Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku

Okładka książki Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku Stefanie Stahl
Okładka książki Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
So stärken Sie Ihr Selbstwertgefühl. Damit das Leben einfach wird
Otwarte
2020-08-03
2020-08-03
Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz
poczucie własnej wartości narcyzm pewność siebie asertywność komunikacja komunikacja interpersonalna perfekcjonizm ekstrawertyzm introwertyzm depresja

Lektura bardzo przeciętna. Autorka na wielu stronach opisuje uczucia osoby z niską samooceną. Chce zauważyć, że zwykle osoba z brakiem poczucia własnej wartości wie jak się czuje. Sensownych rad jak na lekarstwo. Za to mamy smaczki typu:
"Według mnie wszystkie kobiety wyglądają lepiej w makijażu [...]. Jeśli nie masz rady w malowaniu, możesz o radę poprosić swoją przyjaciółkę"
"Chcąc wyglądać na osobę zadbana, zwracaj uwagę nie tylko na dłonie i włosy, a także na ubiór"
"Gorzej też przedstawia się dla mężczyzn sprawa makijażu - w każdym razie dla mężczyzn heteroseksualnych"
Poważnie ? Zamiast uczyć jak budować pewność siebie mamy rade, by się pomalować i ładnie ubrać.

Spodziewałam się, że więcej mi zostanie w głowie po przeczytaniu tej książki. Dopiero ostatnie rozdziały, o emocjach, napisane były tak, że "trafiły". Dużo celnych spostrzeżeń, ale język autorki czyni ten poradnik mało przystępnym w odbiorze. Trudno mi było utrzymać skupienie na czytaniu i zdarzało mi się czytać zdanie lub stronę po kilka razy.

Książka porusza sporo ciekawych kwestii, które na pewno rozjaśniły mi niektóre schematy myślenia. Uważam jednak, że zbyt duża ilość opisów, a niewielka ilość ćwiczeń utrudniły mi przeczytanie całości. Moje skupienie często uciekało gdzieś w bok, przez co ukończenie książki przeciągnęło się mocno w czasie.

Bardzo pomocna. Uświadamia wiele rzeczy. Potrafi skłonić do zmian.

Bardzo pomocna. Uświadamia wiele rzeczy. Potrafi skłonić do zmian.

Książka napisana z dużą dozą życzliwości wobec czytelnika, przystępna, nieskomplikowana. Zapewne może być dla kogoś pomocna. Zarazem jednak nie jest zbytnio odkrywcza, porusza wiele wątków, które są ledwie muśnięte i potraktowane nazbyt powierzchownie, a prostota często staje się nadmiernym uproszczeniem. Można wyszukać coś dla siebie (np. jakieś ćwiczenie adekwatne do naszych potrzeb),ale ogólnie troszkę się zawiodłam, chyba pokładałam w tej książce zbyt duże nadzieje. Raczej dla osób "nowych w temacie".

Dobra książka. Na pewno otworzyła mi oczy na moje pewne zachowanie. Dla miejscami pouczająca. Miejscami infantylna. Warta jednak przeczytania dla osób o niskiej samoocenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Długo mi to zajęło, ale głównie z powodu, że mam już wysoką samoocenę i nie pomogło mi to aż tak. Jednakże bardzo dużo pomaga w kwestii zrozumienia ludzi z niską samooceną.

Zgadzam się, początek świetny a potem przekładałam kartkę za kartką i średnio mnie porwała

świetna ksiazka.

świetna ksiazka.

Początek super , fajnie pokazane przyczyny reakcji i zachowań . Od połowy już nic ciekawego .

• Psychologia
  • Poradniki

Stefanie Stahl Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku Zobacz więcej