Nad dziwną rzeką Sambation

reportaż
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01
II Rzeczpospolita PRL Podkarpacie San Sanok KPP II Wojna Światowa Sanowag Marian Stachurski Teresa Obmińska

Dużo pięknych zdań, ale niestety też propagandy komunistycznej z czasów Bieruta...

Książka- reportaż , napisana w 1955 roku, obejmująca lata przedwojenne i tuż powojenne Sanoka, miasta rodzinnego Kalmana Segala, oraz pobliskich miejscowości.
Książka prawdopodobnie nie doczeka się wydawniczego wznowienia, ponieważ jest dosyć mocno zaangażowana politycznie po stronie budowy ówczesnego nowego ustroju.

Zważywszy na opis przedwojennej nędzy i biedy, pozytywny obraz nowych wiatrów historii, które niosą postęp, oświecenie , edukację , pracę i szansę na poprawę losu i emancypację dla wszystkich wcześniej upośledzonych klas niższych, owa rewolucja , ewolucja, która rozgrywa się na oczach autora, nie dziwi więc jego pełen nadziei na przyszłość obraz i odbiór wydarzeń.
Reportaż, jako próba uchwycenia historycznego ducha czasu przełomu, w jego mikroskali, drobnostkach i niuansach- bezcenny .

Zważywszy na opis przedwojennej nędzy i biedy,...

Dodaj cytat z książki Nad dziwną rzeką Sambation