Prostaczek

Okładka książki Prostaczek Voltaire
Okładka książki Prostaczek
Voltaire Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury opowiadania, powieści dla dzieci
37 str. 37 min.
Kategoria:
opowiadania, powieści dla dzieci
Seria:
Wolne Lektury
Tytuł oryginału:
L’Ingénu
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2019-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-27
Liczba stron:
37
Czas czytania
37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328857551
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
76
76

Na półkach:

O wiele lepszy od Kandyda, chociaż mniej popularny. Lektura niestety mało interesująca dla większości dzisiejszych czytelników, przez których może być błędnie odebrana jako swego rodzaju manifest ateistyczny. Polecam tak naprawdę WYŁĄCZNIE osobom zainteresowanym sporem między jansenistami i jezuitami lub sytuacją Francji postwestfalskiej. Scena parodiująca jezuicką kazuistykę jest po prostu genialna - osobiście uważam ją za najzabawniejszy fragment jaki dotąd przeczytałem.

O wiele lepszy od Kandyda, chociaż mniej popularny. Lektura niestety mało interesująca dla większości dzisiejszych czytelników, przez których może być błędnie odebrana jako swego rodzaju manifest ateistyczny. Polecam tak naprawdę WYŁĄCZNIE osobom zainteresowanym sporem między jansenistami i jezuitami lub sytuacją Francji postwestfalskiej. Scena parodiująca jezuicką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
976
430

Na półkach:

Do przeczytania każdemu wierzącemu. Może otworzy oczy..

Do przeczytania każdemu wierzącemu. Może otworzy oczy..

Pokaż mimo to

avatar
1860
1860

Na półkach: ,

Kolejna topowa powieść Woltera, że nei zachwyciła to mało powiedzieć...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Kolejna topowa powieść Woltera, że nei zachwyciła to mało powiedzieć...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach: , , , , , , , ,

8/10
Naprawdę nie rozumiem, dlaczego "Kandyd" jest najpopularniejszą powiastką filozoficzną, skoro Wolter jest również autorem znacznie lepszego, wybornego "Prostaczka". Schemat i motywy fabularne obu powiastek są bardzo podobne, ale "Prostaczek" posiada w sobie więcej subtelności, czy to na płaszczyźnie humoru, czy krytyki godzącej w Kościół i dwór królewski.

"Prostaczek" jest dobrze skonstruowany za pomocą konwencjonalnego motywu "szlachetnego dzikusa". Tytułowy bohater jest Huronem (rdzennym Amerykaninem z terenów skolonizowanej Kanady),który w młodości stał się sierotą i po dostaniu się do angielskiej niewoli, dobrowolnie popłynął do Europy, gdzie zaciągnął się na statek. Tak trafia do Francji z okresu panowania Ludwika XIV, ogarniętej konfliktem jezuitów z jansenistami, a konkretnie do prowincjonalnej Bretanii, gdzie osiada, nawraca się na katolicyzm i nieustannie dziwi się tym, jak ułożony jest świat europejski, wprawiając wszystkich wokół w zakłopotanie. Imię brzmiące Prostaczek zawdzięcza właśnie prostocie słowa i ducha, która wzbudza powszechnie zainteresowanie.

Satyra Woltera jest niezwykle celna - ustami Prostaczka francuski pisarz i filozof sprawnie obnaża różnice pomiędzy katolicką tradycją a naukami zawartymi w Piśmie Świętym. Czuć w tym wszystkim pewną swobodę i naturalność wypowiedzi, satyra czy próba oddziaływania na czytelnika nie jest tak mało subtelna, jak w "Kandydzie". Oprócz tego Wolter doskonale odmalowuje klimat Francji ogarniętej konfliktami wyznaniowymi, zwłaszcza wszechwładzy jezuitów i szarej eminencji, spowiednika króla Ludwika XIV. Wspomina wygnanych hugenotów, karierowiczostwo wśród dworzan i ministrów oraz dobitnie piętnuje wymuszanie na kobietach usług seksualnych w zamian za przysługi i zaszczyty. Humor sytuacyjny i narracji sprawiał, że kilkukrotnie szczerze się zaśmiałem.

