Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi

Okładka książki Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi Stefanie Stahl
Okładka książki Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Otwarte
2021-01-04
2021-01-04
Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz

Mam wrażenie, że jest to jedna z książek, na które czekałam całe życie, aby ją w końcu przeczytać.

Autorka podejmuje temat lęku przed bliskością i przedstawia nam metody funkcjonowania osób, które boją się tworzenia stałych związków. Dokładnie opisuje również w jaki sposób wczesne wychowanie oraz późniejszy przebieg życia wpływa na rozwój lęku przed bliskością lub jego zatrzymanie.

Książka daje nam również wskazówki jak postępować, gdy stwierdzimy, że nasz partner jest osobą z lekiem przed bliskością, a także jak zaopiekować się sobą.

Książka pomogła mi zrozumieć nie tylko siebie i w jaki sposób sama buduje relacje, ale również zauważyć podświadome schematy działań bliskich mi osób, które absolutnie nie mają pojęcia, że mogą mieć wytworzony w sobie ten lęk i nie kojarzyć go w żaden sposób z innymi dziedzinami ich życia. Wydaje mi się, że bardzo mocno obok lęku przed bliskością istnieje w nas bardzo mocny mechanizm zaprzeczania tego, że możemy mieć w ogóle w sobie taki lęk.

Osobiście widzę również powiązanie leku przed bliskością z innymi dziedzinami naszego życia, o których wspomina autorka: częsta zmiana miejsc pracy, nieumiejętność podejmowania jasnych i klarownych decyzji za które mamy wziąć odpowiedzialność, samozatrudnienie jako forma ucieczki przed "byciem zależnym" od pracodawcy czy uciekanie przed bliskimi relacjami w hobby, pracę lub częste spotkania z przyjaciółmi, aby nie utworzyć bliskiej relacji z partnerem. To wszystko uświadomiło mi, że lęk przed bliskością, to nie tylko lęk blokujący nas przed utworzeniem stałego związku, ale lęk blokujący nas również przed takim znalezieniem własnego miejsca na ziemi czy to w pracy czy poszukując domu czy mieszkania.

Jak dla mnie jest to fantastyczna książka, która gorąco polecam 💖

Książka jest obowiązkowa dla osób z lękiem przed bliskością lub, które coś takiego u siebie podejrzewają i chcą to zmienić. Czytając tą książkę to i opisy lęku przed bliskością to miałam wrażenie jakbym czytała o sobie. Książkę bardzo dobrze się czyta i polecam, ponieważ można się wiele dowiedzieć o sobie i relacjach z innymi ludźmi.

Bardzo dobra książka, właściwie podręcznik psychoterapeutyczny o trudnościach w relacji. Pomaga zauważyć szkodliwe zachowania, które utrudniają nam i innym zdrową relację opartą na bliskości. Oczywiście łatwiej to dostrzec u innych, ale uważny czytelnik dowie się wiele również o sobie. Autorka jest doświadczona psychoterapeutką i napisała książkę, która jest jak instrukcja obsługi. Nie ma tu lania wody, same konkrety.
Książka, która może być bardzo pomocna, ponieważ nie jest tylko o tym jak jesteśmy skrzywdzeni przez los, wychowanie, toksycznych partnerów, ale jak sobie radzić z trudnościami w praktyce.

Oprócz tego, że czytam ostatnio głównie starsze książki, czasem sięgam też nadal po coś nowszego. Dzisiaj przychodzę do Was ze szczególną dla mnie pozycją, a mianowicie książką Stefanie Stahl pt. "Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi". Dlaczego ta książka jest dla mnie szczególna? Co prawda sama nie mam tego rodzaju lęków, jednak poznałam w swoim życiu przynajmniej kilka osób, których zachowanie w relacji było dla mnie zastanawiające. Ta książka-poradnik (tu podkreślam: kolejny naprawdę dobry i dający konkretną wiedzę!) w dużej mierze wyjaśniła mi, w czym rzecz, a raczej potwierdziła przypuszczenia, które od pewnego czasu miałam.

Jest to pozycja napisana bardzo prostym językiem, co nie wpływa na jej wartość merytoryczną. Skierowana jest do osób podejrzewających u siebie lęk przed bliskością, który wbrew pozorom stanowi naprawdę poważną i najczęściej wymagającą porady specjalisty trudność, rzutującą na wszelkiego rodzaju relacje, w tym głównie te romantyczne. To także doskonała lektura dla partnerów i innych osób bliskich tym, którzy przed bliskością starają się uciec. Często zdarzało mi się zastanawiać nad pewnego rodzaju rozdwojeniem ludzi, którzy zdają się być zawieszeni gdzieś między pragnieniem związku a niechęcią do niego, przyjmującą rozmaite formy: ciągłego niezdecydowania, szybko przemijającej inicjatywy, zrywania kontaktu, niedostępności tak fizycznej, jak i emocjonalnej oraz wielu innych. Temat jest ciężki. Nie ma co ukrywać. Zmiana po wykonaniu pewnego wysiłku jest mimo to możliwa. O ile się problem zauważy i wykona kilka kroków zmierzających do zmiany. Kroki te autorka zresztą omawia. Równie skrupulatnie podchodzi do wyjaśnienia, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi, podając wiedzę psychologiczną w bardzo przystępny sposób. Jest też czuła i pełna zrozumienia dla tych odrzucanych i stawianych w niezręcznych sytuacjach przez osoby lękające się. Co więcej, także im wyjaśnia, co może leżeć u podstaw ich zależności wobec umykających partnerów i jak zawalczyć o siebie.

