Śmierć Archiwariusza

2018-01-10
2018-01-10

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na skrzydełku jest napisane, że Kalman Segal urodził się w Sanoku, w tradycyjnej, żydowskiej rodzinie w 1917 roku! O śmierci ani słowa, choć pisarz zmarł jeszcze w 1980 roku. Cóż, pisarz póty żyje, póki jego działo znajduje czytelników... Autor notki zaprasza na stronę twórczości tego pisarza, ale strona chyba nie istnieje.
Ciekawa jest tez ostania okładka z kilkoma zdaniami Jerzego Pilcha, który Segala spotkał - w Polsce, na jakimś kiermaszu. A Segal wkrótce wyemigrował z Polski na stałe, nie zaprzestał jednak pisania po polsku. Tę powieść także po polsku napisał, tuż przed wyjazdem, w 1967 roku.
Wyprowadza czytelnika w świat, który wiele lat po nim spenetrowała Olga Tokarczuk w swoich "Księgach Jakubowych". Spotkamy tu niektórych jej bohaterów, miasteczka kresowe. Na tym się jednak wspólnota owa kończy.
Treścią tej powieści są bowiem zawikłane losy dwóch rodzin - polskiej z kresów, na pół ukraińskiej oraz żydowskiej. Losy są tak zagmatwane, ze - musze przyznać - czytelnik też może się zgubić. Zwłaszcza, że w obu powtarzają się te same imiona nadawane pierworodnym synom. Ale może dzięki temu powieść nabiera uniwersalnego wymiaru o tym, jak plączą się dzieje, jak nierozważne decyzje ważą na losach przyszłych pokoleń, jak łatwo zerwać więzi rodzinne i jak nic nie można na to poradzić.
Jedno jest pewne - zgadzam się z już teraz z Jerzym Pilchem, że " rozrzutna literatura polska miała w swych szeregach majstra". I zamierzam to potwierdzać w lekturach kolejnych powieści Segala, co jednak może być trudne. Nie ma ich niemal nigdzie, a w bibliotekach tylko w czytelni.

Ciekawa jest tez ostania okładka z kilkoma...

Tej wybitnej książki nie napisał autor zapomniany. Napisał ją autor zawsze i całkowicie nieznany. A genialny.

W niespełna ponad stustronicowej narracji precyzyjnie, wstrząsająco, współczująco - a bez jednego fałszywego tonu czy czułostkowości - ukazał nierozwiązywalny splot relacji polsko-żydowsko-ukraińskich.

Nikogo nie oskarża, niczego nie osądza. Sprzyja temu wspaniały, oszczędny język, choć opisuje on przecież straszne zbrodnie. Krótko mówiąc: wzorowy czuły narrator zanim stało się to modne...

Aż dziwne, że taka książka mogła się ukazać właśnie w 1967 roku. Nie dziwi zaś, że przepadła na wiele lat, skoro bardzo nie trafiła w swój czas, gdy już zaraz ruszy fala nienawiści, która Autora wypchnie do Izraela.

I tylko jedno pytanie nie daje mi spokoju: jak on tam się musiał źle czuć, wyrwany z Sanoka - miejsca, które było po prostu jego....

Nikogo nie oskarża, niczego nie osądza. Sprzyja temu...

Niespieszna ballada o dwóch rodzinach- ukraińskiej i żydowskiej żyjących w polskim miasteczku ukazana oczami Archiwariusza, spadkobiercy opowieści latami spisującego losy i dramaty obu pokoleń. Napisana językiem zapierającym dech piersi, ale jednocześnie boleśnie uświadamiająca fakt, że dzisiaj już TAK się nie pisze.. :/ Segal, zapomniany polski Autor prostotą opowieści w najpiękniejszej formie przedstawia niby uniwersalne wartości- miłość, poświęcenie, relacje i tragedie rodzinne, ale tak, że klękajcie narody i czapki z głów. Historia wymaga skupienia i poświęcenia się jej w zupełności by wydobywać piękno, a do zaznaczonych fragmentów wracać..i wracać...i wracać.. Napisana w 1967 roku, wznowiona 50 lat później dzięki zbiórkom pieniędzy zostaje podana nam jako dowód nieśmiertelności prawdziwej literatury <3
Zapewne fabuła książki szybko się rozmyje, ale obcowanie z takim stylem to była uczta, z której czerpałam obficie.
Polecam dla smakoszy i szukających w literaturze piękna słowa!

Małgorzata Sierocińska

Nie mogę uwierzyć, że taka literatura ma tak mało czytelników, a Kalman Segal jest w naszym kraju praktycznie zapomniany. Książkę polecam za klimat, treść i język. Czytajcie Segala!!!

Dodaj cytat z książki Śmierć Archiwariusza