym tchem, gdyż narracja trzyma w napięciu i pozwala czytelnikowi poczuć się tak, jakby obserwował zmagania herosów wprost z olimpijskiego stadionu. Świetne ilustracje, których twórcą jest Matteo Ciompallini sprawiają, że książka ma w sobie „to coś”! Mi nieco przypominają one obrazki z komiksów. Być może był to jeden z powodów, dla których Kuba tak chętnie do niej wracał.

Jestem przekonana, że książka „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” będzie cenną lekturą dla każdego sportowca, bez względu na wiek. Czytelnicy zobaczą, jak wiele pracy i samodyscypliny kryje się za każdym medalem, czy choćby udziałem w olimpiadzie! Przykłady polskich olimpijczyków pokażą również, że czasem pomimo ciężkiej pracy i świetnych warunków coś się po prostu nie udaje. Pamiętacie wypadek Mai Włoszczowskiej, dyskwalifikację Roberta Korzeniowskiego czy upuszczoną przez Irenę Szewińską pałeczkę w sztafecie? Każde z nich bardzo ciężko pracowało na sukces, a zwykły pech sprawił, nie mogli stanąć na podium. Ich przykład pomoże czytelnikom stanąć z podniesioną głową nawet wtedy, gdy nie osiągną zamierzonego sukcesu!

„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” to książka, która moim zdaniem będzie odpowiednia dla dzieci od 7. roku życia. Jestem jednak pewna, że młodzież i dorośli również z zaciekawieniem przeczytają o losach najsłynniejszych polskich sportowców. My będziemy z pewnością wracać do tej książki przy okazji zawodów naszego Kuby. A Wy?

Czytelnicze Podwórko

• Sport