Cóż mogę rzec? Odrzućcie wymuszonego "Kandyda", czytajcie "Prostaczka"! Wolter może nie był wybitnym filozofem (w ogóle oświeceniowe poglądy są często tak uproszczone względem poprzedników, że ciężko niektórych ówczesnych myślicieli stawiać na równi z takim Kartezjuszem i Pascalem, nazywając ich wszystkich tak samo filozofami),ale był za to dobrym krytykiem i całkiem niezłym pisarzem.

8/10
Naprawdę nie rozumiem, dlaczego "Kandyd" jest najpopularniejszą powiastką filozoficzną, skoro Wolter jest również autorem znacznie lepszego, wybornego "Prostaczka". Schemat i motywy fabularne obu powiastek są bardzo podobne, ale "Prostaczek" posiada w sobie więcej subtelności, czy to na płaszczyźnie humoru, czy krytyki godzącej w Kościół i dwór królewski.

"Prostaczek"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Wspominałem o „Prostaczku” w notce o „Powiastkach filozoficznych”, lecz teraz zauważyłem jego darmową dostępność, z czego radzę skorzystać, bo zaczyna się „płatna subskrypcja” na WL, co ja rozumiem i „jestem za, a nawet przeciw”, a tak naprawdę bardzo przeciw.

TO NIE RECENZJA, A INFORMACJA: DOSTĘPNE NA: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wolter-prostaczek/
Tamże:
„Do brzegów Bretanii przybija angielski stateczek, z którego wysiada na ląd przystojny młody Indianin z plemienia Huronów. Zwany jest Prostaczkiem, ponieważ zawsze mówi po prostu to, co myśli. Prostoduszność przybysza i jego wychowanie poza kulturą europejską sprawiają wiele kłopotów miejscowemu przeorowi i jego siostrze, kiedy okazuje się, że jest on synem ich zaginionego w Kanadzie brata, i postanawiają go ochrzcić… Prostaczek to jedna z najważniejszych powiastek filozoficznych Woltera, czołowego filozofa i publicysty francuskiego oświecenia. Jej główny temat stanowi kwestia doktryn, prawdy i tolerancji religijnej. Jest także krytyką nadużyć dostojników kościelnych i świeckich w absolutystycznej Francji Ludwika XIV. Wolter wytyka im wyobcowanie, skorumpowanie i zepsucie, piętnuje prześladowania religijne, intrygi i obłudę jezuitów.”

Najistotniejsze w powyższym : „Zwany jest Prostaczkiem, ponieważ zawsze mówi po prostu to, co myśli.”, bo jest to satyra na obłudę panującą „wszem i wobec”, szczególnie Kościoła, a w nim Jezuitów. Szerokie opracowanie w Wikipedii na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prostaczek
Tamże:
„…dużą część ‘Prostaczka’ zajmują sprawy religii, w szczególności konflikt pomiędzy jezuitami a jansenistami. Tematyka Prostaczka obejmuje też jednak inne kwestie: powieść Voltaire’a jest krytyką sfer rządzących we Francji, a także etnocentryzmu, będąc jednym z dzieł odwołujących się do archetypu „szlachetnego dzikusa” ….”
ETNOCENTRYZM – postawa ujawniająca się przy zetknięciu z innymi kulturami, polegająca na uznawaniu własnego narodu lub grupy etnicznej za szczególnie wartościową oraz na wywyższaniu własnej kultury, którą traktuje się jako miernik w ocenianiu innych grup, co prowadzi często do postaw niechęci, a nawet wrogości
CZYLI coś bliskiego polskiej ksenofobii!!

Wspomnianą na początku notkę o „Powiastkach filozoficznych”, kończyłem słowami:
„..Zauważmy jeszcze, że antyklerykalizm ma przedstawicieli „podług własnej miary”. Francja XVIII wieku miała Woltera i Diderota, a Polska XXI wieku - Palikota..”
„Panta rhei”, „tempus fugit” (antyklerykalizm pozostaje),Palikota już „nima”, ostał się jeno Urban, który w dodatku oświadczył, że nie jest „antyklerykalny”, a „antykościelny”.
Świetna zabawa, mimo, że klasyka, lektura obowiązkowa, 10/10, a jeszcze dodatkowy walor: tłumaczenie i świetne przypisy Boya.

