Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline

Okładka książki Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline Jerold J. Kreisman
Jerold J. Kreisman Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Psyche/Soma
Talking to a Loved One with Borderline Personality Disorder
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2020-05-19
2020-05-19
Maria Moskal
poradnik emocje psychologia psychoterapia terapia osobowość borderline zaburzenie osobowości typu borderline osobowość z pogranicza BPD komunikacja

Okładka książki Nienawidzę cię! Nie odchodź! Jerold J. Kreisman, Hal Straus
Nienawidzę cię... Jerold J. Kreisman,...

#994 - Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline - Jerold J. Kreisman - Wydawnictwo UJ
#144/52/2022

Książka ma 208 stron. Swoją premierę miała dnia 19.05.2020 roku.

Jest to poradnik, który ma pomagać w komunikacji z osobą, która cierpi na zaburzenie z pogranicza borderline.

Ważne jest w tym także to, aby oszczędzić siebie i swoje emocje w takich kontaktach.

Bardzo pomocne będzie tutaj wyraźne postawienie granic i żelazne pilnowanie, by nie były one przekraczane.

Osoby z tym zaburzeniem bardzo często próbują wpędzać rozmówcę w poczucie winy, więc warto nauczyć się, jak tego unikać w kontaktach z nimi.

#144/52/2022

Książka ma 208 stron. Swoją premierę miała dnia 19.05.2020 roku.

Ważne jest w tym także to, aby oszczędzić siebie i swoje emocje w...

1982

Książka dla tych, którzy chcą lepiej komunikować się z bliskimi.

Książka dla tych, którzy chcą lepiej komunikować się z bliskimi.

Na półkach: , , , , , ,

Najbardziej specyficzną cechą osób z borderline jest ich niestabilność emocjonalna. Ich nadpobudliwość i podatność na stres prowadzi do wielu zachowań ryzykownych i autodestrukcyjnych. Ich skrajna chwiejność nastrojów problematyzuje utrzymanie silnych więzi z innymi osobami. Osobowość borderline nie jest łatwo rozgryźć. Same nie są w stanie regulować własnych emocji.

To pograniczne zaburzenie osobowości sprawia, że kontrolę nad życiem zaczynają przejmować silne, często bardzo skrajne emocje. Miłość miesza się z nienawiścią, a chęć życia z pragnieniem śmierci. Komunikowanie się z osobą z zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD) może być obarczone wybuchowymi emocjami i intensywnym konfliktem. Wspieranie osoby z BPD może czasami być stresujące i trudne. Mimo licznych prób, może się wydawać, że nic się nie zmienia. Jak posiąść wiedzę na temat umiejętności w zarządzaniu intensywnymi emocjami, ustalaniu granic i zmniejszaniu konfliktów? Czy w ogóle jest to możliwe? Kim jest osoba z DPD i jak sobie radzićz komunikowaniem się z nią?

Jeśli pragniemy udoskonalić komunikowanie się z bliską osobą, która cierpi na BPD, a równocześnie oszczędzić sobie emocjonalnego wycieńczenia na przyszłość, to chyba nie ma lepszego poradnika, jak książka dr Jerolda J. Kreismana „Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim a osobowością borderline”. W tym pełnym współczucia przewodniku autor proponuje potężny zestaw narzędzi, które pomogą wyrazić siebie, wyznaczyć granice i pielęgnować zdrową komunikację z osobą, u której zdiagnozowano zaburzenie osobowości typu borderline (BPD),by wyrazić siebie, zostać wysłuchanym i prowadzić skuteczną rozmowę bez grania w "poczucie winy”.

