Kryjówka

Hideaway
Edipresse Książki
2020-09-16
2020-09-16

Wszystkie książki Nory Roberts zawsze mi się podobają.... jedne bardzie inne trochę mnie, ale zawsze z przyjemnością je czytam! W tej akcja nie pędziła, wszystko działo się powoli. Tak naprawdę to raczej obyczajówka ale naprawdę dobrze się ją czyta.

powieść obyczajowa ,historia rodziny aktorskiej z sensacją w tle.

powieść obyczajowa ,historia rodziny aktorskiej z sensacją w tle.

Książka która wciąga. Autorka która ma świetne pióro.

Książka która wciąga. Autorka która ma świetne pióro.

To książka bardzo amerykańska, bardzo hollywoodzka i niestety bardzo przewidywalna. Nie jest to też absolutnie żaden thriller, może trochę sensacja i trochę kryminał, bo były i jakieś intrygi i knowania i jakieś zwłoki.

Zaczyna się mocnym akcentem porwania dziesięcioletniej Caitlyn Sullivan, która w iście filmowym stylu wydostaje się z miejsca uwięzienia. Można powiedzieć, że w zasadzie nie ma się czemu dziwić, wszak Cate wychowuje się w rodzinie wszelkiej maści filmowców. Reżyserów aktorek i aktorów i producentów, więc filmowe zachowania ma niejako we krwi.

Jednak jest to tylko początek, zarzewie całej fabuły. Potem śledzimy losy Caitlyn i jej rodziny przez kolejne ponad dwadzieścia lat. Cała rodzina Sullivanów, to po prostu aniołowie w ludzkich skórach, poza jednym czarnym charakterem, reszta rodziny, oraz bliżsi i dalsi zaufani znajomi (łącznie ze służącymi) to cud miód, wprost jedzą sobie z dziobków i przeskakują w sprawianiu sobie radości i przyjemności. Egzaltowana "miłość" w stanie czystym.

Zupełnie nie tego się po tej książce spodziewałam, okładka oraz opis z tyłu książki sugerował naprawdę świetną lekturę, niestety skończyło się na bardzo przeciętnym i przewidywalnym czytadle, w dodatku z zakończeniem, które też nie sprostało moim oczekiwaniom.

Szału nie ma, chociaż koncepcja była ciekawa.

Szału nie ma, chociaż koncepcja była ciekawa.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2022/01/gdzie-znajduje-sie-kryjowka-nora-roberts.html

Miał być thriller, ale ostatecznie wyszła powieść obyczajowa, psychologiczna i dramat w jednym. A jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało podczas lektury, wręcz przeciwnie, dzięki tak rozwiniętemu wątkowi czytało mi się ją z przyjemnością. Już od pierwszych stron autorka pozwala poznać ród Sullivanów, od ich założyciela, który chwilę po I wojnie z Irlandii przeprawił się przez Atlantyk, żeby w Ameryce szukać lepszego życia. Wiele lat później rodzina zbiera się w jednym z domów żeby pożegnać ojca, dziadka i pradziadka. Poszczególni członkowie rodu od pierwszych stron zyskują sympatię i sprawiają, że kibicujemy im podczas lektury.

"Kryjówka" zaskoczyła mnie niezwykle pozytywnie. Zaczynając lekturę zakładałam, że to pełnoprawny thriller, a ostatecznie książka okazała się powieścią obyczajową/psychologiczną z elementami dramatu i romansu. Autorce świetnie udało się pokazać dojrzewanie bohaterki, która mimo licznych problemów, z którymi przyszło jej się zmagać, ma oparcie w najbliższych i dlatego jest w stanie pokonać wszystko, co stanie na jej drodze. Wszystko opisuje bardzo plastyczny język, dzięki temu mimo przeszło 500 stron, książkę przeczytałam szybko i z prawdziwą przyjemnością.

byłoby 3, ale początek fajny :)

byłoby 3, ale początek fajny :)

Lekka, jednakże nie czułam się w żadnym momencie szczególnie zaskoczona, nie miała czegoś, co by mnie w jakiś specjalny sposób poruszyło. Ot, przyjemna książka żeby poczytać, ale na pewno nie taka, do której będę wracać myślami.

Książkę fajnie się czyta, pomimo że nie jest tym co podają.
Dlaczego? Jest zaznaczone, że to kryminał, sensacja , thriller.
W tych kategoriach wypada dość słabo, przynajmniej dla każdej osoby która czytała książki w tych gatunkach, wg mnie to książka o dojrzewaniu, radzeniu sobie z problemami, traumą (choć to bardzo pobieżnie jest opisane). Poznajemy Cat która ma 10 lat i mimo bogatego życia, ma też ciernie. Jak radzi sobie w ciężkich chwilach, jak dorasta po tych wydarzeniach, pierwsza miłość, jak zmienia swoje życie przez przeciwności, aż zatacza koło i wraca tam gdzie się wszystko zaczęło. Ten wątek sensacyjny jest, ale bardziej w tle. Nawet romansem nie do końca to można nazwać, bo to dopiero w drugiej połowie książki, ale książka mi się podobała. Świetnie pokazuje jak należy cieszyć się każdą chwilą , małymi rzeczami i jak jedne drzwi się zamkną, szukać kolejnych i próbować otworzyć, bo nie jesteśmy zaprogramowani tylko na jeden cel. Jedną drogę zawodową.

Książkę fajnie się czyta, pomimo że nie jest tym co podają.
Dlaczego? Jest zaznaczone, że to kryminał, sensacja , thriller.

POLECAM!!! :)

POLECAM!!! :)