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Wspominałem o „Prostaczku” w notce o „Powiastkach filozoficznych”, lecz teraz zauważyłem jego darmową dostępność, z czego radzę skorzystać, bo zaczyna się „płatna subskrypcja” na WL, co ja rozumiem i „jestem za, a nawet przeciw”, a tak naprawdę bardzo przeciw....

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
17

Na półkach:

Wyśmienite.

"Prostaczek, który miał wiele prawości i rozsądku, spierał się, ale uznał swój błąd (co jest, w Europie, między dysputującymi dość rzadkie); wreszcie przyrzekł dać się ochrzcić kiedy rozkażą.
 Trzeba było, najpierw, wyspowiadać się: i to było najtrudniejsze. Prostaczek miał wciąż w kieszeni książkę (Nowy Testament - przyp. bm110),którą dostał od stryjaszka. Nie znalazł tam, aby bodaj jeden z apostołów się spowiadał, i to uczyniło go bardzo opornym. Przeor zamknął mu usta, pokazując, w liście św. Jakóba młodszego, słowa, które tyle krwi psują heretykom: Wyznawajcie swoje grzechy jedni drugim. Huron zamilkł i wyspowiadał się Franciszkaninowi. Kiedy skończył, wywlókł Ojca z konfesyonału chwytając go krzepkiem ramieniem, zajął jego miejsce, jego zaś rzucił na kolana przed sobą: „Nuże, przyjacielu, powiedziano jest: Wyznawajcie swoje grzechy jedni drugim; ja ci powiedziałem moje, nie wyjdziesz stąd, póki mi nie opowiesz swoich“. To mówiąc, gniótł go tęgo kolanem. Franciszkanin zaczął drzeć się na cały kościół. Zbiegli się ludzie i ujrzeli katechumena, jak dławił mnicha w imię św. Jakóba młodszego."

... i tak przez całą powiastkę :)

Wyśmienite.

"Prostaczek, który miał wiele prawości i rozsądku, spierał się, ale uznał swój błąd (co jest, w Europie, między dysputującymi dość rzadkie); wreszcie przyrzekł dać się ochrzcić kiedy rozkażą.
 Trzeba było, najpierw, wyspowiadać się: i to było najtrudniejsze. Prostaczek miał wciąż w kieszeni książkę (Nowy Testament - przyp. bm110),którą dostał od stryjaszka....

więcej Pokaż mimo to

avatar
266
237

Na półkach:

Satyra na swoje czasy, przede wszystkim na słabości, którym ulegają ich posiadacze oraz na absolutystyczny porządek społeczno-polityczny, kąśliwa, inteligentna, nie szczędząca nikogo, mimo 250 lat na karku tekst dalej świeży i żywy, który czyta się bardzo dobrze, a zarazem afirmacja mądrości, wykształcenia, zdrowego rozsądku, a więc swoisty oświeceniowy manifest.

Satyra na swoje czasy, przede wszystkim na słabości, którym ulegają ich posiadacze oraz na absolutystyczny porządek społeczno-polityczny, kąśliwa, inteligentna, nie szczędząca nikogo, mimo 250 lat na karku tekst dalej świeży i żywy, który czyta się bardzo dobrze, a zarazem afirmacja mądrości, wykształcenia, zdrowego rozsądku, a więc swoisty oświeceniowy manifest.

Pokaż mimo to

avatar
440
137

Na półkach: , , ,

Przeczytałam z lekka pod przymusem, ale nie żałuje, bo było to bardzo miło spędzone popołudnie. Książka opisująca reakcję prostego człowieka na realia cywilizowanego życia i tego co się z nim wiąże, ukazując jego nielogiczności. Porusza kwestie głównie religijne.

Przeczytałam z lekka pod przymusem, ale nie żałuje, bo było to bardzo miło spędzone popołudnie. Książka opisująca reakcję prostego człowieka na realia cywilizowanego życia i tego co się z nim wiąże, ukazując jego nielogiczności. Porusza kwestie głównie religijne.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    194
  • Chcę przeczytać
    98
  • Posiadam
    26
  • Literatura francuska
    6
  • Klasyka
    6
  • Ulubione
    5
  • 2019
    3
  • Ebooki
    3
  • Do kupienia
    2
  • Oświecenie
    2

Cytaty

Więcej
Voltaire Prostaczek Zobacz więcej
Voltaire Prostaczek Zobacz więcej
Voltaire Prostaczek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także