Opowiadania z zabitego miasteczka

Okładka książki Opowiadania z zabitego miasteczka Kalman Segal
Okładka książki Opowiadania z zabitego miasteczka
Kalman Segal Wydawnictwo: Austeria Seria: Literatura jidysz literatura piękna
Literatura jidysz
Austeria
2017-12-05
2017-12-05

Opowiadanie z zabitego miasteczka to wciągająca i mroczna historia, która z pewnością przypadnie do gustu fanom na przykład kryminału. Kalman Segal udowadnia swoje pisarskie umiejętności, tworząc opowieść pełną tajemnic i napięcia. Mimo pewnych niedociągnięć, książka z pewnością dostarczy czytelnikom niezapomnianych chwil.

Niezwykle smutna historia polskiego Żyda. Chociaż znajdujemy tam wiele obrazów miasteczek dawnego Podkarpacia, to jednak jest to przede wszystkim historia o dojrzewaniu i budowaniu własnych przekonań - także politycznych. Jakże cyniczny okazał się los dla Segala, który w 1968 roku został zmuszony do opuszczenia Polski!

Segal ma rzadki dar - w kilku zdaniach, a czasem i słowach udaje mu się wyczarować tak żywe, tak prawdziwe doznania, że czytelnik prawie że przenosi się wyobraźnią do opisywanych miejsc. Czy to kiedy pisze o gorącym pyle drogi, który parzy bose stopy, czy o świerszczach, pod których ciężarem uginają się źdźbła trawy, czuje się w tym magię krainy, która bezpowrotnie zniknęła.

Naiwne a jednocześnie wzruszające opowiadania ze świata którego już nie ma. Trochę to przypomina ostatnie sceny "Skrzypka na dachu", kiedy doskonale wiemy co za moment się wydarzy (opuszczenie przez Żydów Anatewki, ruiny sztetlu, które kolejne wojny zrównają z ziemią) a jednak nie do końca chcemy w to wierzyć. Gdzieś bowiem tkwi w nas ta tkliwość i wiara w nieprzemijalność tego raju. W tym rajskim sztetlu więcej jest idealizowania niż wiernego oddania rzeczywistości i biedy żydowskich miasteczek, ale przecież właśnie tak opisuje się każdy "raj utracony". Opowiadania Segmana czyta się jednym tchem tak jak jednym tchem ogląda się obrazy Chagalla, a potem zostaje dojmująca pustka, której nic nie jest w stanie wypełnić.

Książka niedoceniana, mało znana i pomijana, a językiem i treścią zbliżona do opowiadań Singera. Segal w barwny sposób pokazał poruszające historie Żydów, które niejednemu potrafią przybliżyć zwyczaje i sposób życia tych ludzi.

Warto, naprawdę warto przeczytać. Po każdym opowiadaniu odkładałam książkę na kilka dni, żeby troszkę ochłonąć.

Takie sobie. Liczyłem na więcej.

Takie sobie. Liczyłem na więcej.

Brakuje czegoś w tych opowiadaniach. Owszem, jest ból, rozpacz, beznadzieja, ale język, jakim są pisane te opowiadania mnie nie przekonuje.

• Do kupienia
  • Literatura żydowska
  • Literatura izraelska

Dodaj cytat z książki Opowiadania z zabitego miasteczka