Bardzo polecam. Dobrze, że na rynku księgarskim znaleźć można też tak rzetelne poradniki.

Bardzo dobra książka dla osób, które czują że relacje z drugą osobą nie przychodzą im naturalnie, a dodatkowo nie rozumieją wszystkich swoich zachowań.

Czasem nie chcemy poznać prawdy. ,,Jest jak jest, jakoś to będzie". Tylko czasem dni mijają, robisz absolutnie wszystko, aby ten związek naprawić. Czytasz mnóstwo poradników etc. Nawet chcesz, aby partner przeczytał, ale on się nie chwapi ani nie jest tym zainteresowany. Ta książka otworzyła mi oczy. Mam tylko dwa wybory albo zaakceptować, że partner nigdy się nie zmieni i żyć bez bliskości jak w dzieciństwie albo odejść. Trzeba pożegnać taką relację jak nie potrafi się zaakceptować. Wolę być sama niż z osobą z lękiem bliskości. Zawsze będzie trzymać Cię na emocjonalną odległość, dopóki nie przepracuje tego. Życzę wszystkim wyboru siebie, uzdrowienia siebie poprzez terapię.

Tę książkę kupiłam przypadkiem, szukając innych. Skusiło mnie jednak nazwisko autorki, bo znam już kilka pozycji od Stahl i również tym razem się nie zawiodłam. Doświadczenie autorki oraz lekkość jej języka sprawiają, że nie mam ochoty odrywać się od jej poradników. Po raz kolejny psychoterapeutka przyszła do nas z ogromem wiedzy dotyczącej zachowań i schematów postępowania osób, które boją się poważniejszych relacji. Wytłumaczyła, z czego mogą wynikać ich lęki oraz pokazała, w jak destruktywny sposób wpływa na nas życie z takim człowiekiem. Jednocześnie przygotowała wskazówki, które mogą pomóc w zbudowaniu stosunkowo zdrowej, ale wciąż trudnej i momentami wyczerpującej relacji. Myślę, że ten poradnik może otworzyć oczy niejednej osobie, która nie rozumie, dlaczego niektóre z jej związków kompletnie “nie wychodziły”. I ja momentami łapałam się za głowę, a myślami jeszcze długo po przeczytaniu pozostawałam przy tej lekturze. Wow, bardzo bardzo mocno polecam!

Pani Stahl po raz kolejny trafnie pokazuje świat emocjonalny osób zmagających się z lękiem przed bliskością. Książkę czyta się bardzo szybko, nie jest to teoria oderwana od rzeczywistości, rozważania autorki są poparte historiami jej pacjentów.
Autorka podchodzi z dużą dozą empatii do osób dotkniętych zaburzeniem więzi, ale stara się również ukazać cierpienie i niedolę partnerów tych osób. Z pewnością książka w pewnym stopniu dotyka emocjonalnej rzeczywistości tych osób, chociaż jest to zapewne jakiś wycinek ich cierpienia i walki z miłością/o miłość.

Książa przedstawia temat lęku przed bliskością bardzo kompleksowo. Autorka nie tylko uświadamia, ale daje też praktyczne wskazówki, a to wszystko wspiera licznymi przykładami, dzięki czemu łatwiej jest się wczuć w sytuację i utożsamić.

Opisuje nie tylko czym charakteryzuje się lęk przed bliskością. Zajmuje się też szczegółowo jego przyczynami oraz pokazuje różne style przywiązania. Dodatkowo piszę jak można krok po kroku zmierzyć się z tym lękiem. Duża tego część polega na pracy wewnętrznej.

Autorka nie zapomina też o partnerach osób cierpiących na lęk przed bliskością. W części im poświęconej, opisuje co powoduje, że mogą oni wchodzić w takiego typu związki. Do tego wskazuje różne objawy i mechanizmy działania, które mogą ujawniać się w trakcie bycia w związku. Udziela też partnerom wskazówek jak mogą wyjść z poczucia zależności (to nie zawsze znaczy zakończenie relacji).

Książka jest zarówno dla osób, które odczuwają lęk przed bliskością jak i ich partnerów. Obie strony dostają nie tylko wskazówki ale mogą też, co jest bardzo ważne, zrozumieć siebie nawzajem.

Książka interesującą, z wieloma przykładami zachowań ludzi, którzy mają problem z bliskością. Dobra książka, by poznać czy mamy do czynienia z tym problem.

• Psychologia
  • Poradniki
  • Rozwój osobisty

Stefanie Stahl Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi Zobacz więcej