W komunikowaniu się z bliskim z osobowością borderline będziesz potrzebował prawdziwych, sprawdzonych i skutecznych strategii, które pomogą Ci poruszać się po intensywnych emocjach i konfliktach, jakie mogą pojawić się podczas codziennych interakcji i rozmów. Emocjonalny rollercoaster, który sprawia, że bardzo szybko, bez określonej pobudki może wystąpić zmiana nastroju i samopoczucia. Radość może przekształcić się w przygnębienie. Szczęście w zwątpienie i rozczarowanie. Niepokój w paniczny strach i histerię, tudzież może wystąpić odczucie przymusu samoobrony. Nienawidzę cię! Nie odchodź! To komunikaty bardzo często obrazujące borderline. Pragnienie bliskości przy równoczesnym strachu przed odrzuceniem sprawia, że osoby z tym pogranicznym zaburzeniem osobowości cierpią często z powodu problemów z nawiązywaniem i utrzymywaniem udanych relacji.

Napisany przez Jerolda J. Kreismana, psychiatrę z ponad 40-letnim doświadczeniem w leczeniu BPD, poradnik oferuje przełomowe, pełne współczucia podejście w komunikacji z bliskim z osobowością borderline. Dzięki tej książce poznajemy łatwą i efektywną technikę komunikacyjną SET - UP (wsparcie, empatia, prawda),która jest potężnym i dostępnym narzędziem, które pozwoli nam uczciwie zająć się wymaganiami, pretensjami i uczuciami ukochanej osoby, jednocześnie zachowując właściwe granice. A jednocześnie pomagając nam zbudować spójny i niezawodny proces komunikacji.

cała recenzja na stronie http://autorzy365.pl/nienawidze-cie-nie-odchodz_a6670

To...

Borderline. Kolejne słowo z kontekstu klinicznego, które weszło do codziennego, potocznego użytku - co bywa przyczyną stygmatyzacji i zniekształceń. Etykietowanie nie jest mi bliskie i zdecydowanie bardziej chcę nastawiać się na poznawanie konkretnej osoby z konkretną historią, cierpieniem, objawami - a jeśli o zaburzenie osobowości borderline chodzi, to nawet trudno byłoby podchodzić do tego inaczej, bo zaburzenie to daje 256 kombinacji cech. Nie chcę tutaj omawiać mitów i stereotypów jakie narosły wokół osób z BPD (Borderline Persobality Disorder),by ich nie wzmacniać. Na szczęście, z pomocą przychodzą takie książki jak ta - skierowane dla bliskich chcących wspierać osoby z diagnozą BPD, szanujące granice obu stron relacji, niepogłębiające stygmatyzacji, uwzględniające niepowtarzalność każdej_ego z nas. Autor omawia kolejno trudności, które mogą pojawić się, gdy jesteśmy w bliskiej relacji z osobą z BPD. Proponuje system komunikacji SET-UP, opierający się przede wszystkim na wsparciu (support) i empatii (empathy),ale także uwzględnia konfrontację z prawdą (truth). Za niezbędne uznaje także wyrozumiałość (understanding) i wytrwałość (perseverance). Poprzez przytaczanie dialogów osadzonych w codzienności, możemy ćwiczyć się w prowadzeniu dialogu w wspierający, czuły i wyrażający miłość, ale nie pomijający potrzeb partnera_ki osoby z PBD sposób.
W ostatnim rozdziale, Kreisman próbuje udzielić wskazówek na pytanie „zostać czy odejść” - o tej niezwykle trudnej decyzji pisze z dozą delikatności, za co jestem wdzięczna, bo to moment, w którym łatwo byłoby wpaść w stereotypizowanie. Bo, co chcę podkreślić - krzywdzić w związku mogą tak samo osoby z diagnozą (jakąkolwiek) jak i bez.
To tytuł, z którego czerpać mogą zarówno specjaliści_tki, ale i osoby niezwiązane zawodowo z psychologią czy psychoterapią. Pamiętajmy jednak, by nie podejmować się diagnozowania u swojego partnera_ki BPD (ani żadnego innego zaburzenia) na podstawie swoich domysłów i książek czy internetu - pozostawmy to profesjonalistom_tkom. 🧠

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Nauki społeczne
  • Mam
  • Maj - miesiąc świadomości borderline
  • Psychologia, zmiany, praca nad sobą

Dodaj cytat z książki Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline